Choď na obsah Choď na menu
 


Správna opatera, vonkajšie choroby a vnútorné choroby

6. 10. 2010

Správna opatera - Keď má korela chochlatá primerané životné podmienky a optimálnu opateru , netreba sa obávať ochorenia alebo porúch správania či zranení. Napriek všetkej starostlivosti však môže dôjsť k nehode, ochoreniu alebo k nejakému nešťastiu, preto tu nájdete niekoľko tipov na prvú pomoc, na ošetrenie pri ľahších ochoreniach a na boj proti parazitom. V závažnejších prípadoch bez premýšľania navštívte s pacientom zverolekára, ktorý dobre pozná vtáčie choroby.

 

Vonkajšie choroby -  vonkajšie zranenia : Korela chochlatá, ktorá lieta rýchlo a aj prudko, si na čele, zápästí krídla a na nohách ľahko spôsoby tržné rany. Najmä v priestoroch, ktoré dobre nepozná, alebo v novom vtáčom dome často do niečoho vrazí , keď sa vyplaší či nesprávne odhadne vzdialenosť. Vyskytujú sa aj rezné rany , spôsobené  veľmi tenkým drôtom. Stáva sa to najmä mladým vtákom, ktoré vyletia z hniezda, a bezhlavo poletujú a narážajú do drôteného pletiva. Na ochranu sa na konci dlhých voliér môžu zavesiť fólie alebo vetvy z mäkkého ihličnatého dreva. S menšími ranami si netreba robiť starosti, stačí zastaviť krvácanie . Tieto rany sa väčšinou zahoja samy. V prípade, že treba ošetriť väčšiu ranu, radšej choďte s vtákom k zverolekárovi. Inak môže dojsť k infekcii, a možno bude treba ranu dokonca aj zašiť. Zverolekár vám dá vhodné lieky na ďalšie ošetrenie rany. V prípade, že lekár predpíše vtákovi masť na ranu, dajte ho do menšej klietky a namiesto piesku ju vysteľte pijavým papierom.

Zápal očných spojoviek -  prievan, silné fajčenie v byte či dome, kuchynské výpary alebo rastlinné spreje a špinavé bidielka, o ktoré si vták vytiera tvár, to všetko môže spôsobiť vašej korele zápal očných spojoviek. Ďalšou príčinou môže aj cudzie teliesko. V ľahších prípadoch pomôžeme vtákovi tak, že mu oči vytrieme ľanovým uterákom namočeným v kamilkovom roztoku ( nepoužívať vatu ). V závažnejších prípadoch sa radšej obráťte na zverolekára, aby sa z toho nevyvinula ťažká infekcia. Lekár vám dá správne lieky - väčšinou antibiotickú očnú masť - a poradí vám, ako ich treba používať.

Zapálené nohy - Silné zašpinené bidielka, znečistená podlaha klietky alebo voliéry a hnačka môžu mať za následok zapálené nohy. Prilepený trus a piesok sa nesmie strhávať, lebo pre vtáka je to veľmi bolestivé. Stvrdnuté miesta možno zmäkčiť kúpeľom nôh vo vlažnom kamilkovom čaji. Čisté umyté rany a zapálené miesta treba natrieť masťou na rany alebo posypať púdrom. Po celý čas  liečenia držíme vtáka v menšej klietke, v ktorej nie je piesok. Podlaha musí byť vyložená nepotlačeným  papierom.

 Perožrútstvo - Predovšetkým korela chochlatá, ktorú chováme v byte samú, sa za určitých podmienok môže stať perožrútom, to znamená, že si začne ošklbávať, alebo dokonca požierať perie. Keď sa vták nenaviazal na človeka ešte vo veku neopereného vtáčika, začne mu chýbať spoločník a to najneskôr vtedy, keď cíti potrebu hniezdiť. U vtáka naviazaného na človeka sa objaví tento neduh vtedy, keď je často osamote alebo ho zanedbávajú. Perožrútstvo možno vyliečiť tak, že sa budeme vtákovi viac venovať alebo mu poskytneme spoločnosť ďalšieho vtáka, s ktorým ho presťahujeme do väčšej voliéry, podľa možnosti do záhrady, kde je dostatok slnka a čerstvého vzduchu. Ak bude mať vták k dispozícii čerstvé vetvy a teľacie kosti na obhrýzanie, možno si prestane ošklbávať perie, neodstráni sa však príčina tohto zlozvyku. Účinné sú aj spreje s horkou príchuťou, ktoré sú určené proti perožrútstvu a dostať ich v špecializovaných obchodoch pre chovateľov.

Nadmerný rast pazúrov a zobáka -  U koriel chochlatých je zriedkavé, že im narastie pridlhý zobák či pridlhé pazúry. Ak majú vtáky k dispozícii vetvy s drsnou kôrou, a prípadne aj vtáčí grit, zobák i pazúry sa priebežne opotrebujú prirodzeným spôsobom. V prípade, že ich predsa len treba ostrihať, najlepšie urobíte, ak sa obrátite na skúseného chovateľa, alebo na svojho zverolekára. V prípade že dôverujete svojej šikovnosti a chcete ostrihať pazúre sami klieštikmi na nechty, strihajte minimálne  2-3 milimetre od krvnej cievy a nervových ukončení, inak vtákovi spôsobíte veľkú bolesť a môže začať krvácať.

 Pŕchnutie - u korely chochlatej sa pŕchnutie prejaví zriedkavo, väčšinou len pri nesprávnej výžive, teda pri nedostatku bielkovín, vitamínov, minerálnych látok a a stopových prvkov, alebo pri potrave obsahujúcej priveľa tukov. Pŕchnutie, ktoré bežne trvá okolo 6 týždňov, sa mení na sústavné pŕchnutie. Vták je v dôsledku toho bez nálady a nedostatočne sa pohybuje, ako by bol v primalej klietke. Pŕchnutie vtáka najúčinnejšie predídete, ak mu budete po celý rok poskytovať zdravú stravu a dostatok ovocia a zeleniny.  Do chovného alebo kličného krmiva, prípadne do vody po celý rok  pridavájte aj minerálne látky vo forme vtáčieho gritu, holubacieho kameňa, sépiovej kosti, roztlčených škrupín varených slepačích vajíčok alebo práškový či tekutý vápnikový prípravok ! Toto všetko je najlepšou zárukou, že pŕchnutie prebehne rýchlo a hladko.

Vnútorné choroby - Aspergilóza : keď je zrnové krmivo zaprášené, nachádza sa v ňom veľa výtrusov a plesní.  Tie sa väčšinou vyskytujú aj v starom znehodnotenom ovocí alebo v chovnom krmive i v znečistenej vode na pitie a kúpanie. Napadnutie plesňou sa nazýva aj ASPERGILÓZA a nakazené vtáky pri ňom čoraz viac lapajú po vzduchu a nakoniec sa udusí . Proti plesni pomáha jedine prevencia, pričom je potrebné udržiavať čistotu a hygienu, odstraňovať vlhké zvyšky krmiva a vymieňať špinavé nádoby z klietky. Vtákovi napadnutého plesňou nemožno pomôcť, nedokáže to ani zverolekár, takže na to dávajte POZOR !

Nachladnutie - Vo vetristej záhradnej voliére za vlhkého, studeného počasia môže korela chochlatá ľahko prechladnúť, v byte či dome sa to stáva pri prievane. Vtáky začnú kýchať, dostanú nádchu, pri dýchaní vydávajú chrapľavé zvuky a bez nálady posedávajú s naježeným perím. Nachladnutého vtáka musíte premiestniť do teplej a suchej miestnosti, ožiarovať infračerveným svetlom a podávať mu kamilkový čaj ( harmanček ). Za niekoľko dní sa pozviecha a bude znova zdravý. V prípade ťažšieho priebehu choroby však požiadajte o pomoc zverolekára.

Nachladnutému vtákovi prospeje hlavne ožarovanie infračerveným svetlom. 

Zlomeniny - Pre korelu chochlatú je typické a spontánne lietanie v izbe a môže teda hocikedy splašene zvlietnuť. Vtedy si často nevšimne plot alebo sklennú  tabuľu a narazí do nich, alebo ostane jednou nohou visieť na drôtenom pletive. Niekedy to má za následok zlomené krídlo, nohu alebo i zobák. Keď vták drží krídlo alebo nohu v prirodzenej polohe a len sa šetrí, pričom len normálne žerie, stačí ho na 2 až 3 týždne premiestniť do malej klietky, kde ho môžeme lepšie pozorovať a kde bude mať kľud a pokoj. Keď vták nedrží postihnutý úd v normálnej polohe, musíte s ním hneď zájsť k veterinárovi. Väčšinou nešťastníkovi pomôže tak, že mu spevní zlomeninu dlahou. Keď má vták zlomený zobák, celé mesiace nemôže rozhrýzť zrno, živí sa preto len mäkkou potravou. Keď je zlomená vrchná časť čeľuste pri koreni,  je len malá nádej, že narastie znova . Ak ide len o zlomenú špičku zobáka, papagáj bude čoskoro sám schopný znova normálne žrať.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

CHoroba peria !

(Nino Janák , 29. 3. 2018 20:26)

Moja korela má na chrbte a bruchu perie ,ako keby mala "prašinu" ! Občas jej vyrastie pekné perie ,ale po čase sa to vráti ! Okrem toho ,má už 7 rokov a stále sa bojí ruky !

korela

(Anna, 18. 10. 2012 10:51)

aká je to choroba ked mi moja korela sičíí

Re: korela

(Korela, 6. 8. 2017 22:00)

To nie je choroba to je ako ked na teba pes vrči, znamena to, že sa k nej nemaš približovat.

kiko

(mari, 22. 5. 2017 18:57)

mam 2 korely-samca a samicu, samec-kiko- mal na pravom kridle zlomene piesrko a to si asi sam vytrhol a zistila som ze mu z neho ide krv. netecie az tak moc vlastne vobec netecie ale ma tam krv. Mam to nechat tak? alebo co?????

Korelka

(Tonka, 10. 5. 2017 14:11)

Moja korela ma zlomenu nohu.Nevieme čo mame robit.Citala som aby sme to oblepili ale moze jej zle zrast.Mame ist k veterinarovi alebo ošetrit doma?

Korela

(Ivan, 28. 6. 2016 12:18)

Preco mi znicoho nic korela padla z bidielka a nevie vyletet naspet

Môj Pepo

(Vaness323, 13. 12. 2015 11:27)

Môj Pepo korela má pod zobákom nie čo hnedé čo to je prosím?? Nedávali sme mu nič riedke jesť s čím by sa zašpinil predom ďakujem.
PS: Ďakujem za rady určite sa hodia len neviem ako vyzerá to pŕchnutie.

Korela

(Kristina , 18. 9. 2015 12:33)

Prosím o radu naša korene už asi štyri dni prska žrádlo von vyzerá to ako by zvracala.. Čo to znamená?? Ďakujem

korella

(Vlasta, 29. 9. 2014 21:31)

Moja korela má tiež problém s riedkym vylučovaním, aj keď sa zdá, že je v poriadku. Nenašla som odpoveď, preto prosím o radu

Korella

(marian.kacicka@gmail.com, 1. 3. 2013 7:18)

CHcel by som sa opýtať.
Mám korellu, ktorá má riedke vylučovanie, predchádzajúce korelly, ktoré som mal to nemali to nemali. Nejaví žiadnu chorobu, je čilá