Choď na obsah Choď na menu
 


Tulen

3. 10. 2010

 

          TULENE

mekkýmekký

 Tulene, ktorých je spolu vyše 30 druhov, zaraďujeme medzi plutvonožce. Torpédovitým tvarom tela sú dobre vybavení na život v oceánoch. Napriek veľkému telu sú to rýchli a obratní plavci. Hrubá vrstva tuku a mastná hladká srsť ich chráni pred chladom. Tulene ladne plávajú, a to tak, že striedavo udierajú zadnými končatinami. Na súši sú naopak nemotorné. Po brehu sa posúvajú vlnivými pohybmi celého trupu. Mnohé druhy žijú na pobrežiach a blízko nich po všetkých oceánoch sveta.

 

 

Tulene sú krásne zvieratká.  Mláďatká po narodení majú bielu srsť, a preto ľudia lovia práve mlaďatká tuleňov. Matku zabijú aby nemohla chrániť svoje mláďatká, zabijú maličké tulene, strhnú z nich srsť a zbytky odhodia preč.

samec meria okolo 1,7 až 2,1 m, samička 1,3 až 2,2 m.  Vážia okolo  okolo 129-210 kg samec, samička 159-204 kg. Vyskytujú sa pri pobrežných vodách Antarktídy.

Tulene sú ohrozené zvieratká. Je ich veľmi málo, ale i tak ich ľudia zabíjajú. Každoročne v Kanade prichádza o život vyše milióna tuleňov. 

Vždy keď sa mláďatám zabeleje kožuštek, prichádzajú zabijaci a začne sa neľútostný krvavý kúpeľ.  So železnými tyčami a špicatými hákmi sa lovci vydajú na bezbranné tulenie mláďatá. Zvieratá nemajú najmenšiu šancu! Utiecť nemôžu, pretože sú ešte veľmi pomalé, a skryť sa nemôžu ani vo vode, pretože ešte nevedia plávať. Kanadskí zabijaci sťahujú tulene y ich snehobielych kožuchov hneď na mieste. Väčšina vydesených mláďat je pritom ešte nažive a ich zúfalý plač sa rozlieha ľadovým poľom. Zabijakom sa snažia zabrániť v poľovaní na tulene tým, že im potápajú lode alebo biele kožuchy mláďat postriekavajú farebným sprejom, tieto kožuchy sú potom pre lovcov nezaujímavé. Žiadaná je totiž len čistá biela srsť! Európska únia zakázala na základe tejto akcie dovoz všetkých tuleních kožušín, a tak sa tento výhodný  trh rozpadol.  

Zabijaci si ale vymysleli nové dôvody, prečo je nutné vraždiť ďalšie zvieratá. „Lovci tuleňov" sú vlastne bývalí rybári, ktorých že vraj rybolov neuživí, pretože je v mori málo vzácnych a hlavne drahých rýb. Tvrdia, že za to môžu práve tulene, pretože sa živia žiadanými morskými treskami. Ale to nie je pravda. Vedecké výskumy už dávno jasne potvrdili, že tulenia strava je zložená len z maximálne 3% tresčieho mäsa. Tulene naopak žerú také ryby, ktoré sa živia treskou, a tým vlastne odstraňujú ich nepriateľov. Takže práve vďaka tuleňom množstvo tresok pomaly stúpa.

Ďalším dôvodom tulenieho masakru je výhodný predaj ich mäsa. Tulenie mäso má pachuť rybieho tuku, a tak sa používa na kŕmenie zvierat. Pravý dôvod vraždenia je ale úplne iný. Penisy tuleňov sa totiž v ázijskej zemi predávajú ako prípravok zvyšujúci potenciu. Na tomto nelegálnom čiernom trhu získajú lovci až 1300 Sk za kus. Najväčší zisk z predaja, ale majú ázijsky priekupníci, ktorí za usušené pohlavné orgány ostávajú až desať násobok tejto ceny. Kvôli týmto dôvodom je tuleňov čoraz menej. Na pobreží Kanady, Labradoru a New Fundlandu žije v súčasnosti už len 5 miliónov tuleňov. V Kanade je ich odchyt obmedzený na maximálne 275000 kusov ročne. Ale v skutočnosti sa pri krvavých bitkách každoročne zabije nad milión tuleňov. Väčšinu úlovku tvoria nevinné mláďatá…Biele kožušteky mláďat sa výborne hodia tiež ako náplň do perín a vankúšov. Keď majú mláďatá tri týždne, tak svoju prvú jemnú srsť prirodzenou cestou strácajú a tak práve v tejto dobe je možné získať tulení kožuch, bez toho, aby ich to bolelo. Keby si to lovci uvedomili a riadili sa tým, mohli by ďalej zarábať a nemuseli by zabíjať. 

 

      

 

Niekoľko známych firiem už dokonca vyrobilo skúšobné vzorky perín a vankúšov z hebkej tulenej srsti. Či tento projekt schváli Kanadská vláda a tulenie kožuchy budú plniť drahé periny bezcitných boháčov, nie je isté. Ešte je šanca proti tomu bojovať a protestovať!

Ohrozené a mierumilovné tulene nesmú trpieť a umierať len pre ľudskú zábavu a honbu za peniazmi.   Mali by sme byť radi že máme na tejto Zemi také krásne tulene a mali by sme si ich vážiť  a nie zabíjať.

 

Pozrite sa na toto nevinné stvorenie

  Keď už vidíte tie očká ktoré nemajú šancu utiecť pred bandou pytliakov. Musia sa len pozerať jak  ty bezcitný ľudia zabíjajú ich súrodencov - mamičky, bračekov a sestričky. Volajú "nezabíjajte ma" ale ty ktorí nemajú srdce tak sa nezľutujú nad týmto krásnym tuleňom a ešte miliónov ďalších. Niekedy sa im podarí utiecť ale po čase padajú a nemôžu nič urobiť. Toľko mohlo byť ušetrených zvieratok.  Mohlo by byť všetko v poriadku keby ty pytliaci dostali rozum. Ja sama im v tom nemôžem zabrániť, ale keby ste všetci protestovali proti neľútostnému zabíjaniu tak bi sme určite zachránili možno aj desiatku miliónov tuleňov

„ TAK NEBUĎME ĽAHOSTAJNÍ, A POMÔŽME ZACHRÁNIŤ BEZBRANNÉ A TÝRANÉ TULENE!!! "   

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Bezmocny hnev

(Matus Krizo, 10. 10. 2013 9:48)

Stale, ked vidim, ako sa ublizuje zvieratam (to je jedno akym), tak ma prepadne uplne neovladatelny hnev. Hnev voci takymto bezcharakternym ludom, ktori nemaju v sebe stipku citu a dokazu cosi take robit. Citim sa tak bezmocne, ze nemozem nic urobit, aby sa take cosi uz nikdy nerobilo. Keby som osobne stretol nejakeho takeho cloveka, tak by som mu aspon rozbil hubu.

záchrana tulenov

(Monika, 6. 11. 2011 8:38)

ludia ktorý ubližujú alebo zabíjajú zvieratá by sa mali hambiť. sú to nevinné stvorenia ktoré si zaslúžia žit.ked som sa pozrela na internet ako tie zvierata trpia došlo mi že tích ludí by mali davat do väzenia. je to smutne sa pozerat na umierajuce nevinne stvorenie. napríklad tulene. tulen je jeddno s mojich oblubenych zvierat. na kanade sa mlade tulene zabíjaju pre srsť. bud ich zabiju a potom im strhnu srst alebo im tu srst strhnu za živa. je to smutne. malo by sa to zakazat...

tulen

(Radka, 1. 9. 2011 19:27)

moj nazorje taky isty mali by to skusit sami sebe robit byt tulen pohlave a oni sa este trapia len kvili kabatom ktore su mimochodom otrasne

stop

(anonym, 10. 6. 2011 21:13)

je to hrozne ako tyraju tie ubohe zvieratka za to by som ich zavrela do 4centimetrovej klietky a byla ich aby videli ake to je