Choď na obsah Choď na menu
 


Niečo o líškach

1. 10. 2010

Opis :

Líška je štíhla psovitá šelma so špicatými ušami a dlhým tučným  chvostom.   Líšky majú veľmi hebkú, huňatú srsť a práve kvôli tejto srsti sa pytliaci zameriavajú na nich. Strhávajú z nich srsť a zbytky tela odhodia preč.

Stavbou tela a lebky sa líška nelíši od slabšieho psa. Telo je dlhé okolo 100 až 140 centimetrov.  Telesná váha je okolo 4 až  10 kg niekedy aj 12.  ( Rozdiel medzi jedincami založený na pohlavie je nevýrazný)

Líšky sú najčastejšie zafarbené  na rezavú srsť na skoro celom tele ale na spodku papuľky    je biela farba a na konci labkách je čierna.  Okrem týchto sfarbeniach sa vyskytuje aj ešte dve tzv. Strieborná a čierna. Trvalí chrup má 42 zubov ale mliečny chrup má iba 28 zubov.

Párenie a potrava :

Háranie prichádza niekedy v Januári a vo februári.  Vtedy sa o líšku zaujíma niekoľko samcov  a toto súperenie prichádza aj k bitke.  Párenie je  dnuka v norách väčšinou v lese, málokedy na otvorených plochách  alebo v poliach.  Líška si noru buď vyhrabe alebo osídli po inej zveri. Jedná má niekoľko nor : jednu hlavní kde sú mláďatá, ostatné sú ako rezerva pre prípad nebezpečia aby mala kam mláďatá preniesť. V dobe háraní sa líšky ozývajú  silným chraptavým štekaním. Mláďatká sa rodia slepé, pokryté vlnitou šedočiernou srsťou. Zhruba v prvých troch týždňoch sú závislé na matkino mlieko.  Masitú potravu začínajú prijímať, keď sa im spevní chrup a čeľusť. Matka obstaráva mláďatám masitú potravu zhruba podobnú ako je tá ktorú konzumuje sama. Nájdeme v ňom rôzne mláďatká zajacov, srniek a ďalšou zverou. Hlavní podiel tvoria myši a hraboši. V chudších časoch sa môže líška priživovať aj chrobákmi, húsenicami a mäkkýšmi. Sem tam zje aj pár plodov. Nie je striktní lovec takže zje aj zdochlinu. Svoj revír označuje trusom a pachom žliaz.   Zhruba po dvoch mesiacoch vychádzajú malé líščatá pred noru a sa tam hrajú. Keď majú 4 mesiace tak sa im mliečne zúbky vymieňajú na trvalé. Keď líška zistí že jej noru našiel napr. človek prenesie mláďatá do inej nory. Líška sa vie pohybovať rýchlosťou 40 km za hodinu.

 

 

 Soubor:Vulpes vulpes laying in snow.jpg

 Líška a ľudia :
Líška získava povesť chytrého niekedy i vychytralého zvieraťa, a takto aj vystupuje v literárnych dielach. Zaujímavé je, že sa to tak deje aj v mnohých kulturách.  V novoveku líška vystupuje v mnohých rozprávkach (napr. o vtákovi ohnivákovi)

Ľudia lovia líšky kvôli ich nádhernému kožuchu, a preto je aj  líšiek čoraz  menej. Vyrábajú sa  rôzne kabáty atď. Preto si aj myslím, že líška je už aj tak trochu ohrozené zvieratko.  Tak isto sa lovia aj líšky polárne, a tie sú ešte viac ohrozené,  pretože majú väčšiu hodnotu ako líška obecná. 

 

 

 

   LÍŠKA POLÁRNA

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Jéééj

(Mária, 10. 9. 2016 19:42)

Milujem líšky, je to jedno z mojich obľúbených zvieratiek...:) Mrzí ma že už aj deťom od malička ľudia vravia aj v rôznych rozprávkach že sú tak mazané že sú až zlé...:( že kradnú a kto vie ešte čo, že nie sú verné, že klamú a iné veci ...:( že sú líšky takto známe:( odporúčam vám pozrieť rozprávku Zootropolis(Zootopia) aj dospelým! Verte, tá rozprávka je tak zábavná a zaujímavá že zabavý úplne každého či deti alebo dospelých:) máý nádhernú myšlieku celý film a dosť poučí, je to moja úplne najobľúbenejšia rozprávka!:) Je tam aj rozprávané o líškach no presnejšie o jednej z hlavných postáv spoločne s Judy Hopps, je to lišiak Nick Wilde a je podvodník:D...no...je toho oveľa viac, pozrite si tento super film a zistíte...:) Naozaj odporúčam...:)

...

(Tea, 25. 12. 2015 14:26)

:))))

hhh

(hhh, 1. 3. 2014 14:30)

hhh