Choď na obsah Choď na menu
 


Jedna korela alebo párik ? Samček alebo samička ?

5. 10. 2010

                Jedna korela alebo párik ? Výhodne je chovať hneď od začiatku dve korely chochlaté. Vtedy si vtáky zachovajú svoju nefalšovanú povahu. Primerane s počtom vtákov vzrastú aj nároky na miesto, klietka sa bude viac znečisťovať, a teda vám pribudne práca. V prípade že kúpite párik, musíte rátať aj s prírastkom. Pre vás to znamená ešte viac sa venovať svojmu koníčku, ktorý vám prinesie viac radosti, ale aj viac práce a zodpovednosti. V Nemecku si dokonca zodpovedný zdravotný úrad overuje, či ste schopní vysporiadať sa s povinnosťami, ktoré nastanú pri prípadnom chove. Dve korely chochlaté možno skrotiť takmer rovnako ako jedného vtáka, ktorého chováme v byte alebo dome. Pri kúpe však musia byť vtáky celkom mladé, najlepšie také, ktoré sa práve osamostatnili. Láskyplným a trpezlivým zaobchádzanim si získate ich dôveru, posadia sa vám aj na ruku i rameno. Nenaučia sa síce ľahko rozprávať a pískať pesničky, viac sa však (zabavia) vo vlastnom jazyku :D . Počúvanie ich štebotu, pozorovanie ich láskyplného vzájomného správania nám, ľuďom, istotne prinesie viac radosti ako pestovanie jedného vtáka.

 

Zamestnaní ľudia a žiaci, ktorí bývajú dlho v škole, nesmú chovať jedného vtáka. Stáva sa že  vták nevydrží časté dlhé odlúčenie od svojich milovaných ľudí a skôr či neskôr psychicky ochorie.  Samostatne držaný vták neutrpí v rodine ujmu vtedy, keď je stále niekto doma, alebo v nej žije starší telesne postihnutý človek, viazaný na pobyt doma. Predpokladom je, že úplne mladého vtáka - vo veku 6 až 8 týždňov - oddelíme od jeho druhov. Vďaka láskyplnému zaobchádzaniu tento vták si čoskoro zvykne k svojim ľuďom . Vôbec mu nebudú chýbať jeho druhovia a bude šťastný len v spoločnosti kontaktnej osoby. Vták však príležitostne celkom dobre znesie aj krátkodobú samotu.

Samček alebo samička ?  Samčeky koriel chochlatých, ako takmer všetky vtáčie samčeky, majú ozdobenejšie operenie sýtejších farieb. To je možno dôvod, že človek si väčšinou vyberá práve tieto vtáky. Samčeky sú okrem toho od prírody hlučnejšie, lebo svoje tokanie podfarbujú častým krikom. Preto sa na rozprávanie a pískanie pesničiek  hodia viac ako samičky, hoci aj medzi nimi sa niekedy vyskytnú skutočné majsterky. Keď zistíte, že mláďa korely , ktorú ste si vybrali, je samička, nemusíte byť sklamaný. Samička je často prítulnejšia a hravejšia. Samčeky sa na rozdiel od nich vyskytujú v oveľa väčších počtoch a mnohé zostanú bez partnerky : preto nemusíte mať výčitky svedomia, aj keď chováte jedného vtáka, samozrejme, musíte splniť spomenutú podmienku, že okolo vtáka budú stále nejaký ľudia.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Andulky a korela?

(Anetka, 14. 11. 2017 18:28)

Ahoj mám doma dvě Andulky a chystám se koupit si korelku v textu píšete že je lepší mít dvě korelky když ale bude s andulkama tak si budou rozumět ne?Jako myslim že korelka nebude smutná?

Skrekot koriel

(Danka, 31. 10. 2017 8:13)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, mam 4 korely, dve sú celkom tiché a dve skriekaju až praskajú bubienky v ušiach. Ako sa dá ukludnit takéto skriekajuce zvieratká? Ďakujem za odpoveď. Obidvaja by mali byť samci.
danadankova11@gmail.com

gregor

(dobrý, 4. 11. 2013 17:37)

Ja chovám korelu Gregora ,,goga˝ . Mohol by som sa opýtať či si môžem dokúpiť samičku a pridať ju k samčekovi aj kedˇ spolu nevyrastali?

Odpoved

(Mia, 24. 6. 2017 9:11)

Ano mozes aj ked spolu nevyrastali

samček alebo samička?

(korela, 22. 5. 2015 21:08)

na obrásku je samček alebo samička?Mám také koreli, a neviem rospoznať ich pohlavie.

Re: samček alebo samička?

(miriam, 24. 11. 2015 17:36)

Ahoj :) skäs si pozrieť rozlišovanie pohlavia u daného papagája :) viem že samičky su prirodzene svetlejšie a majú ostrejšie hlasy. Toto platí pre všetky papagáje (teda aspoň u väčšiny)

Stop chovaniu agapornisom s korelami!!!

(Eva, 24. 2. 2011 10:08)

Stop týraniu zvierat!!!Z vlastnej bolestivej skusenosti som sa poučila,ze agapornisy sa s korelami nesmu chovat v jednej klietke.Agapornis je obzvlast agresivny druh maleho papagaja s velkym zobakom,ktory Vam Vasu milu korelku skor ci neskor udobe na smrt!Pozor na toto!!!

Re: Stop chovaniu agapornisom s korelami!!!

(miriam, 24. 11. 2015 17:34)

Ahoj, viem že je to staré, ja mám agapornisy, nie sú agresívne ale treba si zistiť s kým ich možno chovať. Áno majú ostré zobáky, ale je to papagáj tak :) agaornisy sú úžasné malé vtáčiky ktoré milujú svojich majiteľov a majú radi spoločnosť čiže, buď kúpte 2 agapornisov alebo 2 korelky :)

jeeeeeeeej :) !!!!

(Lenka, 5. 10. 2010 18:13)

mate to tu velmi pekne a to myslim vsetko viem ze tu toho vela nemate ale zase na to ze to je asi nova stranka :) ale dziveee :)moja najoblubenejsia stranka je vasa alebo tvoja :D ale aspon od nikoho neopisujete ako iny ale vlastnymi slovami :)

Re: jeeeeeeeej :) !!!!

(Jaro, 25. 7. 2015 12:25)

Mozu bit dvaja samci a jedna samica spolu lebo kupil som povodne samicu a samca a boli to dvaja samci a boli dlho spolu a teras som kupil. Samicu a oni si ju nevsimaju su iba pri sebe ty dvaja samci a samica na druhom konari co mam s nimi robit mam jedneho samca predat?