Choď na obsah Choď na menu
 


ryby

9. 10. 2010

Ryby sú vodné živočíchy ktoré sa nachádzajú  v každom zverimexe.  Keď  vám dám otázku čo žije v mori ? Určite si ako prvé spomeniete ryby. Je ich hrozne veľa ako morských tak aj sladkých rybičiek.  Morské žijú iba v mori alebo oceáne a v zverimexe ich až tak často nenájdete ale je aj taký zverimex kde by ste ich našli. Potrebujú však mať špeciálne podmienky. Nemôžete im dať do akvária normálnu vodu z vodovodu ale treba im morskú vodu. Samozrejme sa dá zohnať alebo urobiť ale to vám nemôžem povedať kde pretože mi nechováme morské rybičky.  

Jedna z morských rybičiek vyzerá aj takto :

 

Táto rybička vám je určite známa ak ste pozerali rozprávku Hľadá sa Nemo

Sladko vodné  rybičky môžete kúpiť v každom zverimexe. Nepoznám zverimex kde by neboli rybičky.  Je ich milión ak sa jedná o ich druhy. Samozrejme každá je iná a má inú históriu ale sú hrozne krásne napr. taká Bojovnica. 

Obrázok   Bojovnice sú krásne rybičky ale majú jednú  vadu. Prečo asi myslíte že sa volajú práve bojovnice ? Pretože ich nemôžete dať do akvária s inou rybičkou. Pravdepodobne sa pobijú a často sa stáva že vyhrá bojovnica. Preto ak chcete mať veľa rybičiek tak si nekupujte bojovnicu ale keď naopak, chcete mať iba jednu o ktorú sa budete starať, tak si v pokoji kúpte bojovnicu.

 

 Majú rôzne sfarbenia napr. modrá, červená, žltá, čierna, zelená, alebo dokopy červená ,biela, modrá a hnedá ako je táto : 

 

ObrázokMusíte uznať že bojovnice majú niečo do seba a sú veľmi krásne.  Majú krásne plutvy. Roztiahnuté a akoby to bola iba jedna obrovská plutva. Prednú peru má viac dopredu  a tak to vyzerá ako keby bola mrzutá.
Keď sa pozeráte do akvária kde sú ryby poviete si že sa o ňu ani netreba starať, že je skôr na ozdobu. Ale pravda je iná. O rybičky sa treba starať tak, ako o väčšie zviera. Sú síce malé, ale to neznamená že sa o nich ľahšie dá starať ako napr. o škrečka. Treba im každý deň čistiť akvárium a vymieňať vodu. A keď im idete vymeniť vodu musíte predsa tie rybičky niekam dať a to je problém. 

Do akvárka im samozrejme treba niečo kúpiť. Keď dáte do akvária ryby a nemajú tam nič je to ako keby ste psovi nekúpili hračky na hranie. Samozrejme s rybami sa ne

dá hrať ale necítia sa dobre keď majú čisté akváriu. Môžete im tam dať rastlinu (umelú alebo normálnu). Podľa mňa normálna bi bola lepšia.

 

Musíte im kúpiť piesok, ktorí kúpite v obchode so zvieratkami, treba im kúpiť FILTER. prečisťuje vodu aby bola čistejšia. Bez filtra to proste nejde. Môžete im tam dokúpiť aj ako ozdobu kamienky alebo mušličky. Rybičky sa budú cítiť lepšie.  A ako hlavné ( to musíte kúpiť ako prvé) akvárium. Bez toho sa rybičky nezaobídu. Nemôžu biť celý život v sáčku (to by sa považovalo za týranie).

Akvárium vyzerá napr. takto :

  Môže biť aj väčšie. Zapamätajte si. Čím väčšie tým lepšie

 Tú vám dávam niekoľko obrázkov akvárii :

t

 

 

Keď si chcete kúpiť jednu rybku tak obrovské akvárium by jej až tak netrebalo. Ale keď chcete viac tak samozrejme veľké by bolo najvhodnejšie. Rybičky sú  vlastne aj ako ozdoba ale neminie ich poriadna starosť. 

Rybičky nemôžete vyberať preč z akvária ! 

Rybičky sú vodné živočíchy a môžete im aj postrehnúť na krku žiabre. prvým dýchacím orgánom rýb sú štyri pári žiabrí.

Okrem dýchaním sa žiabre významne podieľajú i na vylučovanie odpadných látok a udržiavaní rovnováhy vody a iontú.

 

Obrázok Samozrejme keď rybičku vyberiete von z akvária, tak dlho nebude vedieť dýchať a zomrie. Keď rybka zomrie spoznáte to ľahko. Proste bude plávať hore bruchom. Rybičky nie je dobre ani len tak chytať vo vode. Majú šupiny a sú tak trochu slizké a tak sa vám vyšmyknú. Keď  sú u vás rybičky  už dlho tak si na vás zvyknú, a keď dáte ruku do akvárka tak priplavia. Môžete ich trošičku rukou pohladkať vo vode ale iba keď k vám prídu samé. Násilím nie ! Nemôžete ich silno pohladkať pretože sa zľaknú a tak isto ich nemôžete chytiť (ako som písala). Keď je ryba na suchu snaží sa hneď dostať do vody a tak švihá zadnou plutvou a celá sa vrtí.  

Rybičkám treba kúpiť jesť. Kúpite to v každom zverimexe kde predávajú rybičky. Sú to tenké farebné plátky ktoré po podávaní do akvária treba rozdrviť na malé kúsky. Rybičkám sa tak lepšie je. Sem tam im môžete dať aj celý kúsok ale to sa neodporúča.

Ryby prijímajú potravu ústami ( ústa môžu byť horné, dolné alebo koncové). V dutine ústnej sa môžu vyskytovať zuby ale neprodukujú sliny. Za dutinou ústnou sa nachádza hltan. Na jeho dne sú u niektorých skupín umiestnené pažerákové zuby. Pažerákové zuby slúžia na zachytenie  potravy.  

Koncové črevo ( tiež tlusté črevo) Je posledným úsekom tráviacej trubice.  Zbytkom potravy je odobratá voda a tvoria sa tak pevné výkaly.

 

POTRAVA PRE RYBIČKY VYZERÁ NEJAK TAKTO : 

Rybičky sa nesmie prekrmovať pretože môžu stučnieť a zomrieť. Rybky sú veľmi pažravé a preto im aj keď si stále pýtajú jesť, tak im nedávajte. Malo by sa im dávať ráno a večer a to tiež po malých dávkach. 

 

Rybička môže biť aj tehotná. Môže sa to stať už v zverimexe. Rybička postupne zažne tučnieť a potom začne klásť vajíčka do nejakej  priehlbinky alebo kútiku (vajíčka sa nemôžu vyberať von z akvária ! ) . Postupne sa z tých vajíčok začnú vyvíjať larvy a z toho rybičky. 

Obrázok Čuch :

 je chemický zmysle. Slúži nielen k vyhľadávaniu potravy ( v spolupráci s chuťou) ale i k ďalším účelom, ako je detekcia  nebezpečia, vyhľadávaniu partnera, starosť o mláďatá či vyhľadávaniu trdlištia u ťažných rýb ( napr. u lososov ) 

 

Obrázok Chuť :

Chuť je chemický zmysel  založený na funkcii chuťových pohárikov. Chuťové poháriky sú u rýb samozrejme umiestnené nielen v dutine ústnej a začiatku hltanu ale i na častiach vonkajšieho povrchu tela ako sú pysky, fúzy či plutvy. U niektorých samcov kaprovitých sú chuťové poháriky rozprestrené po povrchu tela a umožňujú vnímať i relatívnr vzdialené podmety.  Chuť do istej miery u rýb splíva s čuchom. Preto sa však zdá byť využívaná výhradne v spojitosti s vyhľadávaním a prijímaním potravy.    

 Hmat :

Tzv. postranná čiara nachádzajúca sa na boku ryby má veľký význam pre pohyb rýb kalné vode umožňuje hmatové javy.  

  

Pár druhov rýb :

Kapor, pstruh, piraňa,  sumec, okún,  hlavátka, boleň dravý,  belička, Amur biely, jalec obyčajný, jalec tmavý, jeseter, karas obyčajný, lieň obyčajný, lipeň, mieň, mrena, ostriež, pleskáč, pstruh dúhový, pstruh potočný, šťuka, tolstolobik, uhor, zubač obyčajný,

 

KAPOR

Obrázok Žije vo všetkých vodách, okrem pstruhových. vyhľadáva širšie a hlbšie toky spokojnou až stojatou vodou, s mäkkým, hlinitým, až mierne bahnitým dnom. Nevyhýba sa však ani tvrdému dnu, pokiaľ nie je kamenisté. Vyžaduje teplú vodu, prednosť dáva vodám s bohatým rastlinstvom. Zdržiava sa v hlbšej vode, len v letných mesiacoch, keď sa voda silne prehrieva, vychádza do úsekov so silnejším prúdom i do plytčín. Vyhovujú mu takmer všetky staré odstavené ramená, menšie i veľké údolné nádrže, ako i banské prepadliská a zatopené štrkopieskoviská.


Kapor je veľmi náladový v prijímaní potravy, ako aj v dodržiavaní času brania a vyhľadávania určitých miest. Je opatrný a nedôverčivý. 

                                             Karas obyčajný : 


 
ObrázokŽije v stojatých, silne sa prehrievajúcich vodách s mäkkým dnom, ale vyhľadáva aj zarastené vody. Stretávame sa s ním v starých riečnych ramenách, hlbočinách, prepadliskách po ťažbe zemín a v dedinských nádržiach. Je veľmi otužilý a nenáročný na obsah kyslíka. Preto vydrží aj vo vodách, ktoré sú silne zabahnené, silne sa prehrievajú a v zime zamŕzajú až po dno. V prudších vodách sa vyskytuje len ojedinele. Väčšinou sa zdržiavajú pri dne.

 

Karas je náladový, berie však dôverčivo. Prikrmovaním ho možno stiahnuť z ďalekého okolia.  Vo vodách, kde je karasov málo, dosahujú jednotlivé exempláre vyššiu hmotnosť.

Sumec :

Obrázok  Rozšírenie sumca sa obmedzuje na rozsiahlejšie a teplejšie vody v nížinách a s nimi súvisiace mŕtve ramená a tône. Dobre sa udomácnil aj v mimopstruhových údolných nádržiach a vo väčších štrkopieskoviskách. Za trvalé stanovište si vyberá hlbočiny a zátoky s členitým, mierne zabahneným dnom, hlbšie výmole v dne riečiska, podomleté brehy, sútoky riek a zavalené dno. Môžete ho nájsť pri dne hlbších prúdov, vo výmoľoch s pokojnou vodou, kde sa prúd upokojuje v tíšine, večer i neskoro večer pri hladine, keď sa prezradí jemným žblnknutím, tzv. pukaním, ktoré vzniká vystreknutím vody pri hladine. V niektorých údolných nádržiach sa sumec vyskytuje v hojnom počte.

 

 

 

Podľa mňa by sa ryby nemali loviť iba keď sú premnožené. Samozrejme aj kvôli mäsu ale to nie tak často. Na každom kroku sa lovia ryby a môžu vyhynúť aj pri zle špinavej vode.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Detsky blog?

(Radka, 24. 5. 2015 13:00)

Hrozny blog.amatersky ,detsky,gramatika prvaka.a rady ohladom akvaristiky pohroma.

omyl

(ev, 13. 6. 2012 23:38)

Bojovnice sa volaju bojovnice pretoze sa bojuju so samcom vlastneho druhu, takze jedine co nemozete, je dat dvoch samcov do jedneho akvarka. mam 30 litrove akvarko v ktorom mam bojovnicu a gupku a znasaju sa velmi dobre. a v praci mavame bojovnice bezne medzi ostatnymi rybami a v zivote sa nestalo zeby im ublizila

Tiger

(Administrátorka, 5. 1. 2011 13:16)

a v com ? :) ja ked budes mat pravdu tak to opravime.

HMN

(TIGER, 2. 1. 2011 14:13)

V NIECOM NEMAS PRAVDU