Choď na obsah Choď na menu
 


TESTOVANIE NA ZVIREATKÁCH !! :(

 

     

228744
 
 
68678767
786764567
 
45675778
 
876778676
 

Testy na zvieratách: 

Pokusy na zvieratách sa vykonávajú preto, aby sme si boli istý, že produkty sú  vhodné pre ľudí a neublížia im. Spoločnosti, ktoré testujú na zvieratách hovoria, že sa vykonávajú podľa právnych predpisov a aj keď existujú alternatívne metódy, tak hovoria že na niektoré testy nie sú alternatíva, tým pádom musia testovať na zvieratách. Testujú ich aj napriek tomu, že to vyžaduje veľa času, personálu a zaťažuje to ekonomiku. 

Od roku 2009 budú v Európskej únii zrušené zákaz uvádzania na trh prípravky testované na zvieratách.   

 Zvieratá sú na testovanie chované, málokedy sú odchytené z voľnej prírody. Keby sa chované zvieratá z laboratória dostali do prírody, tak by neprežili- nemôžu sa využívať na iné účely. Zvieratá často veľmi trpia krutým zaobchádzaním.

<!--[endif]-->max

Typy testov na zvieratách: 

pyrogenita (zvýšenie telesnej teploty),

akútna toxicita (LD50- jedovatý účinok sa objavuje rýchlo- niekoľko minút, alebo hodín), 

chronická toxicita (účinok sa objaví po niekoľkých týždňoch, mesiacoch),

očná a kožná dráždivosť(Draizov test),

karcinogenita (zvieratá- väčšinou hlodavce, sú vystavované potenciálnym karcinogénom),

mutagenita (vznik genetických defektov),

vivisekcia (operačný zákrok na živom zvierati bez umŕtvenia) a iné.

Používajú sa väčšinou stále tie isté ingrediencie, len sa mení ich percentuálne zastúpenie. Na zvieratách sa už netestuje tak, ako v minulosti. Ale tu sú dva testy, ktoré sa opakujú každý rok, používajú sa stále tie isté chemikálie a testujú sa na tých istých zvieratách.

Draizov test: zisťuje škodnosť chemikálií na človeka, po teste sú všetky zvieratá zabité a pitvajú ich. Bol "objavený" v roku 1944. 

 zajac

1.test na očnú dráždivosť- na test sa používajú najmenej traja králiky (albíni, ktoré su citlivejšie a u nich sa rýchlejšie ukáže výsledok). Králiky sa znehybnia(dajú im kliešte na oči a telo- aby sa nehýbali a aby nežmurkali niekoľko dní, kým bude prebiehať test) a do jedného oka im nakvapkajú substanciu, čo spôsobuje pálenie, svrbenie a bolesť. Potom sa zisťuje ako veľmi je oko podráždené. Druhé oko slúži ako kontrola. Králičie oko tvorí menej sĺz ako človečie, tým pádom sa látka vyplavuje menej. A nemajú reflex žmurkania, čo uľahčuje aplikáciu. Nepoužívajú sa lieky na tlmenie bolesti, aj keď sa často po teste vyskytujú na oku vredy a oko krváca. 

2.test na kožnú dráždivosť- substancie sa aplikujú na kožu zbavenú chĺpkov niečím takým, ako voskové pásiky pre ženy/lepiaca páska a strhávajú ich zo zvieraťa aj keď už chĺpky nemá, lebo mu chcú poškodiť pár vrchných vrstiev kože, ktorá je po natretí substanciou pokrytá obväzom. Ako v teste na očnú dráždivosť môže spôsobovať intenzívnu bolesť, pálenie a svrbenie. 

 LD-50 test- Lethal Dose 50 percent(smrteľná dávka 50 percent)- množstvo, alebo koncentrácia substancie sa mení, aby zabili 50 percent pokusných zvierat. Substancia je násilne podaná do žalúdka zvieraťa, inhalovaná, alebo vystavená(fototoxicita). Počas testu zvieratá trpia- bolesťou, kŕčmi, výtokom (hnis), hnačkou a krvácaním z očí a úst. Ktoré zvieratá nezomreli počas testu, sú na konci zabité. Klasický LD-50 test bol zakázaný v niektorých štátoch Európy. 

 Toto sú ďalšie typy testov, ktoré sú nahraditelné alternatívami: 

 Leptanie (rozožieranie) kože 

Kožné žieraviny sú chemikálie, ktoré vyvolávajú nezvratné poškodenie a deštrukciu kože- je doslovne zničená, nemôže sa liečiť. Typické reakcie sú vredy, krvácanie, chrasty a strata farby. 

 Zajace sa nemôžu hýbať a dajú im kliešte na laby. Testovaná chemikália sa dá na oholenú kožu na chrbte, potom sa koža pokryje obväzom a je tam celý čas, až dokým sa koža zvieraťa testuje. Normálne to trvá štyri hodiny. Potom je obväz odstránený, zistí sa stupeň poškodenia kože. Na časť kože, kde nebola daná chemikália slúži ako kontrola. Chemikália je považovaná za žieravinu na konci štrnásť dňového pozorovacieho testu, ak sa chemikália prežrala vonkajšou vrstvou kože a nechala viditeľné mŕtve tkanivo. Lieky proti bolesti sa nepoužívajú. 

 Kožná absorbcia 

Úloha je presne určiť v akej miere sú chemikálie schopné preniknúť pokožkou. 

 Potkaní chrbát je oholený a chemikália je naňho aplikovaná. Po 24 hodinách sa koža umyje a potkany sú dané do“ metabolických klietok“, ktoré umožňujú zhromažďovať ich výkaly pre analýzu. Zvieratá sú potom zabité a ich koža, krv a exkrementy sú analyzované. Tento test nikdy nebol uznaný ako spoľahlivý. 

 Dráždenie kože  

Poškodenie kože, ktoré je zvratné. Na koži sa vytvárajú vyrážky, opuchliny, šupiny, abnormálne tkanivo ktoré narástlo na postihnutom mieste alebo chemikália spôsobí zápal. 

 Zajace sa znehybnia a chemikália sa podá na oholenú kožu na chrbte. Na to sa dá obväz, počas testu, väčšinou štyri hodiny, je obväz odstránený. Zistí sa stupeň poškodenia. Nepoškodená koža slúži ako kontrola. Chemikália je považovaná za dráždidlo, ak spôsobuje zvratné poškodenie kože, ako napríklad zápal, ktorý sa zahojí čiastočne, alebo úplne, po konci štrnásť -dňového testu. Tlmiče bolesti sa nepoužívajú. Najprv sa zisťuje, či je chemikália žieravina. 

 Fototoxicita 

Alebo fotoiritácia je toxická reakcia, pri ktorej bolo zviera vystavené chemikálii a potom slnečnému, alebo ultrafialovému žiareniu. Fototoxicita sa väčšinou objavuje ako prehnané spálenie slnkom, ktoré sa prejavuje vyrážkami, opuchlinami a zápalom. Tento test sa týka liekov a liečiv, ktoré sú zjedené, alebo krémov, ktoré sa dávajú priamo na kožu.

Myši alebo morčatá sú znehybnené a na ich oholený chrbát sa im dajú rôzne koncentrácie testovanej chemikálie. Polovica zvierat je vystavená ultrafialovým lúčom po dobu dvoch, alebo viacerých hodín. Po teste sú zvieratá držané v kľude, kedy skúmajú ich kožu. Objavujú sa opuchliny a vredy, nepoužívajú sa tlmiče bolesti. Tento test nikdy nebol uznaný. 

 Pyrogenita 

Pyrogény spôsobujú horúčku alebo zápal, čo môžu predstavovať hazard so zdravím v prípade intravenóznych liekov. 

 Zviera sa znehybní a substancia sa vpichne do krvného obehu. Teplota tela sa sleduje. Zvieratá trpia dýchacími problémami, zlyhaním orgánov, smrteľným šokom. Tento test bol používaný už v roku 1940 na zajacoch. 

 

 

 

1. Kupuj si len biokozmetiku alebo výrobky označené malým logom s králikom, kde je napísané "Netestované na zvieratách"

2. To, že si ešte nepočul/a, o istej značke, že testuje, to neznamená, že to nerobí.
3. Pomôž to šíriť ďalej! Ale nezabudni ostatných upozorniť, že takmer všetky značky testujú. Odporúč im biokozmetiku.
4. Môžeš robiť aj niečo aktívnejšie, napr. napíš určitej firme list alebo mail, že odmietaš ich výrobky, pretože testujú na zvieratách, ale to je len na tebe.
5. Nedaj sa oklamať, tam kde je napísané dermatologicky testované a nie je to biokozmetika alebo nemá logo, tak to neznamená, že výrobok nebol testovaný aj na zvieratách.
6. Nezabudni na svojho psa alebo svoju mačku. Vieš že výrobky firmy Iams napr. Eukanuba je neuveriteľne kruto testovaná na zvieratách a obsahuje množstvo chemikálií, ktoré škodia tvojmu psovi? Podobne je to aj s Pedigree, Whiskas, Purina, Kitekat....kupuj biogranule alebo priprav pre svoje zvieratá potravu ty. Môžeš vyskúšať aj Propesko a Royal Canin. Nedaj sa oklamať peknými rečami a obalom.
7. Daj si pozor na veterinárov. Sú často podplácaní firmami, ktoré vyrábajú krmivá testované na zvieratách, preto ti ich budú ponúkať ako vynikajúce krmivá.

Nezabudni na zvieratá pri kupovaní kozmetiky! Vieš že sú to nedobrovoľné obete surového zneužívania pri pokusoch. Nepodporuj firmy v niečom takom! Pokusy na zvieratách sú kruté a často zbytočné. Existuje množstvo alternatívnych metód, ktoré nie sú pre zvieratka bolestivé a smrtiace !!

Obrázok

 
V roku 2008 existuje viac ako 450metód testov, pri ktorých nemusí trpieť žiadna bytosť. Uvedené spoločnosti napriek tomu nechávajú zbytočne trpieť milióny laboratórnych zvierat!
 

 

nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj niveu
nekupuj niveu
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj
nekupuj

 

Maxfactor Colour Collections Lipstick - Dlhotrvácny hydratačný rúž

 
Nenávidím Max Factor!
Hnusí sa mi to! Vždy keď vidím túto reklamu v telke tak len krútim hlavou a premýšľam či vôbec tá modelka čo hrá v tej reklame vie za akú cenu boli tie výrobky vyrobené!:( A ako to vlasnte môžu relácie vysielať? Ja by som to zakázala reklamocať na celom svete lebo je to choré... AŽ 19 NÁDHERNÝCH ODTIEŇOV V PREDAJI! Super! Viete tých 19 "nádherných" odtieňov spôsobuje bolesť zvieratkám :( Lenže to si ľudia neuvedomujú keď si toto na seba dávajú.. niekedy o tom dokonca vôbec nevedia alebo im je to úplne ukradnuté.. Raz mi jedna baba napísala, že testovať sa musí lebo potom by sme sa nemali čím umývať. To je taká kravina! Napríklad taká firma Yves Rochcer je úplne úžasná, čisto prírodná a veľmi kvalitná. A aj keby takéto firmy neexistovali vždy by tu bolo klasické mydlo a ako vôbec niekto môže napísať, že testovať sa musí? ako vôbec niekto s takou vecou môže byť zmierený?? panebože zastav už toto...

European Centers for Alternatives to Animal Testing

2. prosince 2008 v 18:54


Cenník laboratornych zvierat a pokusov

 
Je to fakt odporné... len úbohých 5400 Kč za psa... za šteňa dokonca len 2250... proste je to od nich bezcitné... chcela by som vedieť kto predáva zvieratá takémuto osudu...

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Idioti debuili

(Karin Irena Kristel , 2. 11. 2015 20:31)

to robisebe tak bi toKtakrbiebe take smiesne nebolo !! ALEBO??

Tiranie

(Martin, 9. 8. 2015 20:56)

Oni sú iba bezmocné zvieratká.To podla vas znamena ze ich treba tirat otaznik.

fuj

(vanesa, 10. 1. 2015 18:39)

Chúďatka zvieratka ako musia trpieť chcem spraviť petíciu chcelo sa mi až plakať keď som si to pozerala nechajte tie zvieratká na pokoji !!!!!!

protestujem

(erika, 10. 5. 2014 13:44)

som upirka ublizujem zvieratam ale nie takto oni preziju
nie ako tu zomru

Re: protestujem

(julia, 6. 12. 2014 16:33)

:`D to ma pobavilo upirka xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD ja umrem od smiechu

pane bože

(................, 7. 8. 2014 13:50)

toto ej strašné tak tý čo robia tie testy je vydno že zvierata nenávidia. chuďatká moje ja by som ich dala zavrieť. šak ja nemôžem ani pozerať ako dedko byje mojho psa po ňufáku a myslí si že sa s nou hrá. ja ju ochranujem a toto je hrôza. radšej by som ich adoptovala nech nechať robiť ludi takéto ukrutné veci. :((((((((((((((((((((((

krása

(Veronika, 12. 6. 2014 21:19)

Mama mi hovorila že pre krasu saa trpi. Škoda že takto.

Stop týraniu ZVIERAT!!!!

(Sima, 1. 5. 2014 17:03)

Je to úplne odporné, tisícky žien si na seba dávajú, make-up, rôzne rúže alebo lesky, špirálu, a daľšie iné kraviny. Nehovorím že si špirálu nedávam, kozmetiku doma mám, ale nepoužívam. Jediné čo používam je tá špirála, lesk a korektor len výnimočne(aké je to úplná somarina). Sme svine, blbá ľudská rasa, nevážime si to čo máme, a keď to vymrie, tak sa to bude testovať aj na ľuďoch. Zvieratá trpia, veľmi trpia. Nikdy by som si na seba nedala kožuch z líšej srsti. Som zásadne proti tomu. A čo že by nebola kozmetika alebo nečo také, posereme sa? Asi áno nejaké kravy sa machlia každý deň a nevedia čo to obnáša. Taktiež aby tie agentúry a rôzne závody mali peniaze že?! Pffff! Je to len primitívne konanie, a sú tam primitívny ľudia.

zviera

(kolarik 78, 23. 2. 2014 19:03)

nnooo je to fakt smutné ;;;;;;;;(((((((((( že toto ludia robia ;;;;;;;;;;(((((((( Ale nektorý to doslova ingnorujúúú "BEZCITNY"! povedané vážne ak administrátorka je celkom v poho ALE ludia to robia aj tak človek kt. to robí je netvor

vec pohľadu

(lulu, 23. 1. 2014 11:20)

Podla mňa testovať na zvieratách by sa nemalo, a ak aj tak iba nejaké prírodné produkty z prírody, ale jednak zasa predstavte si, že by sa kozmetické výrobky netestovali. Kúpite si v obchode šampón a vypadajú vám vlasy, prípadne by ste mali smrtelnú alergickú reakciu. To by sa vám páčilo? Nezastávam tu názor že by sa to malo robiť, ale podla mňa v miernejšom rozsahu, a s priateľnejšími ingredienciami a nie tými chemickými sračkami..

stop!!!

(miška, 29. 10. 2013 19:14)

viete čo je čudné že ked beží nejaká reklama čo ja viem na max factor nepovia že to čo to robí len že je to v pohode nič iné je mi to lúto aj pri týchto textoch tý ludia čo to robia napr. králik striekanie chemikálii do očí to bolí štípe neuveritelné čo človek vymyslí!!! Mali by to zastaviť a pustiť ked sú ludia taký mudri nech si to testujú na sebe zviera sa nemôže hýbať do plaču :( zrušte testy na zvieratách, zrušte,zrušte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

neni

(Kakači, 28. 5. 2013 14:27)

KeĎ sa ti to tak veľmi nepáči, tak zavolaj do kozmetickej spoločnosti, povedz im nech pustia zvieratka, že môžu skušať na tebe... a keď dačo nevyjde, tvoj bordel, hlavna vec, že zachraniš opičku no nie?

ofjvoefg

(paťka, 12. 5. 2013 10:24)

Si asi z mála ludí čo su normálny je to nemožne ako to može niekto povedat že testovať sa musí totálna debilina, blbosť ja som proti tíraniu zvierat všetkými sposobmi cudáci maá sa to zmenit :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

STOP

(ja, 2. 2. 2013 16:58)

to nie je normálne :(

nie NETYRAJTE ICH !!!!!!!!

(daniela, 15. 1. 2013 17:31)

KEBY TO LUDOM DAKTO ROBYL UZ BY BOLA VOJNA!!!!!
chudak zvieratka. JA som prisla len do prostriedku a uz mi je zle.TY LUDIA SU NACISTO SALENY VED VED VED ONI NAS LUBIA ALE CO STOHO MAME KED ICH POTOM ZABIJEME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ja sa radsej budem modlit aby na ziadnom zivom tvorovi to nerobili. VED ZVIERATA MAJU VLASTNY ZIVOT A ZASLUZIA SI HO !!!!!!! kazdy tvor zije len raz

STOP TÝRANIU

(Natušenka, 10. 1. 2013 15:03)

ja tak strašné neznášam týranie zierat!!!! Najradšej by som tým ľudom, čo to robia spravila to isté, alebo by som ich nechala skapať (musím to tak povedať, lebo oni sú ešte úbožejší ako čokolvek na svete) od hladu, alebo od smädu, len aby to bola dlhá a bolestivá smrť, len keby sa to dalo... :´( Je to strašne, čo to robia. A pls. ukázala by si tú fotku s tým zajačikom. Ďakujem :D. A ešte niečo, snažíme sa (celá rodina) kupovať všetko bio, aj by sme chceli byť vegetariáni, ale to sme zatiaľ neuskutočnili