Choď na obsah Choď na menu
 


Zoo košice je týranie :(

16. 10. 2010

Škandál v košickej zoo pokračuje: Usmrteniu vĺčat sa dalo predísť!


15. 12. 2009 10:00

Riaditeľovi košickej zoo ušiel pštros, uhynuli tučniaky a dal usmrtiť vĺčatá, pričom k tomu vôbec nemuselo prísť! On je však stále na svojom poste!

Vĺčatá narodené v košickej zoo. Autor: tip
 
 
 

O tom, že v košickej zoo boli na príkaz riaditeľa usmrtené malé vĺčatá, sme vás informovali prednedávnom. Zabíjanie vĺčat však nebolo nutné! Tento postup riaditeľa košickej zoo Štefana Kollára šokoval čitateľov i odborníkov. Je to totiž v absolútnom rozpore s existenciou zoo.Hoci vĺčatá mali byť na jeho príkaz usmrtené, riaditeľ stále sedí vo svojom kresle.

Štefan Kollár to mal „nahnuté“ už v lete pre úhyn tučniakov a útek pštrosa. Vtedy primátorov návrh v mestskom zastupiteľstve nenašiel oporu. Po ďalšom úhyne tučniaka spred niekoľkých dní sa o odvolaní začalo opäť hovoriť. „Trvám na tom, že by mal byť vymenený. Návrh však asi nepredložím, nie je väčšinová podpora u poslancov na takýto krok,“ uviedol poslanec Martin Boritáš.

Čitateľ, ktorý na situáciu upozornil, píše: „Na jar roku 2008 sa v zoo narodilo deväť vĺčat. Z tohto sedem usmrtili. Z ostávajúcich dvoch mláďat neskôr jedno uhynulo. V roku 2009 vrhla vlčica desať mláďat. Niektoré uhynuli, ďalšie z vrhu zabili.“Riaditeľ zoo uviedol, že pre také množstvo šeliem by nevedel vytvoriť vhodné podmienky a o vlky nemajú záujem ani v iných zoo.

Podľa Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK je však takéto riešenie proti zmyslu funkcie zoo. „Mali vlčicu sterilizovať alebo vlky oddeliť. Existencia zoo je dobrá pre výchovné procesy a toto je proti jej zmyslu,“ hovorí J. Lukáč. O vypustení vlkov do prírody podľa neho nemôže byť ani reči. „Bolo by to neprirodzené. Človek nemôže nahradiť výchovu matky vlčice v prirodzenom prostredí,“ dodal Juraj Lukáč. Košická vlčica by mala byť sterilizovaná, zoo to má v pláne.

 

 

 

 

Opäť šok z košickej zoo: Pakôň, ktorý má nohu ako hokejka!


V zoo v Košiciach sa dejú naozaj strašné veci: hynú tam zvieratá, usmrcujú mláďatá a teraz ste nás informovali aj o týraní pakoňa, ktorý stál tri mesiace na zlomenej nohe!

Pakôň so zlomenou nohou stál v boxe mesiace iba na troch nohách! Autor: tip
 

V košickej zoo evidentne nie je všetko vo poriadku! Okrem toho, že tam hynú tučniaky ako na bežiacom páse, ste nás upozornili na usmrtenie mláďat vlka, ku ktorému vôbec nemuselo prísť, potom na umrznutého makaka, a teraz sa k tomu pridal ďalší čitateľ, ktorý nám poslal šokujúci mail.

Podľa neho v zoo v Košiciach týrajú zvieratá. "Ako príklad slúži pakôň, ktorý si v tejto zoo zlomil zadnú nohu," píše čitateľ, ktorý nechce byť menovaný. "Nešťastné zviera stálo tri mesiace v boxe v maštali na troch nohách bez akéhokoľvek ošetrenia!"

Pakôň so zlomenou nohou stál v boxe mesiace iba na troch nohách!

Podľa slov čitateľa nikto z kompetentných nezariadil ošetrenie trpiaceho zvieraťa alebo humánny spôsob ukončenia trápenia nešťastného zvieraťa: "Teraz nohu ako hokejku a až čas ukáže, čo sa s ním stane počas zimy."

Škandálov v košickej zoo už bolo viac než dosť. Dokedy ešte budú kompetentní tolerovať riaditeľovi Štefanovi Kollárovi takéto šéfovanie? Veď mu už uhynuli tučniaky, ušiel pštros, potom dal usmrtiť vĺčatá a teraz toto! Nie je toho už dosť na jeho odvolanie?!

 

V košickej zoo uhynuli ďalšie tučniaky

Z pôvodne dvanástich tučniakov humoldtových, ktorých košickej zoologickej záhrade darovali z kolegovia z Dánska a Prahy, ich ostalo už iba päť.

Samček, ktorý uhynul vo štvrtok 18. júna, bol v tomto roku už štvrtou obeťou. TASR to potvrdila Lucia Mihóková, hovorkyňa Magistrátu mesta Košice.

"Prvý tučniak uhynul koncom júna 2008, dôvodom bola infekcia. Ďalší sa 3. júla 2008 pri vypúšťaní vody z bazéna zasekol vo výtokovom systéme. Dva jedince koncom marca tohto roku skonali na infekciu spôsobenú baktériami a plesňami," uviedla.

Na základe týchto skutočností nariadil primátor mesta Košice František Knapík vedeniu zoo analýzu chovu vtákov v priebehu posledných troch mesiacov.

Z analýzy, ktorú vykonali veterinári pražskej zoo Karel Pithart a Paulína Hajková, a ktorí v dňoch 6. a 7. mája navštívili aj osobne košickú zoologickú záhradu vyplýva, že úhyn jedincov v prvom roku po premiestnení do celkom nového prostredia je prirodzený.

"Som presvedčený, že tučniaky v košickej zoologickej záhrade majú budúcnosť za predpokladu dotiahnutia všetkých drobností, ktoré odporúčam zrealizovať, a sústavnej pozornosti a ostražitosti," povedal Pithart.

Pre zlepšenie chovu tučniakov odporúčali pražskí zverolekári vedeniu košickej zoo vykonať viaceré opatrenia. Chovatelia by mali docieliť to, aby tučniaky prijímali potravu z ruky, čím by sa dosiahlo cielenejšie prijímanie liekov.

"Odporúčame podávať jedincom priebežne polyvitamínový preparát a probiotiká," dodal ďalej Pithart. Košická zoo má podľa jeho slov viesť úplnú zdravotnú dokumentáciu jednotlivých tučniakov nielen pri liečbe, ale aj pri príznakoch vzniku chorôb. Z dôvodu neoptimálneho hospodárenia s vodou navrhujú pražskí veterinári zaistiť dostatočné zdroje vody pre vonkajší bazén.

Veterinárne vyšetrenia neurčili, akým smerom treba liečbu smerovať. Vyplynulo z nich, že spoločným menovateľom úhynu štyroch tučniakov bola vírusová infekcia tráviacej sústavy a vtáčia chlamydióza, čiže zápal horných dýchacích ciest, ktoré vznikli v dôsledku celkového zlyhania odolnosti organizmu spôsobeného stresom z transportu, zmenou prostredia a zazimovania v uzavretom priestore.

"Pracovníci zoo začali ihneď s preventívnym liečením ostatných tučniakov podľa odporúčania koordinátora a veterinárneho lekára z pražskej zoo. Ich stav monitorujú počas celého dňa,"

Dodala, že všetky jedince dostávajú predpísané medikamentózne látky podľa rozvrhu a predpisov veterinárnych lekárov a v koordinácii so zoológom v Prahe. Všetkým tučniakom sa v rámci terapie preventívne podávajú probiotiká, vitamínové prípravky a antibiotiká.
spresnila Mihóková.

 

Beštie z košickej ZOO: Malý tučniak umieral, oni sa veselo smiali!

Zabili nevinné zvieratko! Partia tínedžerov v košickej zoo doslova ukameňovala na smrť malého tučniačika z Dánska.

Košická zoo je pre tučniakov prekliatím, zostali tu z dvanástich už len tri. Autor: hkl, Nový Čas
 

Záznam priemyselnej kamery ukázal, že sa na svojom počínaní dobre zabávali. Zatiaľ čo tučniačik v bolestiach zomieral, oni sa veselo smiali. Polícia po mladých páchateľoch intenzívne pátra. Hrozia im až 3 roky basy.

Záber bezpečnostnej kamery ukazuje tínedžerov, ako hádžu kamene do tučniakov.

Zábery z bezpečnostnej kamery: Skupina výrastkov hádže kamene do tučniačika

Posledné štyri tučniaky v košickej zoo tvorili dva utešené páriky a zamestnanci verili, že sa podarí odchovať nové potomstvo. „Uhynutého samčeka, ktorý pochádzal z Dánska, našiel návštevník zoo. Okamžite o tom informoval riaditeľa,“ uviedla hovorkyňa zoo Eva Malešová.

Tučniaka usmrtila kanonáda kameňov z rúk tínedžerov, ktorí v stredu navštívili zoo. Zarážajúce je, že väčšiu časť partie tvorili dievčatá. Ich vyčíňanie zachytila bezpečnostná kamera, ktorá je neďaleko výbehu tučniakov. Do tučniaka hádzali kamene, ktoré boli veľké až 6 centimetrov.

„Sme otrasení a smutní z toho, čo sa stalo. Z dvoch párov zostali už len dve samičky a jeden samček,“ smutno skonštatovala E. Malešová. Včera dopoludnia sa zvyšným trom tučniakom veľmi ukazovať nechcelo. Z úkrytu vychádzal len jeden, ktorý akoby niečo hľadal. Zrejme išlo o samičku, ktorá zostala sama. Prípadom sa už začala zaoberať aj polícia, ktorá ho vyšetruje ako týranie zvierat. Páchateľom hrozia 3 roky väzenia.

Chovné zariadenie pre tučniaky sa za dva roky zmenilo takmer na väzenie. Spôsobili to nedisciplinovaní návštevníci, ktorí tučniaky vyberali z bazéna, fotili sa s nimi a najväčší hlupáci im hádzali do vody ohorky z cigariet či odpadky.

Na ochranu tučniakov pred návštevníkmi potom výbeh vybavili priemyselnou kamerou, elektrickou ohradou a nad veľkým i malým bazénom osadili pletivo. Problémy s návštevníkmi nemá zoo len pri tučniakoch. Podľa hovorkyne nedávno niekto ukradol labuti päť vajíčok, z ktorých sa mali čoskoro vyliahnuť mladé. Iní „dobráci“ zasa jedovatými rastlinami kŕmili kozy.

Ako hynuli tučniaky v zoo

  • máj 2008 - do košickej zoo priviezli päticu tučniakov z pražskej zoo
  • jún 2008 - uhynula prvá samička na bakteriálne ochorenie spôsobené stresom, o týždeň neskôr zahynula ďalšia, ktorú silný prúd vtiahol do výtokového kanála
  • október 2008 - do zoo priviezli 7 tučniakov z dánskeho Allborgu
  • marec 2009 - dva jedince skonali na infekciu spôsobenú baktériami a plesňami
  • apríl 2009 - zahynul ďalší tučniak, ktorý skonzumoval časť ropuchy obyčajnej
  • máj 2009 - v dôsledku choroby uhynula ďalšia samička
  • jún 2009 - na infekciu zahynul ďalší tučniak
  • november 2009 - pri vypúšťaní menšieho bazéna pre nedbanlivosť ošetrovateľky uviazla a uhynula vo výpuste ďalšia samička
  • máj 2010 - deviaty mŕtvy tučniak, kameňmi ho usmrtili návštevníci

 

podla mňa má byť zviera v prírode.Čo je to za život v klietke.Iná reč je o prírodných rezerváciách,tam majú pekný výbeh a je to tam úplne ako ich ozajstné teritórium. Podla mňa sú zoo jednoznačne týranie zvierat A tak to má aj byť !


  •  


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hlupy

(Sitr, 22. 4. 2017 9:55)

Ty su sprosty!!!!!Fuuúúúj!!!Jak si take dačo možu dovoliť!!!!!!!!Ubohe zvieratka!!!!

Zoo v Košiciach

(Dievčatko, 23. 7. 2016 17:54)

Bola som tam na školskom výlete a tie tučniaky veľmi šťastne nevyzerali . Hlavné že si urobia reklamu . No FÚÚÚJ !!!!!!!!!!!

tyranie dravych vtakov v klietke

(drave vtaky, 15. 4. 2016 18:45)

Chcem sa opytať,ci je trestne mat dravych vtakov v klietke zavrete. Velkost klietky je asi na sirku 2 metre a na dlzku 4 metre.Pytam sa preto,lebo nas sused ma zavretych vela vtakov v klietke.

Uvedomte sa !!!!!!

(Tea, 25. 12. 2015 16:03)

Uvedomte sa, niektorí tu písete také blbosti, ze vraj zvierata v zoo ni su tyrane??? Tak si predstavte ze v prirode maju ovela vacsie teritoria a v zoo musia zit v strasne malych priestoroch, hady maju terária velke 1m x 1m, papagaje klietky kde ani nevedia poriadne lietat a navyse niektore druhy ako napr. medvede biele alebo tučniaky by ani nemali zit v tomto podnebí. A musia tam byť cely zivot zatvorene v malej klietke proti svojej vôli len kvoli tomu aby tam nejaki ludia mohli vidiet zvierata ktore este nevideli!!! A TO NIE JE TYRANIE ZVIERAT???

Zvierata

(sm, 18. 7. 2014 18:16)

Neviem prečo ste všetci proti Zoologickým záhradám, pokiaľ bez nich by tu už niektoré zvieratá ani neboli. Práve zoo majú zásluhu na tom že sa môžu postupne do prírody vracať zvieratá ktoré boli odchytené pytliakmi pod vidinou zisku. To ste všetci tak zakomplexovaní? Zavrieť by sa mali cirkusy. Pokiaľ chcete vedieť čo je týranie, pozrte si zopár ruských experimentov, napr. so psou hlavou a uvidíte čo je týraním - http://www.youtube.com/watch?v=K_T8OuYIfhM . A teraz si pozrite fotky napr. Loro Parque ktorý zachraňuje Ary spixove (z rozprávky Rio) ktoré mimochodom v prírode vyhynuli, ale Loro Parque sa snaží o ich návrat do prírody. A pokiaľ si myslíte že Zoo Košice je týranie,tak sa pozrite na Zoo Bratislava a porovnajte si košického medveďa s tým bratislavským. Rozdiel tam je.

m

(Veronika, 12. 6. 2014 21:06)

chyba je v ľuďoch cele storocia robili to iste a nebrali ohlad na zvierata(okrem polovnickych)

Nenávidím ľudí ktorý týrajú zvieratá !!!

(Suzie, 4. 3. 2014 19:31)

Prečo to robia ? si každý deň vravím, a prečo ? no lebo sú to svine špinavé ! Nemajú vôbec nad tými zvieratami zľutovanie, zvieratá im čo spravili ? nič !
Tak do riti nech ich netýrajú !!! Tí ľudia sú debili !
PS : nemám nič proti ošípaným (ja som vegetariánka)

máte pravdu

(Iva , 25. 1. 2014 17:28)

Máte pravdu že v Košiciach týrajú zvieratka áno ja to viem lebo som tam bola z moju triedu !!

...

(hmmm, 1. 4. 2011 23:56)

nič moc stránka, akési moralizovanie a písanie o niečom o čom nemáte absolútne ani páru.. odporúčm sa skôr zamerať na to aby ste nemali pravopisné chyby v texte a trochu aj na vizuálnu stránku tohto blogu.. hodnotím stránku ako podpriemernú.. niečo ako bulvár na internete..

pre administratorku

(barbara, 7. 3. 2012 16:16)

je mi luto tych zvierat, ale ty nevies, ci su naozaj tyrane.zviera moze mat aj perfektnu zdravotnu starostlivost no aj tak sa moze nieco stat.nesuhlasim s tebou, ked sem davas tieto clanky a nepoznas pravdu.

jááj

(Meggie, 4. 4. 2012 19:45)

(hmmm) vieš vytvorit lepšiu stránku?? asi nie a potrebuješ hodnotit ostatních ubohé fakt, a o čom nemajú páru?? o zvieratách?? myslíš že tie zvieratá to určite teší že ich týrajú...... teraz sa tu pekne ukázalo aký niektorý ľudia sú keby si mala alebo mal (neviem) IQ vyšší o 2 stupne už by si bol/a na úrovni rozmýšlania žubrienky!!

Re: jááj

(hmmm, 23. 1. 2013 10:19)

fakt je ten, že si obmedzená... stránka trápna - keď tak chce informovať verejnosť o niečom, prečo nenapíše aj o pozitívnych veciach.. v podstate tu nejaký čudný človek pridáva len negatívne články a to je úbohé a choré... na druhej strane ma nebudeš poúčať o tom čo je alebo nie je správne... ako som ti napísal nemáš o niektorých veciach pára, tak buď láskavo tíško a šuchaj nohami.. tvoje názory nikoho nezaujímajú.. apropo ak si taká ochrankyňa zvierat a chceš všetky zvieratá vypustiť na slobodu (len neviem kam - keďže človek poctivo ničí aj posledné zbytky ich prirodzených biotopov a ekosystémov) napíš mi čo si za celý život urobila pre nejaké zviera v zoo.. či si podporila chov, prispela finančne alebo materiálne, či si vypracovala projekt reintrodukcie alebo niečo podobné... takých odborníkov ako si TY tu bolo už veľmi veľa... nebavíš ma svojimi vyjadreniami... je mi z teba zleeeeeee

Áno

(Anna, 10. 7. 2012 10:42)

Úplne súhlasim s tebou! (s tým posledným textom!)
Zvieratá majú voľne žiť (alebov rezerváciach) a nie v klietkach a ohradách!

Re: Áno

(mmm, 23. 6. 2013 17:02)

mas pravdu

Re: ...

(..., 23. 6. 2013 17:01)

ty nevieš určite ani stránku vytvoriť!!!!!!!!!

...

(..., 23. 6. 2013 16:59)

neviem načo im to robia !je mi z nich do plaču:(

.....

(Zuzka, 28. 10. 2012 16:05)

mali by sa zrušiť všetky tieto blbé zoologické záhrady... celý deň byť očumovaní ľuďmi, úplne úžasné....
to už môžme robiť rovno to, čo sa nachádza v článku: http://dolezite.sk/Nazorna_historicka_ukazka_Zapadnej_dekadencie_23.html#ixzz2AbcyForF ....
Raz ako menšia som sa pýtala matky, na čo sú zoologické dobré? A ona mi povedala, že pre ľudí, čo nikdy neuvidia exotické zvieratá... ja som to dnes porovnala s miestami, ktoré tiež možno nikdy neuvidím... je to blbosť, celé :/.. a tu na Slovensku by sa mali zakázať tak ako Zoo tak i cirkusy :/ Najhoršie na tom všetkom je, že na také svinstvá lákajú malé deti :((

Re: .....

(pravdivec, 23. 1. 2013 10:09)

Ty si strašne mimo dievča... som z teba smutný, ale neboj raz možno pochopíš..

zoo je pre deti!

(mamici007, 27. 7. 2012 10:12)

vcera som bola v zoo v kavecanoch mam pomaly 5roc.syna tak sme si urobili vylet aj zo sestrou.zarazilo ma vstpne ktore je drahe!dve dospele osoby plus moj syncek ktory nema ani 5rok.sme platili 6.70eu co je pomaly 190sk.hrozne este ked dieta chce nieco dnuka alebo balonik alebo sladke rodic kavu ci najest sa tak sito ta rodina rozmysli ci niekam pojde!bola som v soku som v soku!je tam pekne je tam kopec novych ihrisk pre deticky,pekne opravene lavicky,pekna priroda clovek je rad ze vypadne z mesta a ukaze detom zvieratka a urobi si vylet ale za take peniaze?!co taka matka ked ma 3deti a je sama moze sito dovolit?nemoze.zoo je pre deti ale zoo kavecany na detoch zaraba!!!!!!!!!a to je hanba!!!!!!!!!!!

Re: zoo je pre deti!

(MK, 29. 9. 2012 1:03)

Lacné vstupné sú hladné zvieratá a vymreté výbehy. Prosím, idete tam raz za čas. Štát je lakomý a EU fondy sú do vačkov po prípade jediný modernizovaný výbeh.