Choď na obsah Choď na menu
 


Exotické vtáky a papagáje

Papagáje sú tak exotické vtáky že až. Neviem čo si myslíte vy, ale podľa mňa aj taký malí či veľký papagáj môže byť priateľom človeka. Papagáje sú vtáky ktoré majú ako prvú schopnosť lietať - je to vlastne ich inštinkt. Majú zobáky  (žiadne ústa) a tým sa dorozumievajú tak ako aj mi ľudia  Papagáje vedia imitovať hocijakú reč ako napr. Žako.   

                                                                                                              
Žako je môj obľúbený papagáj a myslím si že si ho zamilujete aj vy  . Je krásny, jeho najčastejšie sfarbenie je sivá, biela a červená . Sivú farbu má na hlavičke, a od hlavičky na dol ide tmavšia sivá. Chvostík ma červený. Vie sa naučiť imitovať reč tak ako ľudí, tak aj zvierat. Má silný zobáčik a tak by sa mu do klietky nemal strkať prst ( keď je ten žako v Zoo a pod.) Keď ho máte doba tak vás neuhryzne. Keď mu dáte správnu opateru a budete ho chočiť z láskou, tak si budete pripadať ako keby ste vedľa seba mali toho najlepšieho papagája na svete. 

Samica je rovnako sfarbená ako samec čiže medzi ich pohlavím je ťažko rozoznať rozdiel. je rozšírený :  rovníková Afrika od juhovýchodného Pobrežia Slonoviny, východne po západnú Keňu a južne po severnú Angolu, južná oblasť Konga a po severozápadnú Tanzániu.

Je mimoriadne inteligentný a učenlivý na imitovanie ľudskej reči a napodobňovanie rôznych zvukov. Niektoré jedince sa dokážu naučiť 150-200 slov. Považuje sa za jedného z najinteligentnejších papagájov na svete.

Môže jesť  ako suché semienka : slnečnica (pásava, biela), kardi, proso, dari, ovos, pšenica, pohánka, jesknica, niger, konope, semená borovice, smrekuj v šiškách, ryža, janove semienko, ryža paddy, cirok, semenec, hrach, mungo, šošovica, sója, bôb, senegálske proso.Semená namáčané alebo naklíčené: hrach, šošovica, mungo, slnečnica, kardi, pohánka, ovos, pšenica jesknica, semenec, kukurica

Obilie v mliečnej zrelosti: kukurica, pšenica, trávy.

Ovocie a zelenina: jablká, banány, hrušky, ananás, čerešne, slivky, mrkva, paprika, pomaranče, cukety, melóny, šalátové uhorky, brokolica, zemianky, jahody, rýbezlie, ostružiny, čierna baza, šípky, jarabina, granátove jablko.

Zelené kŕmenie: púpava, špenát, šalát, rôzne druhy trávovozelených vetiev stromov (vŕba, smrek, borovica, čierna baza), mandle, orechy (kešu, píniové, vlašské, burské, para)

Živočíšna potrava: varené vajce, jogurt, odtučnený tvaroh, sušený hmyz, granulované krmivo, sucháre, varené kuracie mäso (pozor, nesolené).  
Papagáj konžský (Gulielmi)
   

 Ara :

Tak isto ako žako aj Ara je veľmi známi papagáj a tiež tak isto inteligentný. Vie tiež imitovať rôzne druhy reči. Majú rôzne sfarbenia čiže sú pestrofarebné. Môžu mať žltu spolu z modrou, alebo červenú-zelenú a modrú. Ara môže byť aj celá modra ale ta sa až tak často v Zoologickách nevyskytuje. 

 

Môže mať aj také sfarbenie : 

Sú to nádherné papagáje ale v byte sa chovať neodporučuje.  Pretože potrebuje mať veľký priestor - nestačí len klietka. Je to aktívny papagáj preto si vyžaduje na priestor v zajatí priestranné voliery  z veľkými rozmermi.  Konštrukcia voliery musí byť pevná a spodok by mal byť betónový najlepšie posypaný zeminou na ktorej by vyrastala  tráva.

 

Treba im dať aj misky na jedenie. Ary majú neuveriteľný silný hlas že keby ste pri nej stáli a  ona by vám zvrieskla do ucha tak by ste asi ohluchli. Milujú obhrýzanie a preto im treba zabezpečiť konáre s tvrdou kôrou a hlavne nejaké hračky, preliezačky a hojdačky. 

 

 Dajú sa ľahko ochočiť. Je to obľúbený papagáj. Sú inteligentné a milé a ľahko sa naučia rozprávať. Nie sú však určené pre začínajúcich chovateľov. .  Na chov v zajatí im treba poskytnúť veľa lásky, dorozumievania sa a hlavne veľa pozornosti.

Veľkosť : 86 cm 

Inkubačná doba : 54-25 dní

Počet vajec : 2-4 ks.

Doba osamostatnenia :  13-14 týždňov

Vek : do 60 rokov

Výskyt: v Panama, JV Brazília, Bolívia a Paraguaj      

Kakadu zlatochochlý :

Kakadu zlatochochlý je fakt nádherný papagáj. Je totiž menší jak ara, ale je to zlatý a aktívny papagáj. Určite ho uvidíte aj v niektorých obchodoch. Sú taktiež inteligentné a majú  zaujímavý vzhľad. Je celý biely ale na hlave má väčší chocholček ktorí je žltý a spodstrana krídel a  chvosta je tiež žltá.  Radi tancujú a predvádzajú sa.

 


 Kakadu zlatochochlý je preto obľúbeným chovancom v klietkach v svojej domovine a aj na celom svete. Bežne tieto papagáje dosahujú hmotnosť okolo 800 gramov a dĺžku 45-50 cm. . Zobák tohto papagája je šedočierny a nohy šedé. Samci tohto druhu majú farbu očnej dúhovky čiernu, u väčšiny samíc je farba dúhovky viac červenohnedá. Ich charakteristický chrapľavý škrekot dokáže byť veľmi prenikavý a ozýva sa po území na ktorom hniezdia.

 

Kakadu zlatochochlý sa vyskytuje v rôznych klimatických pásmach austrálskeho kontinentu od najsevernejšieho cípu štátu Queensland ponad pohorie Iron Range Mountains až po Snowy Mountains. Jeho početné stavy sa vyskytujú aj v Adelaide, južnej Austrálii a vidno ho aj v oblasti Perthu, na Novej Guinei a priľahlých ostrovoch. Tento kakadu bol umelo vysadený na Novom Zélande a na niektorých ostrovoch Indonézie 

Kakadu zlatochochlý obýva otvorenú krajinu, lesy, subtropické a tropické dažďové pralesy, ale aj parky. Tieto vtáky sa dobre adaptovali na osídľovanie krajiny európanmi a žijú aj v mnohých mestských aglomeráciách.

V niektorých oblastiach Austrálie obrovské kŕdle týchto papagájov svojimi náletmi na polia spôsobujú veľké škody. Sú plieničmi obilných polí, ovocných sadov a všetkého dreveného od drevených konštrukcií domov a záhrad až po živé stromy. Čo sa mi vôbec nepáči je že pre tento dôvod sú tieto nádherné papagáje so súhlasom vlád krajiny likvidované ako škodcovia odstrelom a rôznymi jedmi. Na druhej strane v Austrálii od roku 1894 dodnes platí zákaz vývozu akéhokoľvek vtáctva mimo kontinentu.

Potrava :

U kakadu zlatochochlého prevažuje hlavne rastlinná potrava. Sú to najčastejšie rôzne semená rastlín, ovocie, zelenina, rôzne bobule, pupene, listy a kvety stromov. V zajatí sú tieto vtáky kŕmené špeciálnymi zmesami. Ako doplnok sa odporúča pridávať vetvičky stromov a piesok, ktorý má pomôcť pri trávení.

V divočine sa tieto papagáje dožívajú 20-40, v zajatí až 70 rokov.

 

Kakadu zlatochochlý hniezdi v dutinách stromov. Samica znáša 2-3 vajcia, z ktorých sa mláďatá vyliahnu približne za 30 dní.

          

Alexander malý :

Tento papagáj je krásnej zelenej farby a vyzerá skôr ako rozprávkový papagáj pretože má okolo krku takú čiernu kružnicu a má červený zobák.  Alexander môže byť aj žltý alebo tyrkysový ako je tento : 

 

  Sú tiež inteligentný a hravý a samozrejme zábavný. Meria 40 - 41 cm a váži zhruba 140 g. 

 

 

Hniezdia v savanách Afriky a južnej Ázie. Ďalej sa vyskytuje v Indii, Srí Lanke, je vysadený na Mauríciu, na Strednom východe a v Singapure.

 

 

Jeho prirodzeným biotopom sú listnaté oblasti a kultúrna krajina. V niekoľko krajinách Európy  (najviac  západní) žije voľne, predovšetkým v mestských parkoch. Na niektorých miestach kde dokonca hniezdia .

 

Alexandri žijú v skupinách, v miestach, kde je dostatok potravy, a bezpečné miesto k odpočinku. Na stanovištiach, kde nocujú ich môžeme stretnúť i sto. Alexandri veľmi dobre lietajú, ale len málokedy lietajú do väčších vzdialeností. Živia sa semenami, bobuľami, plodmi , kvetmi  a nektarem.

 

Pri období rozmnožovania, ktoré trvá 22-24 dní a je 2x do roka, otáča samica očami i hlavou samec všimne, začne pochodovať a kŕmiť ju zo zobáku. Pár hniezdi  v dutine stromu, ktorú si sám vydlabe, alebo použije opustenú  dutinu ďatľa. Samice znáša 3-5 vajec a sedí na nich 22 dní. 7 týždňov po vyliahnutí opúšťa mláďa hniezdo.
tak dlho, než si ju

 

 

Alexander malý sa dožíva  cca. 25 rokov. Je to hlučný papagáj.

 

Tento papagáj sa môže chovať aj v domácnosti ale vo veľkých klietkach. Musí mať drievka hračky na hranie a tak isto sa tento papagáj ľahko ochočuje.

       

 Agapornis :

Tento maličký ale zato zlatučký papagáj sa predáva aj v obchodoch. Chová sa v domácnosti a netreba mu veľkú klietku ale musí mať priestor na rozprestretie krídel, a drievka na ohlodávanie a hračky.   Tento papagáj nie je ťažký na starostlivosť ale treba sa mu venovať veľa času keď je samučký. Ale keď nechcete Agapornis ako na ochočenie ale na skrášlenie bytu, tak si k nemu kúpte kamaráta. Najlepšie by bol ten istý druh s tej istej klietky. Vlastne najlepšie by bolo keby ste Agapornis už hneď kúpili dve.   

 Samozrejme sa o ne treba starať tak ako o iné papagáje. Treba im čistiť klietku a tiež noviny, vymieňať jedlo a vodu aby mali čerstvú. Sú to zlatučké papagáje. Majú dve veľké očká, malé telíčko a krátky chvost.

 

Ako potrava je zelene z mrkvy, jabĺčko, mrkva, piškóta, púpavové listy, hruška ( ale nie často), kapustové listy ( tiež nie veľmi často) alebo normálne proso pre agapornisi.

Sfarbenia sú u agapornisov nádherné. Sú zelené, modré, žlté, oranžové, fialové, trošku tyrkysové...

 

Spevavec :

 

 

 Spevavce sa chovajú aj v zverimexe. Volajú sa spevavce preto, pretože hrozne krásne čvirikajú-skôr spievajú. Sú to malé vtáčiky ( ešte menšie než agapornis. ) Sú väčšinou hnedé ale môže byť aj iný druh farby. Pri ich chove im netreba veľkú klietku, ale nemôže byť ani neviem aká maličká. Treba im tam dať ako u každých chovaných papagájov alebo vtáčikov, drievka a hračky, kŕmitka a napájadlo na vodu. Musia mať pravidelnú hygienu a to sa týka aj u strihaní pazúrikov. Keďže tieto vtáčiky sú malé, nedajú sa tak ľahko ochočiť. Treba mať na nich trpezlivosť. Hrozne sa boja ruky pretože je omnoho väčšia ako oni sami. Tak isto sa aj ťažko vyberajú z klietky a neodporúčuje sa násilím, pretože sa spevavec potom  už úplne bude vás báť.

 

 

V strihaní pazúrikov je to ťažké, pretože sú malí a dobré skáču z jedného bydielka na druhé. A však pazúre im rastú veľmi rýchlo. Keď im neostriháte tak ich to bude bolieť a budú mať problém pri chôdzi a skákaní. Strihať spevavcovi pazúriky by mala dospelá osoba a trošku skúsená alebo rovno veterinár, pretože pri strihaní treba dávať pozor kde je     krvná cieva pretože keď ju zastrihnete tak to spôsobí veľkú bolesť a treba ísť hneď ku veterinárovi. 

 

Potravu mu môžete dať zelené z mrkvy ale najlepšie je proso pre spevavce.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

XEvil break 99% types of captcha

(Latonyaempow, 25. 3. 2018 23:11)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can break any antibot captcha.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8400 other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

Koreli

(Nina augustiňáková, 17. 11. 2011 14:46)

Ja mam doma 2 koreli take aurat. :)

Re: Koreli

(marta, 13. 7. 2015 17:14)

naši odišli na dovolenku,nemam zobrať korelu k sebe?prestala už na treti deň piť aj žrať.čo mam robiť?

Re: Koreli

(marta, 13. 7. 2015 17:16)

naši odišli na dovolenku,nemam zobrať korelu k sebe?prestala už na treti deň piť aj žrať.čo mam robiť?

A Amazonan?

(Evik, 31. 10. 2014 13:26)

A amazonan nieje papagaj? Vsak patri medzi najinteligentnejsie po Zakovi ;)

pomenovanie

(janka, 25. 6. 2011 21:09)

Nie je to agaporis, ale agapornis

Re: pomenovanie

(geno, 16. 10. 2014 17:42)

Ja mam aru

No ý

(Roman, 28. 5. 2012 23:03)

Ja mám veľmi rád papagáje,už som troch zjedol

Re: No ý

(klara, 16. 2. 2014 12:11)

ty svina

Re: No ý

(klara, 16. 2. 2014 12:11)

ty svina

Komentár

(tia, 23. 10. 2013 20:27)

Dobrý deň,
Narazila som na Vašu stránku, ale nedozvedela som sa tu nič, čo by som potrebovala. Stránka sa tvári ako odborná literatúra, ale je to iba pokus niečo napísať. Neurazte sa, prosím Vás ale zle sa to číta.

Ja mam žaka

(kika, 21. 3. 2013 18:21)

Ja mam žaka Fifi

najkrajsie vtaky

(iveta, 31. 10. 2012 18:02)

najkrajsi vtaky su andulky domace oni maju svoj dom (klietka)
najkrajsi vtaky su vrabce vonkajsie oni maju svoj dom(hniezdo)

......

(martina, 5. 5. 2012 11:36)

kolko meria agapornis

papagai nadherny

(Nikoleta Knotkova , 12. 3. 2012 9:47)

Prečo tu nie je aj niečo o papagajovi nadhernom

ahoj

(Pata 10.rokov 21.8.2011, 21. 8. 2011 15:44)

ahoj ako sa mate?

ahoj

(pata svecova, 21. 8. 2011 15:42)

mam doma nejakeho vtaka a neviem aky je to druh vtaka alebo papagaja. ;-)

Mne staci korela

(Patrik 12 rokov, 11. 7. 2011 7:21)

mne uplne staci korela ani veka ani mala akurat