Choď na obsah Choď na menu
 


ako ho ochočiť a ako sa o neho starať :)

7. 10. 2010


Ako sa správne starať o zajačika a ako ho ochočiť:

 

Keď chcete sa zo zajačikom hrať tak ho musíte skrotiť. Keď si priveziete zajačika domov, nechajte mu čas kým si zvykne na nové prostredie. Je nevhodné ho 2 dni chočiť. Až keď je zajačik udomácnení tak sa mu stále milo prihovárajte. Skúste ho pohladkať (skúšajte to každý deň a  po čase si zvykne). Treba dávať pozor aby vás zajačik neuhryzol. Je to veľmi bolestivé. Zajačik by už mal biť trochu ochočený keď ho kúpite v zverimexe. Takže skrotiť ho nie je vôbec ťažké. Ale treba dávať pozor (keď ho držíte) aby vás nepoškriabal. 

 

     Zajačikovi treba strihať pazúry aby ich nemal dlhé, pretože ak ich bude mať dlhé je to aj bolestivé a zajačikovi sa bude zle behať alebo skákať.  Keď si nemá ako obrúsiť pazúry napr. hrabaním  prerastú a musia sa skrátiť. Môžete o to požiadať veterinára alebo ich skrátiť sami. Použite pri tom klieštiky na pazúriky. Musíte však dávať pozor, aby ste nezastrihli do žilky v pazúriku. Spôsobuje to krvácanie a bolesť. Na bielych labkách ju vidno dobre, ale na tmavých ju skoro vôbec nevidno. Vtedy si môžete pomôcť presvietením baterkou.

 

 

 

 

 

 

Hryzáky králika tiež dorastajú po celý život, preto si ich musí pravidelne obrusovať potravou. Vhodné sú na to tvrdé krmivá napríklad mrkva, suché pečivo, konáriky stromov, kartón... Ak by si králik dostatočne neobrusoval zuby, mohli by mu za rok narásť o 13 mm. Prerastené zuby (na obrázku) spôsobujú problémy v prijímaní potravy, a treba ich skrátiť u veterinárneho lekára.

 

 

 

 

 

Počas pĺznutia  ho treba aj trochu jemne prečesať (uľahčite mu to). tým aj celé pĺznutie, ktoré sa opakuje každú jar a jeseň a trvá asi 2 mesiace, urýchlite. No srsť angorských králikov sa musí vyčesávať denne aj mimo obdobia pĺznutia. Treba mu často umývať labky. Pretože keď sa zajačik vičurá tak samozrejme sem tam aj po tom prejde a ma špinavé labky. Dajte ho do vane, zoberte dajakú handričku, chyťte labku a z čistou vodou mu umyte. Musíte dať pozor aby sa voda nedostala do uši pretože je veľmi citlivý a nerobí mu to dobre. Hlavička by sa vôbec nemala umývať. Keď je zajačik veľmi špinavý tak ho utrite vlhkou handričkou. Zajačiky by sa nemali kúpať pretože sa im srsť potom veľmi dlho suší a mohol by prechladnúť a zomrieť. 

zajac
Králik potrebuje denne aspoň hodinu pohybu mimo klietky. Ináč stučnie a môže mať zdravotné problémy. Okrem toho by sa celý deň  zatvorený nudil. Keď je králik pustený v izbe, musíte zabezpečiť, aby sa nedostal ku káblom - králiky ich rady ohrýzajú. Ďalej zabezpečte aby sa nedostal k jedovatým izbovým rastlinám a kaktusom. Niektoré králiky rady ohrýzajú aj nábytok, tapety, koberce... Ak máte záhradu, v letnom období zaobstarajte králikovi posuvný vonkajší výbeh na trávniku. Treba dávať pozor na psov a mačky

     

Keď sa nebudete o králika dobre starať bude vyzerať takto :

Starostlivosť o pazúriky a chrup :

 Pazúriky králikovi rastú dosť rýchlo a keď si ich nemá kde obrusovať, napr. hrabaním, prerastajú a musia sa skrátiť. Môžete o to požiadať veterinára alebo ich skrátiť sami. Použite pri tom klieštiky na pazúriky. Musíte však dávať pozor, aby ste nezastrihli do žilky v pazúriku. Spôsobuje to krvácanie a bolesť. Na bielych labkách ju vidno dobre, ale na tmavých ju skoro vôbec nevidno. Vtedy si môžete pomôcť presvietením baterkou.

Klieštiky na pazúrikyTieto nožničky alebo .... zakúpite v obchodoch s potrebami pre zvieratka

Na obrusovanie sú vhodné ako už ste sa mohli hore dočítať paličky z ovocných stromov alebo suchý chlieb, žemľa, rožok...a keby náhodou váš králik nechcel tieto spôsoby na obrusovanie ( čo sa stáva hrozne zriedka a s takým som sa nikdy nestretla) tak môžete ísť za veterinárom a on mu ich obrusy ale iným spôsobom ( ale nebojte sa je to úplne bezbolestné)

Prerastené hryzáky

 

 Hryzáky králika tiež dorastajú po celý život, preto si ich musí pravidelne obrusovať potravou. Vhodné sú na to tvrdé krmivá napríklad mrkva, suché pečivo, konáriky stromov, kartón... Ak by si králik dostatočne neobrusoval zuby, mohli by mu za rok narásť o 13 mm. Prerastené zuby (na obrázku) spôsobujú problémy v prijímaní potravy, a treba ich skrátiť u veterinárneho lekára.

 V tomto prípade že bude mať takéto zúbky nebude vedieť prijímať potravu a nakoniec uhynie (zomrie ) takže na to treba dávať pozor!

 

 

 

Starostlivosť o srsť

Úmývanie saSrsť králika (okrem angorských králikov) nevyžaduje veľkú starostlivosť, zvládne ju aj sám. Jedine v období pĺznutia mu môžete pomôcť každodenným vyčesávaním. Tým aj celé pĺznutie, ktoré sa opakuje každú jar a jeseň a trvá asi 2 mesiace, urýchlite. No srsť angorských králikov sa musí vyčesávať denne aj mimo obdobia pĺznutia.

Králika nikdy nekúpte! Má veľmi hustú srsť, ktorá by mu dlho schla, a tak by mohol prechladnúť. Ak sa veľmi ušpiní a ani sám si to nedokáže vyčistiť, môžete mu to vyčistiť vlhkou handričkou alebo srsť vystrihnúť.

Starostlivosť o klietku a príslušenstvo

Podstielku v klietke treba meniť aspoň raz za týždeň. Raz za mesiac by ste mali celú klietku aj s miskami a napájačkou vydezinfikovať octom, savom alebo horúcou vodou. Králikáreň dezinfikujte raz za rok. Misky umývajte podľa potreby. Napájačku by ste mali vyčistiť vždy keď meníte vodu, aby sa v nej neusadzovali riasy a baktérie. Týždeň pred pôrodom tiež vydezinfikujte celú klietku alebo králikáreň a príslušenstvo.

 

 

 

 

Výbeh

Králik potrebuje denne aspoň hodinu pohybu mimo klietky. Ináč stučnie a môže mať zdravotné problémy. Okrem toho by sa celý deň  zatvorený nudil. Keď je králik pustený v izbe, musíte zabezpečiť, aby sa nedostal ku káblom - králiky ich rady ohrýzajú. Ďalej zabezpečte aby sa nedostal k jedovatým izbovým rastlinám a kaktusom. Niektoré králiky rady ohrýzajú aj nábytok, tapety, koberce...

 

Králik na vodidleAk máte záhradu, v letnom období zaobstarajte králikovi posuvný vonkajší výbeh na trávniku, ktorý sa skladá z kovovej konštrukcie potiahnutej pletivom. Pletivo by malo mať menšie oká, aby sa nimi nepretiahol žiadny dravec, a malo by byť aj navrchu výbehu, aj keď je dostatočne vysoký (mačky sa vedia veľmi dobre šplhať!). Samičky králikov  rady hrabú, a preto ak  chcete mať istotu, že sa nepodhrabú von, dajte pletivo aj na spodok výbehu. Oká by však mali byť väčšie ako na ostatnom pletive, aby cez ne dobre prerastala tráva. Králikovi vo vonkajšom výbehu musíte hlavne v horúčavách poskytnúť tieň a vodu v napájačke. Inak mu hrozí prehriatie alebo úpal. Ak ho chcete nechať vo výbehu aj cez noc, dajte mu doň drevený domček (ideálny by bol aj s dnom), aby sa mal kde ukryť.
Ak bývate v paneláku a aj tak by ste chceli dopriať svojmu králikovi výbeh na tráve, kúpte mu vodidlo pre králiky. Musíte ho však naň zvyknúť - asi sa mu to nebude veľmi páčiť. Nikdy však nepúšťajte králika von bez vodidla, mohol by vám ujsť alebo by ho mohol napadnúť nejaký pes alebo mačka.

1. Krátkosrsté králiky kefuj počas pĺznutia mäkkou kefou.

2. Kožné výlučky po oboch stranách pohlavných orgánov očisti zmotaným chumáčom vaty a trochou detského oleja.

3. Príliš dlhé hlodavé zuby a pazúriky daj skrátiť zverolekárovi.

4. Zlepenú srsť na zadnej časti tela vyčisti handričkou a vlažnou vodou.

5. Kŕmidlá vypláchni každý deň vodou a utri.

6. Napájačky čisti kefkou na fľaše.

7. Raz do týždňa vymeň podstielku z klietky.

8. Pri výmene podstielky vypláchni plastikovú misu teplou vodou.

9. Močový kameň na spodnej mise odstrániš po hodinovom pôsobení kyseliny citrónovej.

10. Hornú zamrežovanú časť a domček na spanie raz mesačne dôkladne umy.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

moj zajac

(danulka, 22. 9. 2012 12:30)

ahoj ja sa chcem opytat moj zajac ma obrovsku klietku a my sme si mysleli ze ked ma velku klietku tak ho nebudeme musiet pustat do izby nepustali sme ho asi mesiac a teraz ked ho chcem chytit tak ho neviem a ani sa my moc neda pohlatkat a co je najhorsie my nemame zahradu byvame v bytovke pomozte ako ho mam chytit a kam ho mam pustat