Choď na obsah Choď na menu
 


Medvedi farmy sú hrozne

19. 12. 2010

     Koniec medvedích fariem vo Vietname

Žijú v malých klietkach, kde sa nemôžu ani otočiť. Majú zavedenú kanylu do žlčníka, prostredníctvom ktorej sa im dvakrát denne odoberá žlč. Taký je krutý údel tisícov medveďov na farmách v Číne. Medvedia žlč sa totiž používa ako liečivý prostriedok v prípravkoch tradičnej medicíny a ako zložka mnohých potravinových a kozmetických výrobkov. Chirurgické zavedenie trubice je často neodborné a mnohým medveďom vyteká žlč nepretržite von. Asi polovica medveďov zákrok neprežije. Ostatné medvede sú odsúdené na 5 až 15 rokov žalostnej existencie v klietke. Najväčším producentom medvedej žlče je Čína, obchod je rozšírený aj v ostatných krajinách juhovýchodnej Ázie.

Vo Vietname však medveďom svitla nová nádej. Vo februári 2005 sa po niekoľkoročnej kampani Svetovej organizácie na ochranu zvierat WSPA v Hanoi stretli zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva, Oddelenia pre ochranu lesa, WSPA a TRAFFIC Southeast Asia – Indochina, aby podpísali Dohodu o postupnom vyradení medvedích fariem z činnosti vo Vietname. Spolupráca týchto organizácií bude zahŕňať mikročipizáciu medveďov, aby bola zabezpečená ich kontrola a ochrana, monitoring populácie medveďov držaných v zajatí a samozrejme samotný program postupného vyraďovania medvedích fariem z činnosti. Súčasťou programu je aj otvorenie záchranného centra v Národnom parku Cat Tien pre medvede, ktoré boli zhabané z fariem kvôli nelegálnemu obchodu.

Mnoho tisíc medveďov je trápených na stovkách fariem po celej Číne, Kórey a Vietneme. Sú držané kvôli žlči, ktorá je nelegálne vyvážaná ako tradičná medicína a prísada do šampónov a vína..Medvedej žlči sú prisudzované terapeutické vlastnosti v tradičnej medicíne. Dnes už je možné používať mnozstvo alternatív a preto medvedie farmy považujeme za zabytočné. Medvede sú držané v malých klietkach, často im neumožňujúce  sa postaviť a otočiť po celý život.Je množstvo spôsobov získavania žlče, medzi ne patrí aj napríklad zavádzanie hadičky do brušnej dutiny a následným použitím ihly na odstránenie žlče z žlčového mechúra. WSPA odhaduje viac ako 3000 medveďov držaných na farmách vo Vietname.

Medvedie farmy

7. listopadu 2009 v 11:33 | Nessienka |  Kožušinové zvieratá

weč
ydefrgtzhujzjhtgr
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:(

(Tea, 25. 12. 2015 16:34)

Hrozne, priserne, vsetkych tych ludi by som zabila. Ako to mozu tym medvedom robit????
Chcela by som tym medvedom pomôct, ale ako?????????

(Ennie, 27. 9. 2015 18:28)

Medvedie farmy su fakt priserne!

vyviete pomôcť tiež

(Balto, 27. 9. 2012 15:25)

spojme sa a pomahajme širiť pravdu o tyrani zvierat pomôžme im spolu prosím .

vrrrrrrrrrrrrrr

(Sabi, 27. 9. 2012 15:20)

Kamaráti ja už tyranie zvierat neznesiem ani počuť je to chore a bezcitne tak by som tych tyranov roztrhala svojimi zubymi až na sto kusov . Tak počuvajte prosím každému povedzte čo ste sa z tejto stranky dozvedeli a povedzte tym ľudom že nech tuto správu širia dalej a tý ostatný raz jedného dna urobia niečo viac než mi takto znie môj plán . Dakujem ľudom z tejto komunity že majú srdce a že chcu pomôcť . Som hrda na ľudí ktorí pomáhajú .

SPRAVME NIECO PRE ZVIERATKA!!!!!!

(Danka, 14. 4. 2011 0:40)

Keby sme sa vsetci ludia spojili co nesuhlasia s tyranim zvierat urcite by z toho nieco bolo ... ved ked cigani su chraneni 2. hlavou ustavy a cernosi tak isto myslim tym rasizmus tak urcite by sa po niekolkych rokoch dosiahol zakon pre zvieratka... len uz s tym nieco robme spojme sa vsetci po celom svete aj keby sme mali zosadit vladu v kazdej krajine a SPRAVME NIECO PRE ZVIERATKA!!!!!!! Samozrejme musia byt aj opatrenia aby sa zvieratka nepremnozili ako napriklad cigani ..... napriklad kastracia ci sterilizacia je ucinny prostreidok na regulaciu "potomstva".....

Sophie

(Admin., 8. 4. 2011 10:53)

Presne tak úplne mi hovoríš z duše. :)

pre boha!!! to je uplne strasne!!!

(sophie, 7. 4. 2011 18:53)

ja by som tych ludii zabila.... jak daco take mozu urobit zvieratam???... neee ja by som ich zatvorila do klietky a nech si tam kysnuuu.... aspon by vedeli ake to v tej ,,priestornej´´ klietke je!!! vobec tomu nerozumiem ... ako moze niekto tyrat takee kraasne zvierata ako su medvede!!!! bozeee!!... som taka nehnevanaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!

Tutkocooler

(Administrátorka, 26. 3. 2011 10:18)

JE to odporná vec a nechápem prečo to ľudia robia. Sú nenormálny veď keby ľudia boli normálny tak by neubližovali týmto krásnym zvieratám. Najradšej aby som pravdu povedala tak by som tých ľudí čo toto robia najradšej nechala týrať na celý život ako to musia trpieť tie nevinné medvede.

Bez komentára?

(Tutkocooler, 26. 3. 2011 10:00)

Už som o tejto problematike čítal. Myslím, že je to odporné a je pre mňa nepochopiteľné, že tu nie je ešte žiadny komentár. V každom prípade je treba však povedať, že je to chvalabohu problém len malej časti sveta (východnej Ázii), narozdiel od napr. testovania na zvieratách, ktoré je rozšírené po celom svete. V každom prípade z toho musí byť každému normálnemu človeku zle!