Choď na obsah Choď na menu
 


niečo o fretkách

14. 10. 2010

Fretky sú krásne tvori ktoré sa môžu aj venčiť a dá sa s nimi maznať. Potrebujú však veľa starostlivosti.

 

Pred príchodom fretky domov :

 

Ako prvé je potrebné kúpiť klietku. Nesmie byť neviem aká malá , ale musí byť veľká tak aby si fretka v nej pobehala. Aj keď fretku ochočíte, tak určite ju necháte aby si v kľude pobehala po byte. Ale i tak je treba mať klietku kde by fretka mohla v pokoji spať a kde by mala mať potrebné veci.

 

 

 

 Treba mať v klietke veľa vecí ako napr. kŕmitka. Tie kúpite v každom zverimaxe kde chovajú fretky. Kŕmitká sa daju dať na mriežky a fretka to nemôže prevrátiť. Sú to takékŕmitka podobné ako majú andulky. Treba mu tam kúpiť aj tunéliky, pretože fretka sa rada hrá a tunely patria medzi jej zábavu. Môžte to pospájať hocijako aby to bolo pre fretku zaujímavé.   Dajte jej tam aj poschodie ako je na obrázku. Fretka rada chodí po schodíkoch. Ako najlepšie je pre fretku Hamak. Ten pripevníte hore na mriežky a slúži to ako postieľka. Fretka rada spí v tomto hamaku a robí tam všelijaké pózy keď spí. Je to zábavní pohľad keď pozeráte na fretku ako sa otáča so smiešnejších polôh na ešte smiešnejšie. Fretke nedábajte žiadne vaty ako napr. škrečkom.  Pre nich je najvhodnejší hamak ktorí si môžte aj sami vytvoriť. Na spodok klietky je najvhodnejšie dať prírodnú podstielku pre fretky. Takto vyzerajú podstielky pre fretky v zverimaxe :  

 

 

 

Fretke treba venovať čas a starostlivosť. Fretky sú známe aj preto pretože smrdia. Sú ale očkovanie proti tomuto zápachu a proti tlakom ktoré fretka vypúšťa. Fretky sa veľmi nehodia do malých bytov. Samozrejme v byte ten smrad je viac cítiť ako v dome. Fretky môžete aj česať, ale majú malú srsť čiže až tak často nie. Fretky môžete aj okúpať keď je horúco, ale nie často. Môžte v obchodoch kúpiť šampón pre fretky a stým by ste ju mali kúpať.

 

Nedávajte jej žiadne mydlo alebo niečo podobné !

 

Pre fretky sú aj vodítka, aby ste z ňou mohli ísť von na prechádzku.  Vodítko vyzerá nejak takto :

 

   Je to pre ňu vhodné pretože fretka vám vonku na prechádzke môže utiecť. Fretky patria medzi tie lenivejšie stvorenia ale nezaškodí im malá prechádzka .A fretky musia mať každý deň pohyb mimo klietky !

 

 

Na fretky dávajte pozor keď ju pustíte von z klietky aby si pobehala po byte. Fretky sa väčšinou skryjú do nejakej nory alebo niekam zalezú, kde ich je už ťažko vybrať. Vedia hrabať, a tak si dávajte pozor pretože vám kľudne môže zničiť nábytok svojimi ostrými zubami. Bez dohľadu sa fretky nepúšťajú. Môže sa vám hocikedy stratiť. Môže preliezť cez hocijakú dieru v byte alebo dome. Ale môžte jej urobiť ohradku, a tam bude volne vo výbehu a nemusíte sa o ňu báť že vám niečo rozkuše .

 

 

 Niečo o fretkách :

Fretká domáca, alebo iba fretka je šelma z čeľade lasicovitá. Fretka bola domestikovaná z tchora stepného. Je to jediná domestikovaná kunovitá šelma (a spolu so psom a mačkou jedna z troch domestikovaných šeliem obecne). 

 

 

 Illustration of the animal's relative size

 •  
 • váha samec/samica: 1,5 - 1,8 kg / 0,6 - 1 kg
 • telo a chvost samec/samica 42 - 46 cm + 16 - 18 cm / 28 - 36 cm + 14 - 15 cm
 • pohlavná zrelosť: v 5 - 9 mesiacoch života
 • využitie pre chov: do troch rokov
 • obdobie párenia: Október - September
 • dĺžka brezivosti: 42 dní
 • veľkosť vrhu: 1 - 16 mláďat (váha 6-12 g)
 • farba po narodenia: freťata sa rodia holé
 • mliečne zuby: 2. - 3. týždeň
 • otváranie očí: 4. - 5. týždeň
 • schopnosť počuť: 4. - 5. týždeň
 • doba kojenia (odstav): 6 - 8 týždňov
 • trvalý chrup: od 7. týždňa
 • telesná teplota: 38 - 40 °C
 • dych: 33 - 36 / min
 • srdeční tep: 250 / min
 • starnutie začína: od 4. roku života
 • zuby 34 (hore i dole na každej strane 3 rezáky, 1 špičák, 3 trénové, z nich prvé má podobu trháku, hore potom po dvoch, dole po jednej stolici). Často se vyskytuje nadbytočne.  

Fretka

 

 

Pôvodne ju ľudia využívali k chytaniu myší, králikov,škodlivých hlodavcov z nor...

 

Dnes sú fretky chované ako laboratórne zvieratá a tým ďalej viac ako domácim maznáčikom.

 

Fretky majú milú a hravú povahu a silnú osobnosť podobne ako mačky.

  

  

     

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Fretka

(Monika , 10. 10. 2016 7:54)

Naša sa volá Nela kúpem ju každý druhý deň je úžasná je hráva a mám ju v byte.strava musí byť vyberala:-) zboznujem ju

Pekneeeee

(Tea, 25. 12. 2015 14:38)

:)))))))))

Chyba

(Fretka, 13. 4. 2013 16:09)

Je to zaujímavé.... aj pekne opísané alle sú tam chyby. Fretka je vyšlachtená z tchora európskeho. Nepatria medzi lenivejšie. Naopak denne im musíte venovať vela času. A sú náročné na jedlo

fretka

(viki, 27. 11. 2010 10:06)

fretka je naaaaaaaj zviera milujem fretky