Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok Chov exotického vtáctva nie je len záľubou širokých más na celom svete, ale má aj veľký výchovný, estetický a etický význam. Každoročne pribúda ľudí, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú chovu papagájcov vlnkovaných.

Chov papagájcov vlnkovaných nie je samoúčelnou zábavou, ale je jedným zo základných metodologických prístupov k poznaniu biologických zákonitostí tohto druhu. Pozorovanie papagájcov vlnkovaných v zajatí umožňuje objaviť ešte nepoznané fakty z biológie hniezdenia a objasňuje zákonitosti, ktorými sa riada zložité mechanizmy správania sa zvierat v zajatí.

Pretože za niekoľko desaťročí sa papagájec vlnkovaný  chovaný a odchovaný v zajatí  stal naozaj domácim zvieraťom, mutačným tlakom a usmernenou selekciou vzniklo veľké množstvo krásnych a zaujímavých farebných a kresbových aberantov. Vznikom farebných mutantov a usmerneným kontrolovaným chovom papagájcov vlnkovaných výstavného typu a ešte viac prehĺbil záujem o ne.

Popri atraktívnom zovňajšku vynikajú tieto vtáky mimoriadnou reprodukčnou schopnosťou a rýchlou adaptáciou na zmenené klimatické podmienky, pričom majú malé nároky na kŕmenie a umiestnenie. Pre uvedené vlastnosti sú výbornými a častými modelovými zvieratami pri fyziologických a etologických experimentoch. Ich veľká variabilita sa využíva na selekčné pokusy v živočíšnej genetike.

Papagájce vlnkované si získali obľubu aj pre krotkosť a mimoriadnu schopnosť imitovať hlas iných vtákov a zvierat, ako aj ľudskú reč.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.