Choď na obsah Choď na menu
 


potrava

7. 10. 2010

Potrava : Konkrétne

 Zajačik môže jesť zeleninu a ovocia.  Napr. môže jesť mrkvu, jablko, šalát, púpavové listy. seno (treba mu vymieňať stále, aby bolo čerstvé a treba pozrieť dátum výroby a vyberte si najčerstvejšie),

 

 

piškótu (ale nie často, nie je to zdravé ale 2 piškótky do týždňa ako pochúťka je fajn),  zajačiu potravu ktorú si môžete kúpiť v obchode, cvikla, kaleráb, topinambura,  zemiaky- nenaklíčené,  paprika, uhorka, jahody, melón, listy z karfiolu, hruška ( ale nie tak často pretože nafukuje bruško), občas môžete dať aj banán, ananás, pomaranč, púpava.

Zajačikom by sa nemalo podávať:  kučeravý kel, biela a červená kapusta, čerešne, slivky a ostatné kôstkové ovocie, karfiol (obsahuje látku, ktorá rozkladá králikom krv)

 

 

 

Jadrové krmivá môžete kupovať už hotové alebo si sami zostaviť zmes, ktorá by mala obsahovať najviac ovsa (je vhodný na udržanie štíhlej línie a peknej srsti), ďalej jačmeň, pšenicu, kukuricu, hrach, slnečnicu (slnečnicu podávajte hlavne v období pĺznutia - obsahuje veľa tukov potrebných pre peknú zdravú srsť)... Denná dávka jadrového krmiva je 2 - 3 pol. lyžice. Veľké dávky jadrového krmiva spôsobujú tučnotu zvieratka.

Zelené z mrkvy alebo normálne púpavové listy  nezbierajte pri parkovisku, ceste, pri zvýšenom počte psov alebo tráva ktorá je chemicky ošetrená.

Najvhodnejšie zelené krmivá sú: púpavové listy, žihľava, pýr poľný, pýr plazivý, praslička, skorocel, myší chvostík, lopúch, mlieč, slez, truskavec.

Jedovaté zelené krmivá: rastliny z kyslých a zamokrených lúk, horčeky, mrlíky, bažanky, iskerníky, záružlie, hlaváčiky, peniažtek roľný, blen čierny, ľuľkovec čierny a zlomocný, praslička močiarna, halucha vodná, chren dedinský, čemerica čierna, androméda sivolistá a iné.

Nezrelé plody môžu byť pre zajačikov nebezpečné (jedovaté)

Vetvičky na ohrýzanie (aj s listami)
Vhodné: z ovocných stromov, breza, dub
Nevhodné: chemicky postrekované vetvičky, tis, borievka, tuja, pre gravidné samice vŕba, jaseň a osika

Suché pečivo môžete podávať aj suché pečivo, ale nesmie byť plesnivé ani korenené. Suché pečivo sa berie ako jadrové krmivo, takže pri jeho podávaní zmenšite dávku jadrového krmiva.

Mlieko na kŕmenie je najvhodnejšie kravské a kozie mlieko. Podáva sa hlavne dojčiacim samiciam. Pri jeho podávaní dodržujte hygienické zásady, dávajte ho do napájačky radšej menej, aby sa neskazilo.

Čaj králikovi môžete raz za mesiac dať namiesto vody čaj. Ten je vraj účinný proti baktériám a proti nepríjemnému zápachu moču. Najvhodnejší je asi bylinkový alebo čierny.

 

 

 

 

Požieranie vlastného trusu 

Králik vylučuje hlavne v noci mäkký trus, ktorý je mäkší a svetlejší ako normálny trus, obsahuje 3 - 4-krát viac vitamínu B a životne dôležité baktérie, ktoré mu pomáhajú pri trávení potravy. Jeho požieraním si tiež reguluje obsah síry vo svalstve, v mozgu, pečeni a krvi. Králik si týmto trusom naplní obsah žalúdka asi do jednej tretiny. Koprofágia prebieha v noci a pri jej zastavení nastávajú ochorenia.

Bielkoviny
Na intenzitu produkcie králikov má vplyv kvalitatívna skladba skrmovaných bielkovín. V procese trávenia krmiva sa bielkoviny rozkladajú enzýmami na aminokyseliny. Tie sa dostávajú do krvi a tam slúžia ako zásobné elementy pri výstavbe vlastných bielkovín králika. Medzi najkvalitnejšie zdroje bielkovín patria mlieko, rybia múčka, mäsokostná múčka, sója, lucerna, seno a iné. Nároky králikov na bielkoviny možno vyjadriť niekoľkými spôsobmi, napríklad určenie množstva stráviteľnej bielkoviny na 1 kilogram živej váhy. Podľa tohto spôsobu je od 2 - 3 gramoch na 1 kilogram živej váhy.

Tuky
Okrem toho, že sú koncentrovaným zdrojom zásobnej energie, slúžia ako rozpúšťadlo vitamínov skupiny A, D, E a K. Ich rozklad začína za pôsobenia enzýmu lipazy. ľahko stráviteľné cukry pokrývajú aktuálnu požiadavku organizmu na energiu a pri ich zvýšenom prísune ukladajú vo formew tukového tkaniva. Tvorba tukov je kontrolovaná genetickými mechanizmami a pri raste zvierat možno od určitého veku pozorovať zvýšené ukladanie podkožného a vnútorného tuku. Tvorba tuku začína od tretieho mesiaca veku zvieraťa. Do tohto obdobia je určená na svalovú tvorbu.

Glycidy
Z chemického hľadiska sa rozdeľujú na jednoduché, priamo využiteľné v organizme králika a zložené. Väčšina prírodných kŕmnych zdrojov obsahuje hrubú vlákninu pozostávajúcu z glukózy, lignínu, kutinu a suberinu. Sú to látky, ktoré tvoria steny rastlinných buniek. Tu plnia ochrannú funkciu. Dôležitým faktorom tejto vlákniny je výber jej zdrojov. V praktických podmienkach sa nízka úroveň vlákniny kompenzuje pridávaním úsuškov objemových krmív.

Vitamíny, minerály a voda
Používanie kompletných kŕmnych zmesí vyžaduje, aby králik prijímal všetky dôležité zložky krmiva, potrebných na optimálny priebeh životných funkcií. Medzi ne patria aj látky ako energetické zdroje. Prvú skupinu tvoria vitamíny. Sú charakteristické svojou funkciou pri usmerňovaní biochemických procesov. Cekotrofia zabezpečuje organizmu králika časť vodorozpustných vitamínov - B, C. Pri zvýšených metabolických nárokoch počas intenzívnej produkcie sú tieto množstvá nepostačujúce a treba tiež pridávať exogénne. Vitamíny i mikroprvky sú komponované do biologických premixov, z ktorých sa dávkujú podľa určenej koncentrácie do zmesí. Dôležitou súčasťou dennej dávky je voda. Pôsobí ako rozpúšťadlo mnohých látok v organizme a slúži ako prostredie na priebeh biochemických reakcíí.  Pri klasickom chove sa väčšina vody doplňuje zo zelených častí rastlín.

 

 

Potrava počas gravidity - Vo výžive králikov je najkritickejšou fázou obdobie gravidity, laktácie a odstavu mláďat. Pre abilitne kŕmené samice je optimálny podiel bielkovín od 17 do 18 percent. Príliš vysoký podie bielkovín v kŕmnej dávke má za následok zvýšenie mortality mláďat po odstave. Keď je príjem bielkovín samice menší, je znížená produkcia mlieka samice. Pri samiciach, ktoré sa pária hneď po narodení mláďaťa sa časť živín prenáša do ďalšieho vrhu. Tento proces samicu zaťažuje, pretože spotreba krmiva po 4 týždňoch sa znižuje. Produkcia mlieka samíc limituje rastovú intenzitu mláďat.
Z fyziologického i ekonomického hľadiska je potrebné samice rozdeliť do troch skupín : chovné králiky
odsatavné králiky
králiky vo výkrme
V intenzívnych chovoch tieto druhy spotrebujú najviac krmiva. Pri skrmovaní reštrikčných kŕmnych dávok treba brať do úvahy hmotnosť králikov, telesnú kondíciu a nutričnú hodnotu kŕmnej dávky. Odporúčaná úroveň je 35 gramov krmiva na 1 kilogram živej váhy.

Tráviaca sústava - Králik patrí do skupiny živočíchov závislých výhradne od rastlinnej potravy. Celková dĺžka králičej tráviacej sústavy je od 4 a pol do 5 metrov. Potravu králik mechanicky spracováva hryzením. V ústnej dutine má 28 zubov, ktoré stále dorastajú. Spracovávaním tvrdého krmiva sa postupne obrusujú a zachovávajú rovnakú dĺžku. Po spracovaní potravy v ústnej dutine sa krmivo dostáva cez krátky pažerák, meria 10 až 15 centimetrov, do jednoduchého žalúdka, ktorý môže prijať pri stredných plemenách králikov 150 až 200 gramov potravy. Tesne za žalúdkom vystupuje zúžená časť, pylorus, a dvanástnik, ktorý tvorí prechodnú časť medzi žalúdkom a tenkým črevom. Tu ústi žlčovod zo žlčníka, uložený na brušnej strane pečeňových lalokov. Táto časť čreva je obklopená žľazou s vnútorným vylučovaním - pankreasom. Tenké črevo je najdlhšou časťou tráviaceho systému a jeho celá dĺžka, 2,5 až 3 metre, je vyplnená trávenou kašovitou hmotou. Pravidelným vlnovitým pohybom steny čreva sa hmota premiešava a postupuje ďalej črevom. Tenké črevo ústi do ileocekálnej časti, z ktorej pokračuje dvoma smermi. Časť natrávenej hmoty pokračuje do hrubého čreva a časť sa dostáva do slepého čreva. Tvorí ho 30 až 40 centimetrov dlhý a 4 centimetre široký útvar, ktorý slúži aj na zvláštny spôsob trávenia - cekotrofiu. Tieto Produkty sa zvláštnym pohybom dostávajú do hrubého čreva a odtiaľ do konečníkovej časti. Králik si tieto časti vyberá z konečníka a požiera.

 

 

 

Potrava : podrobnejšie -

1. Seno ovplyvňuje tráviace pochody a králik ho musí mať neustále k dispozícii.

2. Kompletná suchá kŕmna dávka by mala obsahovať zelené krmivo, obilie, rôzne semená, sušenú zeleninu a vitamíny.

3. Denná kŕmna dávka by mala zodpovedať 3 až 4 lyžiciam zmesi.

4. Na jedálny lístok patrí čerstvá zeleň , púpava, mrkva, petržlen.

5. Zdravím prínosom pre hlodavce sú konáriky.

6. Kŕmiť treba pravidelne, dvakrát denne - ráno a večer.

7. Ráno podávaj suchú kŕmnu zmes, večer šťavnaté a zelené krmivo.

8. Nikdy nekŕm krmivom po záručnej dobe.

9. Každý deň musia mať zvieratá k dispozícii čerstvú vodu.

10. Zelené krmivo nezbieraj po okrajoch ciest alebo na čersatvo hnojených lúkach.


Ako kŕmiť -

 

 

 

Králiky môžeme kŕmiť buď celoročne senom, alebo seno v lete nahradíme úplne či z polovice trávou. Pridávame jačmeň, ovos, vitamínové doplnky, krmnú repu alebo mrkvu. Nezabúdame na vodu a tvrdý chlieb. Chutiť mu bude tiež kompletná krmná zmes.

Kŕmi sa väčšinou dvakrát denne. Ráno je vhodné dať mu jednu šálku granúl alebo zmesi pre králiky. Večer si rád pochutná na dvoch hrstiach zmesi čerstvej zeleniny. Pri oboch kŕmeniach mu dajte seno alebo čerstvú vodu. Nikdy však nedávajte listovú zeleninu králikom mladším než 12 týždňov. Na jar nikdy nenechajte zjesť svoje králiky príliš veľa bielej ďateliny alebo mokrej trávy, pretože by im bolo zle. Uvítajú však i vetvičku tvrdého dreva, ktorú môžu hrýzť a obrusovať si tak pravidelne zuby.

  KRMNÉ ZMESI -ako sú rozličné obilniny a granule si v súčastnosti môžete zakúpiť v nádherných lákavých obaloch. Mnohé z nich však obsahujú prísady, ktoré niesú pre králiky až také vhodné. Sú to napríklad hrozienka a oriešky s ktorými sa králik v prírode vôbec nestretne. Nie príliš vhodné sú taktiež aj slnečnicové semienka, ktoré obsahujú olej. Pri pravidelnom konzumovaní teda dochádza k obezite. Ja z vlastnej skúsenosti kupujem zmesku, ktorá obsahuje: jačmeň, pšenicu, granulové osúšky, ovos, kukuricu, kukuričné vločky, čiernu slnečnicu, slnečnicu žihanú, slnečnicu bielu, hrachové vločky, sušenú mrkvu a sušené kúsky šalátu. Ňufíkovi nielenže chutí, ale obsahuje aj množstvo vitamínov.

VHODNÁ ZELENINA -

Brokolica (vitamín A)
Petržlen (vitamín A)
Púpava-listy aj kvety
Špenát                                
Hrach
Kapusta ( i čínska)
Reďkovky-aj s listami
Ďatelina
Bazalka
Paprika
Malinové listy
Pepermintové listy
Žihľava
Myší chvost
Pastierska kapsička
Mlieč
Hviezdica
Mrkva s čerstvou vňaťou-vitamín A
Uhorka
Paradajka
Kukurica
Šalát (hlávkový, ľadový, len občas)
Čakanka
Mäta
Žerucha
Pepermintové listy

Rastliny nie sú vhodné divo-rastúce rastliny, pretože mnohé z nich sú jedovaté. Naopak rastliny vhodné a jedlé nájdete v zozname vhodnej zeleniny uvedenej vyššie.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.