Choď na obsah Choď na menu
 


Výchova a výcvik vášho psa :)

25. 2. 2011

Kedy začať s výcvikom

Obrázok Základný výcvik môžete začať ihneď po odbere šteňaťa, súčasne s výchovou k čistote. Šteňatá však nevydržia byť dlho sústredené, preto by doba cvičenia mala byť spočiatku asi 10 minút. Ku cvičeniu zvoľte kľudné miesto, kde nebudete nikým rušený. Cvičenie musí byť pre šteňa zábavné, malo by prebiehať formou hry. Výcvik môžete vykonávať aj u staršieho psa, pokiaľ si ho zaobstaráte, výcvik však bude prebiehať pomalšie a bude vyžadovať väčšiu trpezlivosť. Vždy však začnite psa cvičiť od okamžiku, kedy si ho priveziete domov.

Spôsob výcviku

Základom výcviku je nácvik čistoty, ktorého podrobný popis nájdete v rubrike "Starostlivosť o psa - Starostlivosť o šteňa - Nácvik čistotnosti", privyknutie psa na meno, privyknutie na obojok a na vodítko. Súčasne s týmto návykom môžete začať s výcvikom, najprv naučte psa prísť na zavolanie, nezabudnite na povely "fuj" alebo "dosť", v ďalšej fáze naučíte svojho psa chôdzi na vodítku, chôdzi pri nohe bez použitia vodítka, cviky "sadni", "ľahni" a cvikom "zostaň" a nácvikom ľahu vo vzdialenosti je základný výcvik poslušnosti ukončený.

Pochvaly a tresty

Obrázok Reakciu psa na povely, ktoré mu dávate môžete ovplyvniť pochvalou alebo pokarhaním. Tresty však pri základnom výcviku nemajú takmer žiadny význam, preto sa snažte psa čo najviac ovplyvňovať pozitívne. Pes si všetko, čo od neho vyžadujete zapamätá omnoho lepšie, pokiaľ nie je v strese. Pochvalu použite vždy, keď pes vykoná správne činnosť, ktorú ste od neho požadovali. Pri chválení psa je dôležitá intonácia hlasu, pochvala by mala byť vyslovená nadšeným, prenikavým hlasom (veľký efekt má váš nadšený pochvalný jasot), potľapkanie a hladenie. Pochvala by tiež mala byť vždy spojená s odmenou vo forme maškrty.

Pokiaľ ste už nútený použiť trest, aby ste psa donútili ukončiť nejakú činnosť, potom vždy vo chvíli, kedy je neprístojnosť vykonávaná. Nikdy netrestajte psa dodatočne. Nebude schopný pochopiť, za čo trest prišiel. Trest by mal byť v prvom rade hlasový, pes je veľmi citlivý na našu intonáciu hlasu a pochopí, že činnosť, ktorú v danú chvíľu vykonával, je zlá. Trest telesný by mal byť používaný minimálne, nikdy ho nevykonávajte rukou, ale vždy nejakým predmetom, u šteňaťa napr. novinami. Pokiaľ by ste psa trestali rukou, bude sa potom vašej ruky báť a bude reagovať na každý rýchlejší pohyb vašej ruky bojazlivo. Správnym spôsobom trestu je napríklad uchopenie psa za šiju, nadvihnutie a zatrasenie. Taký spôsob by vo svorke použila fena. Súčasne s týmto úkonom psa dôrazne pokárajte, trest však už neopakujte.

Privykanie na meno

Obrázok Od prvého dňa, kedy si priveziete psa domov, ho začnite privykať na meno, ktorým ho budete v budúcnosti oslovovať. Nie je dôležité, či je to meno, ktoré používal chovateľ, meno podľa preukazu pôvodu alebo meno, ktoré vyberiete sami. (Pokiaľ však psa budete v budúcnosti vystavovať na výstavách, prezentujete ho vždy pod menom z preukazu pôvodu.) Meno, ktorým psa budete oslovovať by malo byť dobre a dôrazne vysloviteľné, ale nesmie byť zameniteľné so žiadnym z povelov, ktoré budete používať pri výcviku. Psa privykajte na meno tak, že všetky príjemné činnosti budete začínať vyslovením psovho mena. Začnite meno vyslovovať s miskou v ruke pred každým kŕmením, keď pes príde, pochváľte ho, misku položte a nechajte ho sa nažrať. Aj neskôr, keď už pes na meno privykol, a na vaše vyslovenie jeho mena príde, nezabudnite ho odmeniť maškrtou.

Dôležité: Pes si nikdy nesmie spojiť svoje meno so stresovou situáciou, preto pri privykaní na meno ho vyslovujte len v spojení s pre psa príjemným zážitkom.

Fuj,dosť alebo pusti

Obrázok Tento povel je vlastne napomenutím psa, keď robí niečo, čo vy nechcete. V tom vám nepomôže pomalé, nerozhodné jednanie a dlhé reči, ale krátke, výstižné a energicky vyslovené slovo. Ak pes napomenutie nepočúvne, nekričte na neho, ani ho nebite, ale usmernite psa tak, že ho chytíte za zátylok a jemne s ním zatrasiete alebo pritiahnete obojok. Toto napomenutie aj trest musí prísť vždy v okamihu, kedy pes vami nedovolený úkon prevádza, inak stráca zmysel. Neskôr už bude pes reagovať len na slovné napomenutie.

 

 

 

Metóda “cvič mozog”

Vo svojich poveloch a činoch buďte dôslední. Pre povely si zvoľte vždy tie isté slová “ľahni, sadni, zostaň, aport, daj”. Používanie rôznych výrazov psa len mýli. Povely nemeňte, aj keď chvíľu potrvá, kým ich pes všetky pochopí. Požiadajte aj ostatných členov rodiny, aby používali tie isté povely a gestá a rešpektovali pravidlá, ktoré ste pre psa stanovili.
* Odmeňte psa za žiaduce správanie jedlom, hračkou alebo pozornosťou, bude sa učiť rýchlejšie.
* Hlasové povely by mali byť povzbudzujúce, zadávajte ich vždy rovnakým hlasom.
* Povely by mali byť jasné, aspoň spočiatku by mali byť medzi nimi časové odstupy, aby sa psovi neplietli.
* Pokiaľ sa pes naučil povel ignorovať alebo si myslí, že znamená niečo iné – napríklad keď poviete “k nohe” a on ide pred vami a ťahá, to znamená, že spája povel “k nohe” s ťahaním – zmeňte povel. Ak psa začnete takto preškoľovať, môžete v takomto prípade použiť napríklad slovo “strana”.
* Nikdy nezvyšujte hlas v zlosti – dosiahli by ste opačný výsledok.
* Požiadajte ostatných vo svojom okolí, aby sa vo vzťahu k psovi riadili vašimi pravidlami. Keď nepúšťate psa na pohovku, nemal by to dovoliť nikto iný. Inak bude váš miláčik zmätený.

Každý pes je iný

Niektoré psy sa učia rýchlejšie než iné. Veľké plemená dospievajú pomalšie, takže s nimi občas musíte mať viac trpezlivosti. Malé psy sú na druhej strane niekedy až príliš chytré, no vy budete musieť byť ešte chytrejší. Nezabudnite, že pracovné plemená, hoci sú inteligentné, majú buď nadháňať alebo prinášať, strážiť alebo zavracať do stáda. Vyžadujú preto prísne vedenie a výcvik, aby ste z nich dostali to najlepšie. Takéto psy majú rady preteky agility a výcvik, ako je aport alebo hľadanie predmetov čuchom. Urobiť z výcviku hru je kľúčom k úspechu vo všetkých prípadoch.

Ako dlho má trvať výcvik?

Príliš dlhé cvičenie unaví psa duševne i telesne. Snažte sa cvičiť iba jeden cvik, spestrený na oddych hrou, kým ho pes nezvládne. Potom začnite cvičiť niečo iné. Každodenný čas cvičenia by mal byť zábavný a krátky; 10-15 intenzívneho výcviku je denné maximum, ktoré väčšina psov zvládne. Šteňatá sa nedokážu dlho sústrediť. Trikrát desať minút denne je lepšie než polhodina. Lekciu vždy ukončite v najlepšom, aby ste vy aj pes mali pocit spokojnosti. Zapíšte si do denníka, aké pokroky pes robí a zaznamenávajte si, čo urobil mimoriadne dobre, ale aj čo mu robí ťažkosti. Problémové cviky budete nabudúce opakovať. No predovšetkým zostaňte pokojní, buďte trpezliví a výcvikom sa zabávajte.

Kedy je pes vycvičený?

Úplný výcvik psa nemôže byť časovo obmedzený. Stanovenie termínu by mohlo mať nepriaznivý vplyv, lebo majiteľ by si občas mohol myslieť, že pokrok v učení je pomalší, než by mal byť. Ako dlho trvá cesta k úspechu, závisí od schopnosti majiteľa i psa. Najúčinnejší je neprestajný výcvik a upevňovanie naučeného. Znamená to napríklad, že ak ste naučili psa sadnúť si, často povel opakujte a vhodne psa odmeňujte, aby nezabudol, ako správne reagovať. Denné upevňovanie naučeného pomôže vám i psovi a zaručí, že pes zostane vychovaný.
Opakovanie môže zabrániť aj zlým návykom. Ak napríklad dovolíte, aby vás pes predbehol, keď otvárate dvere, bude sa domnievať, že je to v poriadku, a bude to robiť aj inokedy. Ak bude smieť skákať od radosti, len čo uvidí vôdzku pripravenú na prechádzku, bude si myslieť, že jeho správanie je prijatelľné.

http://images04.olx.sk/ui/7/22/79/1286952814_128181379_12-Vycvik-psov-Profesionalny-vycvik-psov-Foxstone-MartinVrutky-zilina-Zilinsky-1286952814.jpg

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.