Choď na obsah Choď na menu
 


králiky majú veľmi radi spoločnosť :)

9. 10. 2010

Králik má rád spoločnosť, jeho typickým znakom je život v rodinných skupinkách. "Keď budete chovať len jedného králika, môže sa cítiť osamelý, pokiaľ nebude mať dostatok ľudskej spoločnosti. Nadšený však bude i zo spoločnosti morčaťa, s ktorým bude skúmať okolie klietky," podotýka chovateľka.

Nezáleží na tom, či to bude samček alebo samička. Oba sú na chov rovnako vhodní. Dva samčeky však nesmiete nikdy chovať v rovnakej klietke. V dospelosti by sa pravdepodobne bili. Ale dve samičky spolu budú vychádzať dobre. Najlepšie je kúpiť sestry z rovnakého vrhu. Pokiaľ to budú cudzie samičky, mali by ste ich umiestniť spolu skôr, než im bude desať týždňov. "Samice sa môžu páriť vo veku päť mesiacov a sú brezivé 28 dní," dodáva Nováčková.

Matka i mláďatá potrebujú špeciálnu starostlivosť a otca musíte premiestniť do inej klietky, aby mláďatám neublížil. Samička králika môže mať pritom osem a viac mláďat v jednom vrhu, a to až sedemkrát do roka. Králiky sú úplné dospelé v 15 až 18 mesiacoch a dožívajú sa veku 5 až 8 rokov, ale i viac.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

saska

(Administrátorka, 1. 1. 2011 16:14)

Pekné meno pre zajka :). Dúfam že sa ti stránka páči.

moj zajo

(saska, 1. 1. 2011 11:44)

ja mam zajka a vola sa charlie