Choď na obsah Choď na menu
 


Potrava korel

5. 10. 2010

Korela potrebuje hlavne potravu, ktorú tvorí zelenina, ovocie, zrniečka, a iné .... 

 

 

 

Takže po prvé : To je zelená potrava -  korely môžu rôzne druhy zeleniny čo sú napr. brokolica, zelené z mrkvy, petržlena a ešte púpava (ale len listy ), šalát ( ale len málokedy lebo spôsobuje hnačku ), pampeliška, listy z ružičkového kelu atď.

 

Mmmmm brokolica

 

 

Zrniečka - Korela potrebuje primeranú náhradu za zrnové krmivo, ktorými sa živý v prírode. V zrnovom krmive má byť maximálne 20 % olejnatého semena. V zrnovej potrave ma byť : Červené proso, ovsené jadra, strieborné proso a najmä lesknica sú dôležite zložky hlavného krmiva . Semenec, tekvicové jadierka a slnečnice (biele a pruhované ) sa podávajú v krmive veľmi striedmo.

 

 

 

Takmer polovicu zrnového krmiva musí tvoriť lesknica. Zvyšných 30% pripadá na rôzne druhy prosa, napr. strieborné, japonské, zlaté senegalské a na lúpaný ovos. Také isté zloženie sa osvedčilo aj pre papagájce vlnkované (andulky). Kupujte preto toto krmivo a pridajte len zopár najkvalitnejších olejových zŕn . Predovšetkým sú to slnečnicové jadierka.

 

 

http://papousci.chovzvirat.com/img/krmivo/proso.jpgProso

 

http://papousci.chovzvirat.com/img/krmivo/oves.jpg

 

Oves

 

 

Obrázek “http://papousci.chovzvirat.com/img/krmivo/psenice.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Pšenica

 

 

http://papousci.chovzvirat.com/img/krmivo/slunecnice.jpgSlnečnice

 

 

http://papousci.chovzvirat.com/img/krmivo/smes-pro-stredni-papousky.jpgTakto by mala vyzerať zrninová potrava

 

 

 

 

 

Ovocie a zelenina - Z ovocia a zeleniny korely najviac milujú kus jablka, hrušky, plátok šalátovej uhorky alebo ešte kus mrkvy ( moja korela Alex najviac zbožňuje mrkvu :D ) , banán, kivi, paradajka, maliny, nektarinka, baracka, pomaranč ..... Na jeseň korelám  podávame bobule, ktoré obsahujú veľa vitamínov a minerálov a predstavujú hodnotné doplnkové krmivo, spomedzi nich predovšetkým šípky , ktoré sa vyskytujú nielen v našej vlastnej záhrade ale aj v mnohých húštinách. Vhodné sú aj na zamrazenie, takže ich máme k dispozícií aj v zime a v  predjarnom období , teda v čase , ktorý je chudobný na vitamíny. Pridaním bobúľ jarabiny , hlohu a trnky dosiahneme bohatú pestrosť.

 

 

 

 

Paličky zo stromov -  Korela chochlatá potrebuje aj čerstvé kúsky vetiev rôznych stromov, ktorých kôru rada obhrýza . Získava tak predovšetkým veľa vitamínov a minerálnych látok, a súčasne si ošetruje zobák. Do úvahy prichádzajú vetvičky z ovocných stromov, kríkov ríbezlí a egrešov, ale aj vetvy lieskových orechov,  vŕb, topoľov, jaseňov a jarabiny a ešte vetvičky napr. z jablone, hrušky, orecha, a iných ovocných stromov a keď si nieste istý že či to nie je jedovaté tak to radšej nedávajte .

 

 

 

 

Potrava pre mláďatá -  Keď sa venujete chovu korely chochlatej, mláďatám nestačí podávať len zrnové krmivo, aj keď je z väčšej časti naklíčené. Potrebu živín nepokrýva v dostatočnom množstve ani pestrá ponuka ovocia a zeleniny : potrebujú potravu bohatú na bielkoviny . Náhradou za termity a hmyz,  ktorým sa živia v prírode, je chovné krmivo pozostávajúce prevažne z vaječných suchárov. Možno ich skrmovať, keď sú suché, no ešte viac im chutí suchár zmiešaný s vajíčkom uvareným na tvrdo alebo so strúhanou mrkvou vlhkej vločkovitej konzistencie. V mlieku namočený starý biely chlieb alebo suchár je pre korely rovnako vhodný ako mäkké krmivo, ktoré pozostáva z hmyzu a omrviniek oblátok. Kukly mravcov, čerstvé alebo vysušené, sú  rovnako bohaté na bielkoviny ako aj larvy múčiarov obyčajných , nazývané múčne červy a mušie larvy.

 

 

 

 

Dobrá je aj vaječná zmes . A tu vám dávam recept :

 

 

 

 

Nastrúhate takú štvrťku mrkvy, nastrúhate 3 piškóty a pridajte k tomu 2 lyžičky strúhanky a ak máte urobené vajíčko tak dajte preč škrupinku a nakrájajte ho na maličké kúsky a zmiešajte a máte vaječnú zmes, ktorá je vhodná pre dospelé ale i malé korely ( ale nedavájte im to každý deň ale keď máte mláďatká tak im to dávajte každý 3 deň ale medzi tým im dávajte potravu ktorú mate vyššie (Potrava pre mláďatá).

 

 

 

Iné pochúťky - Korely majú veľmi radi senegalské proso ( veľmi radi ho ozobujú ale nie každá korela to ma rada ) . A tu sú 2 obrázky ako vyzerá senegalské proso :

 

 

 

 

A dalšou pochúťkou môžu byť ešte tyčinky, ktoré sú veľmi chutné ale nedávajte im to často, lebo obsahujú veľa sladkých  prísad, ktoré tiež potrebujú kvôli energii s ktorou treba počítať ale zase stačí 1-krát do týždňa.

 

Mineráli tiež hrozne potrebujú a to majú v sepijovej kosti, ktorú zakúpite v každom obchode so potrebami pre zvieratka.Korela

Korela

 Voda - Korely musia mať každý deň čerstvú vodu a keď ste ju naliali do napájadla alebo kŕmitka tak vodu nechajte aspoň 3 minútky postáť aby zmizol z vody chlór.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

korela 226

(korela 226, 10. 12. 2012 16:10)

ja budem mat korelu a uz som jej kupil senegalse proso. dufam ze jej bude chutit (°>