Choď na obsah Choď na menu
 


TESTOVANIE NA ZVIREATKÁCH !! :(

 

     

228744
 
 
68678767
786764567
 
45675778
 
876778676
 

Testy na zvieratách: 

Pokusy na zvieratách sa vykonávajú preto, aby sme si boli istý, že produkty sú  vhodné pre ľudí a neublížia im. Spoločnosti, ktoré testujú na zvieratách hovoria, že sa vykonávajú podľa právnych predpisov a aj keď existujú alternatívne metódy, tak hovoria že na niektoré testy nie sú alternatíva, tým pádom musia testovať na zvieratách. Testujú ich aj napriek tomu, že to vyžaduje veľa času, personálu a zaťažuje to ekonomiku. 

Od roku 2009 budú v Európskej únii zrušené zákaz uvádzania na trh prípravky testované na zvieratách.   

 Zvieratá sú na testovanie chované, málokedy sú odchytené z voľnej prírody. Keby sa chované zvieratá z laboratória dostali do prírody, tak by neprežili- nemôžu sa využívať na iné účely. Zvieratá často veľmi trpia krutým zaobchádzaním.

<!--[endif]-->max

Typy testov na zvieratách: 

pyrogenita (zvýšenie telesnej teploty),

akútna toxicita (LD50- jedovatý účinok sa objavuje rýchlo- niekoľko minút, alebo hodín), 

chronická toxicita (účinok sa objaví po niekoľkých týždňoch, mesiacoch),

očná a kožná dráždivosť(Draizov test),

karcinogenita (zvieratá- väčšinou hlodavce, sú vystavované potenciálnym karcinogénom),

mutagenita (vznik genetických defektov),

vivisekcia (operačný zákrok na živom zvierati bez umŕtvenia) a iné.

Používajú sa väčšinou stále tie isté ingrediencie, len sa mení ich percentuálne zastúpenie. Na zvieratách sa už netestuje tak, ako v minulosti. Ale tu sú dva testy, ktoré sa opakujú každý rok, používajú sa stále tie isté chemikálie a testujú sa na tých istých zvieratách.

Draizov test: zisťuje škodnosť chemikálií na človeka, po teste sú všetky zvieratá zabité a pitvajú ich. Bol "objavený" v roku 1944. 

 zajac

1.test na očnú dráždivosť- na test sa používajú najmenej traja králiky (albíni, ktoré su citlivejšie a u nich sa rýchlejšie ukáže výsledok). Králiky sa znehybnia(dajú im kliešte na oči a telo- aby sa nehýbali a aby nežmurkali niekoľko dní, kým bude prebiehať test) a do jedného oka im nakvapkajú substanciu, čo spôsobuje pálenie, svrbenie a bolesť. Potom sa zisťuje ako veľmi je oko podráždené. Druhé oko slúži ako kontrola. Králičie oko tvorí menej sĺz ako človečie, tým pádom sa látka vyplavuje menej. A nemajú reflex žmurkania, čo uľahčuje aplikáciu. Nepoužívajú sa lieky na tlmenie bolesti, aj keď sa často po teste vyskytujú na oku vredy a oko krváca. 

2.test na kožnú dráždivosť- substancie sa aplikujú na kožu zbavenú chĺpkov niečím takým, ako voskové pásiky pre ženy/lepiaca páska a strhávajú ich zo zvieraťa aj keď už chĺpky nemá, lebo mu chcú poškodiť pár vrchných vrstiev kože, ktorá je po natretí substanciou pokrytá obväzom. Ako v teste na očnú dráždivosť môže spôsobovať intenzívnu bolesť, pálenie a svrbenie. 

 LD-50 test- Lethal Dose 50 percent(smrteľná dávka 50 percent)- množstvo, alebo koncentrácia substancie sa mení, aby zabili 50 percent pokusných zvierat. Substancia je násilne podaná do žalúdka zvieraťa, inhalovaná, alebo vystavená(fototoxicita). Počas testu zvieratá trpia- bolesťou, kŕčmi, výtokom (hnis), hnačkou a krvácaním z očí a úst. Ktoré zvieratá nezomreli počas testu, sú na konci zabité. Klasický LD-50 test bol zakázaný v niektorých štátoch Európy. 

 Toto sú ďalšie typy testov, ktoré sú nahraditelné alternatívami: 

 Leptanie (rozožieranie) kože 

Kožné žieraviny sú chemikálie, ktoré vyvolávajú nezvratné poškodenie a deštrukciu kože- je doslovne zničená, nemôže sa liečiť. Typické reakcie sú vredy, krvácanie, chrasty a strata farby. 

 Zajace sa nemôžu hýbať a dajú im kliešte na laby. Testovaná chemikália sa dá na oholenú kožu na chrbte, potom sa koža pokryje obväzom a je tam celý čas, až dokým sa koža zvieraťa testuje. Normálne to trvá štyri hodiny. Potom je obväz odstránený, zistí sa stupeň poškodenia kože. Na časť kože, kde nebola daná chemikália slúži ako kontrola. Chemikália je považovaná za žieravinu na konci štrnásť dňového pozorovacieho testu, ak sa chemikália prežrala vonkajšou vrstvou kože a nechala viditeľné mŕtve tkanivo. Lieky proti bolesti sa nepoužívajú. 

 Kožná absorbcia 

Úloha je presne určiť v akej miere sú chemikálie schopné preniknúť pokožkou. 

 Potkaní chrbát je oholený a chemikália je naňho aplikovaná. Po 24 hodinách sa koža umyje a potkany sú dané do“ metabolických klietok“, ktoré umožňujú zhromažďovať ich výkaly pre analýzu. Zvieratá sú potom zabité a ich koža, krv a exkrementy sú analyzované. Tento test nikdy nebol uznaný ako spoľahlivý. 

 Dráždenie kože  

Poškodenie kože, ktoré je zvratné. Na koži sa vytvárajú vyrážky, opuchliny, šupiny, abnormálne tkanivo ktoré narástlo na postihnutom mieste alebo chemikália spôsobí zápal. 

 Zajace sa znehybnia a chemikália sa podá na oholenú kožu na chrbte. Na to sa dá obväz, počas testu, väčšinou štyri hodiny, je obväz odstránený. Zistí sa stupeň poškodenia. Nepoškodená koža slúži ako kontrola. Chemikália je považovaná za dráždidlo, ak spôsobuje zvratné poškodenie kože, ako napríklad zápal, ktorý sa zahojí čiastočne, alebo úplne, po konci štrnásť -dňového testu. Tlmiče bolesti sa nepoužívajú. Najprv sa zisťuje, či je chemikália žieravina. 

 Fototoxicita 

Alebo fotoiritácia je toxická reakcia, pri ktorej bolo zviera vystavené chemikálii a potom slnečnému, alebo ultrafialovému žiareniu. Fototoxicita sa väčšinou objavuje ako prehnané spálenie slnkom, ktoré sa prejavuje vyrážkami, opuchlinami a zápalom. Tento test sa týka liekov a liečiv, ktoré sú zjedené, alebo krémov, ktoré sa dávajú priamo na kožu.

Myši alebo morčatá sú znehybnené a na ich oholený chrbát sa im dajú rôzne koncentrácie testovanej chemikálie. Polovica zvierat je vystavená ultrafialovým lúčom po dobu dvoch, alebo viacerých hodín. Po teste sú zvieratá držané v kľude, kedy skúmajú ich kožu. Objavujú sa opuchliny a vredy, nepoužívajú sa tlmiče bolesti. Tento test nikdy nebol uznaný. 

 Pyrogenita 

Pyrogény spôsobujú horúčku alebo zápal, čo môžu predstavovať hazard so zdravím v prípade intravenóznych liekov. 

 Zviera sa znehybní a substancia sa vpichne do krvného obehu. Teplota tela sa sleduje. Zvieratá trpia dýchacími problémami, zlyhaním orgánov, smrteľným šokom. Tento test bol používaný už v roku 1940 na zajacoch. 

 

 

 

1. Kupuj si len biokozmetiku alebo výrobky označené malým logom s králikom, kde je napísané "Netestované na zvieratách"

2. To, že si ešte nepočul/a, o istej značke, že testuje, to neznamená, že to nerobí.
3. Pomôž to šíriť ďalej! Ale nezabudni ostatných upozorniť, že takmer všetky značky testujú. Odporúč im biokozmetiku.
4. Môžeš robiť aj niečo aktívnejšie, napr. napíš určitej firme list alebo mail, že odmietaš ich výrobky, pretože testujú na zvieratách, ale to je len na tebe.
5. Nedaj sa oklamať, tam kde je napísané dermatologicky testované a nie je to biokozmetika alebo nemá logo, tak to neznamená, že výrobok nebol testovaný aj na zvieratách.
6. Nezabudni na svojho psa alebo svoju mačku. Vieš že výrobky firmy Iams napr. Eukanuba je neuveriteľne kruto testovaná na zvieratách a obsahuje množstvo chemikálií, ktoré škodia tvojmu psovi? Podobne je to aj s Pedigree, Whiskas, Purina, Kitekat....kupuj biogranule alebo priprav pre svoje zvieratá potravu ty. Môžeš vyskúšať aj Propesko a Royal Canin. Nedaj sa oklamať peknými rečami a obalom.
7. Daj si pozor na veterinárov. Sú často podplácaní firmami, ktoré vyrábajú krmivá testované na zvieratách, preto ti ich budú ponúkať ako vynikajúce krmivá.

Nezabudni na zvieratá pri kupovaní kozmetiky! Vieš že sú to nedobrovoľné obete surového zneužívania pri pokusoch. Nepodporuj firmy v niečom takom! Pokusy na zvieratách sú kruté a často zbytočné. Existuje množstvo alternatívnych metód, ktoré nie sú pre zvieratka bolestivé a smrtiace !!

Obrázok

 
V roku 2008 existuje viac ako 450metód testov, pri ktorých nemusí trpieť žiadna bytosť. Uvedené spoločnosti napriek tomu nechávajú zbytočne trpieť milióny laboratórnych zvierat!
 

 

nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj niveu
nekupuj niveu
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj

 

Maxfactor Colour Collections Lipstick - Dlhotrvácny hydratačný rúž

 
Nenávidím Max Factor!
Hnusí sa mi to! Vždy keď vidím túto reklamu v telke tak len krútim hlavou a premýšľam či vôbec tá modelka čo hrá v tej reklame vie za akú cenu boli tie výrobky vyrobené!:( A ako to vlasnte môžu relácie vysielať? Ja by som to zakázala reklamocať na celom svete lebo je to choré... AŽ 19 NÁDHERNÝCH ODTIEŇOV V PREDAJI! Super! Viete tých 19 "nádherných" odtieňov spôsobuje bolesť zvieratkám :( Lenže to si ľudia neuvedomujú keď si toto na seba dávajú.. niekedy o tom dokonca vôbec nevedia alebo im je to úplne ukradnuté.. Raz mi jedna baba napísala, že testovať sa musí lebo potom by sme sa nemali čím umývať. To je taká kravina! Napríklad taká firma Yves Rochcer je úplne úžasná, čisto prírodná a veľmi kvalitná. A aj keby takéto firmy neexistovali vždy by tu bolo klasické mydlo a ako vôbec niekto môže napísať, že testovať sa musí? ako vôbec niekto s takou vecou môže byť zmierený?? panebože zastav už toto...

European Centers for Alternatives to Animal Testing

2. prosince 2008 v 18:54


Cenník laboratornych zvierat a pokusov

 
Je to fakt odporné... len úbohých 5400 Kč za psa... za šteňa dokonca len 2250... proste je to od nich bezcitné... chcela by som vedieť kto predáva zvieratá takémuto osudu...

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

??

(Sara6962259.82;$(&-690lbgsj, 8. 7. 2017 13:07)

Šiblo ti ?!Odkedy môže ADIDAS testovať na zvieratkách?Veď to nieje make -up!To sa šije.Je to látka tak jak sa to môže testovať? nechápem❓

Avon

(Lya, 16. 6. 2017 20:25)

Avon #je aj kvalitné.

(Nicolka, 25. 5. 2017 15:27)

Oriflame je naj.

Yves rocher

(E, 4. 3. 2017 22:41)

Asi ťa, pisaťeľka tohto článku, musím sklamať. Aj Yves Rocher testuje na zvieratkách, keďže nemajú na svojich výrobkoch symbol "leaping bunny" a nie sú zahrnuté v zozname kozmetiky netestovanych na zvieratách. Takze až taký úžasní nie sú. :)

hnusna kozmetyka

(Sofia Blinová, 24. 10. 2016 16:22)

Preco sa to deje!
Mam doma tri macky a jedneho tulaveho kocurika,ktory k nam chodi
papat. Je velmi zlatny pretoze to je tyrany kocur.

kozmetika moj nepriatel

(Filipko, 28. 7. 2016 11:16)

Mama je kozmetička a používa iba Jansen značku ktorá ma logo zajačika a to znamená že sa netestuje na zvieratkach. Max Factor ma hrozne meno a aj povesť. Mám 2 mačky ,psíka a kamarat ma potkana a preto sa nemozem pozerat sa na tu krutost. Preklinam všetkich vyrobcou testovanej kozmetiki a garantujem ze tie zvieratka pomstím.Za ekolokiuuu

hnusna kozmetyka

(Sofi Blinová, 16. 7. 2016 16:17)

Je to hrozne nechapem ako to moze niekto robit !!!

Zvieratká

(KATTY, 30. 6. 2016 21:26)

Neubližujte už tým zvieratkám úbohým!!!

Zvieratá

(Sofia Blinová, 17. 6. 2016 22:24)

Je to hrozné! Prečo sa to deje...Mám len osem!

KOZMETIKA

(Sofia Blinová, 15. 6. 2016 21:43)

Moja mamina si niekedy kúpila kozmetiku od MAX FAKTOR. Keď som sa to dozvedela bola som šokovaná.Mamina mi povedala že nevedela že MAX FAKTOR testuje.Ako sa to ľudia dozvedia že MAX FAKTOR testuje...
Musíme napísať plagáty!!!

Nezabíjajte úbohé zvieratá!!!

(Sofia Blinová, 14. 6. 2016 21:00)

Prosím nezabíjajte zvieratká!!! Netestujte na zvieratách žiadne pokusy!
Ako by sa to páčilo vám keby vás len tak zobrali a naliali vám do oka hnusné svinstvo! Vy si myslíte že sa nič nedeje,ale deje!
Zvieratá vám ešte ukážu kto je tu pán!

Testovaná kozmetika

(Michela Valiová, 11. 5. 2012 16:35)

Ja používam len netestovanú kozmetiku. Ale neviem či aj tá sa netestuje. Je to Avon a Oriflame :)). A sem tam aj schwarzkoph si ako sa to pise. Ale to ma nutia rodicia :(

Re: Testovaná kozmetika

(avon a oriflame testovane nie su ci?, 19. 12. 2012 19:30)

Re: Testovaná kozmetika

(Monika, 5. 6. 2016 13:45)

Ahoj, ja používam aj predávam kozmetiku Oriflame preto, lebo táto Švédska spočnosť nielenže netestuje na zvieratkách, ala aj odsudzuje a bojuje proti testovaniu na zvieratách :)
O Avone to nemôžem tvrdiť..

Testovanie na zvieratách

(Roman, 3. 6. 2016 20:02)

Veľmi pekný článok po prečítaní nabehne človeku až mráz na chrbte.Veľa vecí si človek uvedomí až keď si ich prečíta.(Že aké zverstvá sa na tomto svete musia diať pre trosku krásy.Jedine v čom tích ľudí chapem prečo kupujú kozmetiku ktorá bola na zvieratách je cena.Zial pripustíme si že sme sa dostali do doby kde peniaze hrajú dolezitu úlohu v našom živote nie najdôležitejšiu ale dosť dôležitú.Zial predajcovia a zástancovia bio kozmetiky netestovanej na zvieratách si neuvedomujú jednu vec a to tú že bio kozmetika ja drahá.Je pekné od teba že upozorňuje ľudí aby kupovali yves rocher a podobne značky ale keďže pracujem v obchodnom reťazci kde mám možnosť predávať kozmetiku bio a normalnu tak viem zhodnotiť že ľudia kupujúci bio kozmetiku zaplatia o polovicu viac ako ľudia ktorý nakupujú kozmetiku normalnu.Cize podľa mňa je zbytočné upozorňovať na výrobku typu toto nekupujte pretože asi u 80% ľudí rozhodne aj tak nakoniec cena. Poviem príklad : Radšej si kúpim mydlo za 1€ a k tomu chlieb ako mydlo za 3€ a k tomu rožok.Cize v prvej rade by sa mali uvedomiť predajcovia.Proste v dnešnej dobe aj keď nechceme rozhoduje cena veľa krát už ani nie kvalita.A to je na tom to smutné.

:((((

(Tea, 23. 2. 2016 13:01)

Príšerné :(((((((((
Inak v úvode kde je tiež písané o testovaní na zvieratách hovoríš že avon a oriflame su skvele ale nieje to celkom pravda pretože aj keď oni netestuju hotovy vyrobok, ale kupuju od dodavatela ingrediencie ktore sa testuju na zvieratach!!! Cize aj kupou oriflame a avon sa podporuje tyranie zvierat, ale vela ludi to nevie. :((((

FUJ

(Tamara, 10. 3. 2015 16:48)

Je to odporné :((((

Re: FUJ

(kristína, 4. 2. 2016 16:49)

súhlasím s ňou .-. je to odporné!!! nech zdochnú ty ľudia nevážia si tie zvieratká!!!!!!!

STOP šikane!!!!A TRPENIU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(kristína, 4. 2. 2016 16:47)

já by som tích ľudí zavrela do väzenia takto si nezaslúžia žiť, je mi z toho do plaču nech prestanú šikanovať zvieratká sú nevinné stvorenia já by som ich zobrala k sebe domov,a starala by som sa one už aj tak máme zoo doma takže mne to nevadí ale aspoň nech neubližujú tým zvieratkám nech si ich vážia!!!každé je pre niečo užitočné,napr. já mám škrečka a ked niečo v chladničke sa niečo pokazí prečo vyhadzovať dám to škrečkom XD zjedia to a neotrávia O.O zjedia všetko čo im ponúknem, ale sa vráťme k veci,Nešikanujte tie zvieratká ešte raz: sú nevinné myslíte si že netrpia?! toho králička bez očka trpel nie?!hned som začala plakať.niektorý... si nevážia,zvieratká takto poviem nevážia. ;((( nech ľudia ktorý to robia nech pália do väzenia o.o!!!!!

chudáci:(

(kristína, 4. 2. 2016 16:35)

takto by zvieratka nemali by žiť :/ je to tiež len stvorenie,a nevinné! :( neviem prečo sú ľudia taký zlí