Choď na obsah Choď na menu
 


Zoo košice je týranie :(

16. 10. 2010

Škandál v košickej zoo pokračuje: Usmrteniu vĺčat sa dalo predísť!


15. 12. 2009 10:00

Riaditeľovi košickej zoo ušiel pštros, uhynuli tučniaky a dal usmrtiť vĺčatá, pričom k tomu vôbec nemuselo prísť! On je však stále na svojom poste!

Vĺčatá narodené v košickej zoo. Autor: tip
 
 
 

O tom, že v košickej zoo boli na príkaz riaditeľa usmrtené malé vĺčatá, sme vás informovali prednedávnom. Zabíjanie vĺčat však nebolo nutné! Tento postup riaditeľa košickej zoo Štefana Kollára šokoval čitateľov i odborníkov. Je to totiž v absolútnom rozpore s existenciou zoo.Hoci vĺčatá mali byť na jeho príkaz usmrtené, riaditeľ stále sedí vo svojom kresle.

Štefan Kollár to mal „nahnuté“ už v lete pre úhyn tučniakov a útek pštrosa. Vtedy primátorov návrh v mestskom zastupiteľstve nenašiel oporu. Po ďalšom úhyne tučniaka spred niekoľkých dní sa o odvolaní začalo opäť hovoriť. „Trvám na tom, že by mal byť vymenený. Návrh však asi nepredložím, nie je väčšinová podpora u poslancov na takýto krok,“ uviedol poslanec Martin Boritáš.

Čitateľ, ktorý na situáciu upozornil, píše: „Na jar roku 2008 sa v zoo narodilo deväť vĺčat. Z tohto sedem usmrtili. Z ostávajúcich dvoch mláďat neskôr jedno uhynulo. V roku 2009 vrhla vlčica desať mláďat. Niektoré uhynuli, ďalšie z vrhu zabili.“Riaditeľ zoo uviedol, že pre také množstvo šeliem by nevedel vytvoriť vhodné podmienky a o vlky nemajú záujem ani v iných zoo.

Podľa Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK je však takéto riešenie proti zmyslu funkcie zoo. „Mali vlčicu sterilizovať alebo vlky oddeliť. Existencia zoo je dobrá pre výchovné procesy a toto je proti jej zmyslu,“ hovorí J. Lukáč. O vypustení vlkov do prírody podľa neho nemôže byť ani reči. „Bolo by to neprirodzené. Človek nemôže nahradiť výchovu matky vlčice v prirodzenom prostredí,“ dodal Juraj Lukáč. Košická vlčica by mala byť sterilizovaná, zoo to má v pláne.

 

 

 

 

Opäť šok z košickej zoo: Pakôň, ktorý má nohu ako hokejka!


V zoo v Košiciach sa dejú naozaj strašné veci: hynú tam zvieratá, usmrcujú mláďatá a teraz ste nás informovali aj o týraní pakoňa, ktorý stál tri mesiace na zlomenej nohe!

Pakôň so zlomenou nohou stál v boxe mesiace iba na troch nohách! Autor: tip
 

V košickej zoo evidentne nie je všetko vo poriadku! Okrem toho, že tam hynú tučniaky ako na bežiacom páse, ste nás upozornili na usmrtenie mláďat vlka, ku ktorému vôbec nemuselo prísť, potom na umrznutého makaka, a teraz sa k tomu pridal ďalší čitateľ, ktorý nám poslal šokujúci mail.

Podľa neho v zoo v Košiciach týrajú zvieratá. "Ako príklad slúži pakôň, ktorý si v tejto zoo zlomil zadnú nohu," píše čitateľ, ktorý nechce byť menovaný. "Nešťastné zviera stálo tri mesiace v boxe v maštali na troch nohách bez akéhokoľvek ošetrenia!"

Pakôň so zlomenou nohou stál v boxe mesiace iba na troch nohách!

Podľa slov čitateľa nikto z kompetentných nezariadil ošetrenie trpiaceho zvieraťa alebo humánny spôsob ukončenia trápenia nešťastného zvieraťa: "Teraz nohu ako hokejku a až čas ukáže, čo sa s ním stane počas zimy."

Škandálov v košickej zoo už bolo viac než dosť. Dokedy ešte budú kompetentní tolerovať riaditeľovi Štefanovi Kollárovi takéto šéfovanie? Veď mu už uhynuli tučniaky, ušiel pštros, potom dal usmrtiť vĺčatá a teraz toto! Nie je toho už dosť na jeho odvolanie?!

 

V košickej zoo uhynuli ďalšie tučniaky

Z pôvodne dvanástich tučniakov humoldtových, ktorých košickej zoologickej záhrade darovali z kolegovia z Dánska a Prahy, ich ostalo už iba päť.

Samček, ktorý uhynul vo štvrtok 18. júna, bol v tomto roku už štvrtou obeťou. TASR to potvrdila Lucia Mihóková, hovorkyňa Magistrátu mesta Košice.

"Prvý tučniak uhynul koncom júna 2008, dôvodom bola infekcia. Ďalší sa 3. júla 2008 pri vypúšťaní vody z bazéna zasekol vo výtokovom systéme. Dva jedince koncom marca tohto roku skonali na infekciu spôsobenú baktériami a plesňami," uviedla.

Na základe týchto skutočností nariadil primátor mesta Košice František Knapík vedeniu zoo analýzu chovu vtákov v priebehu posledných troch mesiacov.

Z analýzy, ktorú vykonali veterinári pražskej zoo Karel Pithart a Paulína Hajková, a ktorí v dňoch 6. a 7. mája navštívili aj osobne košickú zoologickú záhradu vyplýva, že úhyn jedincov v prvom roku po premiestnení do celkom nového prostredia je prirodzený.

"Som presvedčený, že tučniaky v košickej zoologickej záhrade majú budúcnosť za predpokladu dotiahnutia všetkých drobností, ktoré odporúčam zrealizovať, a sústavnej pozornosti a ostražitosti," povedal Pithart.

Pre zlepšenie chovu tučniakov odporúčali pražskí zverolekári vedeniu košickej zoo vykonať viaceré opatrenia. Chovatelia by mali docieliť to, aby tučniaky prijímali potravu z ruky, čím by sa dosiahlo cielenejšie prijímanie liekov.

"Odporúčame podávať jedincom priebežne polyvitamínový preparát a probiotiká," dodal ďalej Pithart. Košická zoo má podľa jeho slov viesť úplnú zdravotnú dokumentáciu jednotlivých tučniakov nielen pri liečbe, ale aj pri príznakoch vzniku chorôb. Z dôvodu neoptimálneho hospodárenia s vodou navrhujú pražskí veterinári zaistiť dostatočné zdroje vody pre vonkajší bazén.

Veterinárne vyšetrenia neurčili, akým smerom treba liečbu smerovať. Vyplynulo z nich, že spoločným menovateľom úhynu štyroch tučniakov bola vírusová infekcia tráviacej sústavy a vtáčia chlamydióza, čiže zápal horných dýchacích ciest, ktoré vznikli v dôsledku celkového zlyhania odolnosti organizmu spôsobeného stresom z transportu, zmenou prostredia a zazimovania v uzavretom priestore.

"Pracovníci zoo začali ihneď s preventívnym liečením ostatných tučniakov podľa odporúčania koordinátora a veterinárneho lekára z pražskej zoo. Ich stav monitorujú počas celého dňa,"

Dodala, že všetky jedince dostávajú predpísané medikamentózne látky podľa rozvrhu a predpisov veterinárnych lekárov a v koordinácii so zoológom v Prahe. Všetkým tučniakom sa v rámci terapie preventívne podávajú probiotiká, vitamínové prípravky a antibiotiká.
spresnila Mihóková.

 

Beštie z košickej ZOO: Malý tučniak umieral, oni sa veselo smiali!

Zabili nevinné zvieratko! Partia tínedžerov v košickej zoo doslova ukameňovala na smrť malého tučniačika z Dánska.

Košická zoo je pre tučniakov prekliatím, zostali tu z dvanástich už len tri. Autor: hkl, Nový Čas
 

Záznam priemyselnej kamery ukázal, že sa na svojom počínaní dobre zabávali. Zatiaľ čo tučniačik v bolestiach zomieral, oni sa veselo smiali. Polícia po mladých páchateľoch intenzívne pátra. Hrozia im až 3 roky basy.

Záber bezpečnostnej kamery ukazuje tínedžerov, ako hádžu kamene do tučniakov.

Zábery z bezpečnostnej kamery: Skupina výrastkov hádže kamene do tučniačika

Posledné štyri tučniaky v košickej zoo tvorili dva utešené páriky a zamestnanci verili, že sa podarí odchovať nové potomstvo. „Uhynutého samčeka, ktorý pochádzal z Dánska, našiel návštevník zoo. Okamžite o tom informoval riaditeľa,“ uviedla hovorkyňa zoo Eva Malešová.

Tučniaka usmrtila kanonáda kameňov z rúk tínedžerov, ktorí v stredu navštívili zoo. Zarážajúce je, že väčšiu časť partie tvorili dievčatá. Ich vyčíňanie zachytila bezpečnostná kamera, ktorá je neďaleko výbehu tučniakov. Do tučniaka hádzali kamene, ktoré boli veľké až 6 centimetrov.

„Sme otrasení a smutní z toho, čo sa stalo. Z dvoch párov zostali už len dve samičky a jeden samček,“ smutno skonštatovala E. Malešová. Včera dopoludnia sa zvyšným trom tučniakom veľmi ukazovať nechcelo. Z úkrytu vychádzal len jeden, ktorý akoby niečo hľadal. Zrejme išlo o samičku, ktorá zostala sama. Prípadom sa už začala zaoberať aj polícia, ktorá ho vyšetruje ako týranie zvierat. Páchateľom hrozia 3 roky väzenia.

Chovné zariadenie pre tučniaky sa za dva roky zmenilo takmer na väzenie. Spôsobili to nedisciplinovaní návštevníci, ktorí tučniaky vyberali z bazéna, fotili sa s nimi a najväčší hlupáci im hádzali do vody ohorky z cigariet či odpadky.

Na ochranu tučniakov pred návštevníkmi potom výbeh vybavili priemyselnou kamerou, elektrickou ohradou a nad veľkým i malým bazénom osadili pletivo. Problémy s návštevníkmi nemá zoo len pri tučniakoch. Podľa hovorkyne nedávno niekto ukradol labuti päť vajíčok, z ktorých sa mali čoskoro vyliahnuť mladé. Iní „dobráci“ zasa jedovatými rastlinami kŕmili kozy.

Ako hynuli tučniaky v zoo

  • máj 2008 - do košickej zoo priviezli päticu tučniakov z pražskej zoo
  • jún 2008 - uhynula prvá samička na bakteriálne ochorenie spôsobené stresom, o týždeň neskôr zahynula ďalšia, ktorú silný prúd vtiahol do výtokového kanála
  • október 2008 - do zoo priviezli 7 tučniakov z dánskeho Allborgu
  • marec 2009 - dva jedince skonali na infekciu spôsobenú baktériami a plesňami
  • apríl 2009 - zahynul ďalší tučniak, ktorý skonzumoval časť ropuchy obyčajnej
  • máj 2009 - v dôsledku choroby uhynula ďalšia samička
  • jún 2009 - na infekciu zahynul ďalší tučniak
  • november 2009 - pri vypúšťaní menšieho bazéna pre nedbanlivosť ošetrovateľky uviazla a uhynula vo výpuste ďalšia samička
  • máj 2010 - deviaty mŕtvy tučniak, kameňmi ho usmrtili návštevníci

 

podla mňa má byť zviera v prírode.Čo je to za život v klietke.Iná reč je o prírodných rezerváciách,tam majú pekný výbeh a je to tam úplne ako ich ozajstné teritórium. Podla mňa sú zoo jednoznačne týranie zvierat A tak to má aj byť !


  •  


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: zoo je pre deti!

(pravdivec, 23. 1. 2013 9:28)

Tak seď doma a nikam nechoď... určite sa ti doma deti naučia čo je kôň alebo zebra.. keď nemáš na to aby si sa postarala o deti a dopriala im to čo potrebujú neviem načo si si ich robila... takých chudákov milujem... zamysli sa nad sebou!!!

Re: zoo je pre deti!

(pravdivec, 23. 1. 2013 10:06)

Tak seď doma a nikam nechoď... určite sa ti doma deti naučia čo je kôň alebo zebra.. keď nemáš na to aby si sa postarala o deti a dopriala im to čo potrebujú neviem načo si si ich robila... takých chudákov milujem... zamysli sa nad sebou!!!

Iba 3 roky v base?!

(55pussy55, 28. 11. 2010 18:55)

Beštie z košickej ZOO: Malý tučniak umieral, oni sa veselo smiali!


IBA TRI ROKY V BASE?! MALY IM DAŤ DOŽIVOTIE!

Re: Iba 3 roky v base?!

(MK, 29. 9. 2012 1:06)

Doživotie nedostaneš za vraždu človeka.

zoo2

(MK, 29. 9. 2012 0:59)

Najviac ma však štve že rodišia tam deti nenaučia nič o zvieratách, pretože sami nič nevedia. ˇUžasné sú len levy , šimpanzy a tygre a to tiež povedia že lev je tyger a naopak. De´tom by mali čítať z náučných tabúl, ktoré sú na nič :D

Zoo

(MK, 29. 9. 2012 0:55)

Tak by som ničo napísal k tomuto článku.

Prečo s autrácajú vĺčatá je normálna praktika. Je ich veľa, vlky nie sú ohrozený druh, musia niečo jesť. Nie nebolo by ok keby bolo 30 vlkov v jednom výbehu.

Tučiakov otrávili výrastkovia, to je fakt, žiaľ smutný fakt.

Veľké zvieratá ako pakôň nemajú šancu na vyliečenie zlomeniny, v prírode by sa o ne postarali predátory, tak jediná možnosť je utratiť.

Jediný problém čo majú všetky zoo na slovensku je, že zvieratá sú staré, šelmy ako hyeny alebo psy, rysy sú akoby úplne nezaujímavé, náučné tabule sú polovzdelané, nepresné úplný výcuc, po pri čom primáty a hviezdy zoo ako levy a tigre tam majú úplnú encyklopédiu a super výbehy. Na ostané zvieratá sa pozerá fakt opovrhujúco, ako na hyeny ľudia hádžu kamene a smeti. Podľa mňa sú to nádherné zvieratá ale škoda že tu dožívajú.

A tiež zoologické zvieratá zachraňujú týrané zvieratá, od nezodpovedných majitelov čo sa rozhodli chovať doma divé zvieratá ako levy a nosále. V Ba je zachránený nosáľ, spoznať sa dá tak že chodí do kruhu a po pri tom majú výbeh kde môžu preliezať a podobne. Cieľom zoo by malo byť vzdelávanie a ochrana ohrozených druhov, ktorým hrozí v divočine vyhynutie. Na to potrebujú peniaze a lepších a nie ignorantských odborníkov, hlavne aj tých čo nebudú považovať svojich chovancov za hnusné beštie a druhé považovať za božstvo.

Áno

(Anna, 10. 7. 2012 10:42)

Úplne súhlasim s tebou! (s tým posledným textom!)
Zvieratá majú voľne žiť (alebov rezerváciach) a nie v klietkach a ohradách!

:)

(:), 26. 2. 2012 11:25)

Veľmi neobjektívne ..hodnotiť podľa toho čo pišu na nete... ja som v tej zoo praxovala..videla som na vlastne oči prístup ošetrovateľov k zvieratám a veľmi sa mi tam páčilo :) Myslím,že si tu krivo obvinila celú zoo z týrania zvierat.. asi si ešte týrané zviera nevidela.

:)

(:), 26. 2. 2012 11:25)

Veľmi neobjektívne ..hodnotiť podľa toho čo pišu na nete... ja som v tej zoo praxovala..videla som na vlastne oči prístup ošetrovateľov k zvieratám a veľmi sa mi tam páčilo :) Myslím,že si tu krivo obvinila celú zoo z týrania zvierat.. asi si ešte týrané zviera nevidela.

zla vec

(tamatka, 1. 9. 2011 19:57)

je to otrasne smutne

^|Anna|^

(^|Anna|^, 7. 7. 2011 22:47)

to s tým pakoňom je mi veľmi ľúto :(

pre hmmmm..

(Lenka, 6. 4. 2011 14:49)

hmmmm, podla mn aje toto o si napisala uplna hovadina ! oni to nemyslia zle oni chcu len aby ludia boli lepsi k zvieratam a to zameranie na pravopisne chyby je to posledne na co by som sa stazovala lebo kazdy robi chyby a nikto nie je dokonaly a podla mna tu skoro chyby ani nerobia a ani na tom nezalezi pretoze ide o to ze o com pisu. a keby som ja mala starnku hodnotit tak ju hodnotim ako najlepsiu ! ( nadpriemernu ) a ako bulvar ?! to je blbost a bulvar je ze ked niekoho zosmiesnujes a hovoris o nom nejake hluposti a tu hovoria o tom ze zvierata su tiez uzasne a zive tvory ktore si zasluzia uznanie , lasku a zivot ! a hlavne z eadministratorky nie su fifleny ( co zatial sa mi zda ) a chcu aby ludia boli lepsi k sebe aj k zvieratam a ty podla mna ked mas stranku tak nebude tiez bezchybna a uzasna .

Máte pravdu

(Administrátorka, 17. 3. 2011 19:38)

Áno máš pravdu. Dokonca som čítala jeden článok (možno si ho čítala aj ty), že rómovia zabili koňa na klobási. Mu zlomili palicou všetky nohy (zakrívali mu oči) a potom do ňho sekaly palicami. A pokúsim sa presne toto dať aj na stránku čo najbližšie a ešte o bitúnkoch. A toho riaditela už vimenili ale stále to je hnus tá košická Zoo. Sú aj omnoho lepšie. Radšej nech ich daju do rezervácie.

Pre Monikiki

Áno mali by ju zrušiť ale bohužiaľ to sa asi nestane. Ty ľudia proste nechápu že to je týranie. Veľkého orla skalného dali do malej klietky. Vôbec to nieje voliera a je ešte menšia ako má ujľa v Košiciach v obchode (pozri si: POZRITE AKO TO VIZERÁ V KOŠICIACH V PETSHOPE V GALÉRII). A to na začiatku ho mali v obrovsekj voliere zo skalami proste obrovské. A dali ho do malej búdy. Sú tam aj horšie veci a rada by som vám doniesla aj origináli na živo ako to tam vizerá. Ale ja tam nechcem už ani vkročiť...nechcem im prispieť do Zoo. Nech ich dajú preč do nejakej veľmi dobre zaridenej rezervácie. A nemôžu ich pustiť na slobodu pretože tie zvieratká sú tam už od narodenia a vo voľnej prírode by neprežili. Ale také rezervácie sú veľmi dobré a lepšie ako nejaká špinavá Zoo v Košiciach, ale samozrejme že niekde majú krásne Zoo ale Košická sa im ani z ďaleka nepodobá.

hrozneee

(sasqa, 17. 3. 2011 17:18)

tak tyrat zvierata to co za riaditela ze tam tak zvieratka zomieraju utekaju mali bi ho vyhodit nahrait niekym inym debila a toho tucniaka jak zabili svine jedne mali bi dostat dozivotie a ne smiesne 3 roky pribehy o zvieratkych citam rada ale take smutne sa tasie citaju mozete mi pisat na mail sasa.melegova@zoznam.sk

zvieratka

(MONKIKI, 16. 3. 2011 18:03)

škoda zvieratiek tak krásne zvieratka tú ZOO treba zrušiť a zvieratka pustiť naspäť do prírody:-)) takto týrať zvieratka to je hnusss:-((( všetkym ktory by usmrtili čo len psa tak aspoň 60rokov basy:-(((


CHUDINKY MALEEEE

ano

(Administratorka, 29. 11. 2010 16:07)

mas pravdu 55pussy55 a som s tebou tu je majitelka stranky a vdaka za navstevu na stranke malo ludi tu chodi ale som rada ze si prisla :) a zoo kosice je zla zoo aj ked nie vsetky su take