Choď na obsah Choď na menu
 


mačičky a niečo o nich

5. 10. 2010

 

 

Mačky sú druhé najobľúbenejšie  zvieratá chovaných v domácnostiach.  Sú veľa druhov mačiek. Sú rozdelené na krátkosrsté  a dlhosrsté. Sú to veľmi priateľské stvorenia. Veľmi radi sa túlia, hrajú ale nie každá rasa mačky je hravá.  Sú to samostatné zvieratká a hodia sa aj do bytu a aj do domu. Niektoré pĺznu niektoré nie ale všetky majú dačo v sebe a je s nimi veľká  sranda.

 

Čo treba kúpiť mačke pred príchodom domov :

 

Treba im samozrejme kúpiť hračky na hranie pretože aj keď je mačka samostatná potrebuje zábavu. Napr. keď odídete do školy alebo do práce atď.  mačka za vami až tak nesmúti jak psík ale keď nemá nič na blízku z čím bi sa mohla zabaviť tak je to trápenie. Môžete jej kúpiť hocijaké gumené myšky, šidlo,  malé loptičky a iné malé hrkálky a tuneli ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch a iné hračky. 

 

Treba im kúpiť aj záchod. Stojí približne 20 eur (všade je cena rozdielna).  Dokúpite tam podstielku. To je že keď mačička urobí potrebu tak sa to  vpije do tej podstielky a nemusíte to tak často meniť. 

 

 

Treba im aj samozrejme kúpiť drevo na škrabanie aby si mali mačičky o čo brúsiť pazúry. Veľa majiteľov sa sťažuje že im mačička ničí nábytok  a rôzne veci v byte. To je preto lebo si nemá o čo brúsiť  pazúry. Keď jej to drievko kúpite tak si o to bude bez problémov brúsiť pazúry a nebudete mať zničený nábytok. Môžete jej dať aj drievko zo stromu ale musí byť veľké a hrubé  ale nesmie byť jedovaté. Určite môžte kúpiť mačičke aj dajaký pelíšek. Hocijaký košík kde mačička bude spať a oddychovať, ale treba tam dať niečo mäkučké  a pohodlné. Treba kúpiť aj hrebene. Kefa je na hustú podsadu (nepoužívať na chvoste ! ) a tá druhá obyčajná kefa je na srsť a chvost. ALE HREBENE SA KUPUJÚ LEN DLHOSRSTÝM MAČKÁM !   Treba ako prvé samozrejme kúpiť misky. Môžu biť rozdielne. Jedna je na vodu a tá druhá na granulky. 

 

 

  Treba kúpiť aj prepravku na prenos mačičky napr. ku  veterinárovi.  Môžete kúpiť aj vodítko pre mačky keď s ňou idete vonku. Treba dávať pozor na psov a iné zvieratá vonku. Keby ste nemali vodítko tak by vám samozrejme mačička ušla a myslím že by ste ju už nenašli. TREBA DÁVAŤ POZOR!

 

      

Potrava :

Mačičky môžu jesť samozrejme granulky ktoré kúpite v obchode. Môže jesť rôzne druhy mäsa, rýb, konzervy atď. Ale pre mačiatko je potrebné tie granule rozpučiť pretože ešte nemajú zúbky a veľké kúsky mäsa bi nezjedli. 

 

 Starostlivosť  o mačičky :

O mačičku sa treba veľa starať. Sú to veľmi krásne a inteligentné zvieratká.  Majú svoje výhody a nevýhody.  V každom prípade sú to priateľské stvorenia.  Mačičku treba česať, vymieňať podstielku v záchode, vymieňať vodu a papu. Strihať mačičku sa veľmi neodporučuje. Sú také ako sa narodili  a je im tak dobre tak si nemyslím že by sa mali strihať.  Treba im aj  umývať očka pretože tie kútiky ktoré sa vytvárajú sa môžu zlepiť a potom je to ťažko umývať (každý deň treba pretrieť  očká napr. perzským mačkám a iným čo majú skrátené slzné kanáliky ).

Mačičky nemôžete odkopnúť preč a nestarať sa o ňu. Keď si ju už kúpite tak jej dajte lásku a budete šťastný  aj vy aj ona.

 

 

Kocúr alebo mačka ?

Kocúr je skôr taký lenivejší ale rád sa túli. Mačička je hravá a prítulná. Ale sú to dámy a tie nesmieme uraziť :D. Sú aj trocha lenivé ale s tým si nič nerobte. Sú také aké sa narodili. Ale hlavné je, že keď si kúpite mačičku tak ju nedávajte do styku z kocúrmi. Keď na ňu nedáte pozor, tak môže s tým kocúrikom mať pohlavný vztyk, a potom bude mať mačiatka a ktoré musia mať špeciálne vybavenie. Keď nechcete mať mačiatka tak si kúpte kocúrika. Nemusiíte sa oňho tak báť.

Niečo o mačkách : 

Po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak a sluch, k lovu dokonale prispôsobené telo. Ešte prednedávnom bola mačka neodmysliteľnou súčasťou každého vidieckeho domu. S rozvojom civilizácie je ale tohto vidieckeho prostredia čoraz menej a mačka stráca svoje postavenie úžitkového domáceho zvieraťa. V mestách sa pre svoju reprodukčnú schopnosť a pre potenciálne nebezpečenstvo prenosu toxoplazmóny a rozličných parazitov stáva nevítaným problémom. Na druhej strane je vďaka relatívne nenáročnej starostlivosti a schopnosti dodať príbytku teplo domova čoraz obľúbenejším domácim zvieraťom.

Mačkovité šelmy patria medzi cicavce. Prvé cicavce sa vyvinuli z plazov pred asi 200 miliónmi rokov. Dnes rozoznávame tri rody mačiek: Panthera, Felis a Acinonyx. Panthera sú mačky veľké a majú na spodnej časti jazyka malú jazylku, ktorá sa voľne pohybuje a môžu vďaka nej vydávať silné zvuky. Felis sú mačky malé, majú pevnú jazylku, nemôžu teda vydávať silné zvuky. Do rodu Acinonyx patrí iba gepard, pretože má pazúry, ktoré sa nedajú úplne zatiahnuť.

Spolužitie mačky s človekom trvá minimálne 4 500 rokov. Počas tohto obdobia mali mačky rôzne postavenie - boli zbožňované, ale aj prenasledované a zatracované. Dnes v zažívajú v mnohých kútoch sveta svoju renesanciu aj vďaka časovej nenáročnosti pri ich chove.

Podobne ako psy, aj mačky našli svoje uplatnenie aj v umení a niektoré jedince sú dodnes slávnejšie ako ich majitelia. V literatúre sa dodnes stretávame so slávnym kocúrom v čižmách , či mačkou Škľabkou z Alice v krajine zázrakov, do divadla chodíme na slávny muzikál CATS a v televízii sa smejeme na nešikovnosti kocúra Toma alebo napríklad Garfielda.

 Mačka domáca :

Mačka domáca patrí svojím zoologickým zaradením medzi malé mačkovité šelmy. Má predĺžené telo, na pomerne nízkych nohách, s krátkym krkom a širokou, pomerne krátkou hlavou, stredne dlhým chvostom a krátkou, rovnou a priľahlou srsťou. U ušľachtilých plemien mačiek sú potom zámerne vyšľachtené niektoré odlišné telesné tvary a znaky.

Mačka je predátor. Jej telo je prispôsobené k lovu. Dokonale vyvinuté zmyslové orgány jej umožňujú zaznamenať korisť na väčšiu vzdialenosť a obratne ju chytiť. Telo mačky je plné sily, elegantné a dokáže vyvinúť veľkú rýchlosť a vysoko skákať. Má ostré zuby a pazúry, lapenú korisť dokáže rýchlo zabiť.

 

Súbor:AfricanWildCat.jpg

 

 Zopár plemien mačičiek :

 

Perzská mačka :

 

Obrázok  Perzská mačka je veľmi pekná mačička. Rada sa hrá ale je trochu lenivá. Má sploštenú tvár, dlhý huňatý chvost a silné labky. Patrí medzi dlhosrsté mačky. Tieto mačičky vôbec nepĺznu. Aj keď majú dlhú srsť, z pĺznutím nie je žiadný problém. Majú rozdielnu farbu srsti. Niektoré sú sivé, niektoré čierne a niektoré aj hnedé.  Perzské mačky patria medzi najpokojnejšie mačky a najmenej aktívnym mačkám a väčšina z nich si ľahšie zvykne na život v dome než iné mačičky.  To však neznamená že sú pasívne. V Británii a kontinentálnej Európe, kde majú čistokrvné mačky viac príležitostí chodiť von než inde, si perzské mačky strážia vlastné územie, s radosťou a bez námahy vyhľadávajú a chytajú korisť. Ich srsť si vyžaduje každodennú  starostlivosť. Majitelia sa často obracajú na veterinárov, aby im ostrihali chuchvalce zo srsti. Toto plemeno má problémy zdravotné, napr. polycystické ochorenie obličiek a vyššiu náchylnosť na zadržanie vajíčok. 

Plochá tvár prináša určité  zdravotné problémy, ale dodáva perzskej mačke detský vzhľad, čo zvyšuje jej príťažlivosť.  V Británii sa jednofarebné perzské mačky  nazývajú jednoducho longhairs, dlhosrsté.

Mainská mývalia :

 

 

Mainská mývalia je mačka je vynikajúci spoločník. Silná, pokojná a huňatá na pohľad aj ohmat. Mainské mačky sú najkrajšie v zime. Vtedy majú hustý lesklý kožuštek v najlepšom stave. Tento znak odlišuje plemeno od všetkých ostatných, rovnako ako časté a pozoruhodné spokojné pradenie, ktoré používa pri stretnutí so svojou ľudskou alebo mačacou rodinou. Aj keď mainské mačky majú rady ľudskú spoločnosť, nie je to závislé plemeno. Rado sa venuje činnostiam podľa vlastnej chuti. Niektorí majitelia tvrdia, že medzi ne patrí aj plávanie. Mačky sú dôstojnejšie než kocúry, ktoré majú sklon k bláznivým kúskom. Mainské mačičky  nie sú pravý maznáčikovia, sú to priatelia nie deti.

 

Nórska lesná mačka :

    Rezervovaná voči cudzím, ale pokojne dôverčivá k známym ľudom, spája nórska lesná mačička vlastnosti mývalej a  sibírskej lesnej mačky. Veľké rozmery a dlhé zadné nohy dodávajú nórskej mačke veliteľský vzhľad. Nórski chovatelia radi hovoria o svojej "prírodnej mačke" ako o malom rysovi. Hoci je prívetivá domáca mačka, svoje územie si zúrivo bráni. Dokáže sa skvelo šplhať a loviť. Majitelia, ktorí bývajú pri vode, tvrdia, že ich nórske mačky chytajú ryby.

Sibírska lesná mačka :

 

Domovom tohto plemena je Sibír, oblasť preslávená drsnými zimami, ktorá vybavila tieto mačky mohutným, robustným vzrastom a hustou, dobre izolujúcou srsťou. Nie je možné zistiť najstarších predkov sibírskej mačky, isté však je, že sa dokonale prispôsobila svojmu prostrediu, rovnako ako nórska lesná mačka. Každá vlastnosť, ktorá pomohla mačke prežiť v drsných podmienkach, bola vítaná.  Bola to predovšetkým silná a bohatá vrstva dlhých pesíkov a mastná hustá podsada, odolávajúca, najtuhším mrazom a ostrým vetrom.

 Siamská mačka :

 

Je to pravdepodobne najznámejšie a najtypickejšie mačacie plemeno na svete, ale jedno z najproblematickejších.  Prvé mačky tohto typu škúlili a mali zálomky na chvoste. Počiatočný štandard plemena a tieto znaky uznával rovnako ako " trochu krátke" nohy. Selektívnym chovom sa táto mačka celkom zmenila, škúlenie a chyby chvosta sú dnes vzácne, ale stavba týchto mačiek je sporná. GCCF požaduje siamské mačky s útlym telom, dlhými štíhlymi nohami a dlhou hlavou so zošikmenými očami a jemným ňucháčom. Severoamerické mačky vykazujú ešte väčšie extrémy. Sú však veľmi družné  a ich hravosť je chýrna.

Somálska mačka :

 

Jedným z najpopulárnejších nových plemien na svete je mačička somálska alebo somali, s huňatým chvostom a oblúkovitým chrbtom. Ako jej krátkosrstá príbuzná mačka je habešská mačka, má aj somálska srsť s tickingom. Každý chlp má na sebe 3 až 12  farebných krúžkov. Krúžky sú tmavšie než základné sfarbenie a dodávajú srsti zaujímavý menivý lesk. Vo tvári má výrazné kresby pripomínajúce divadelné líčenie. Somálske mačky sú rodení lovci a rady sa potulujú vonku. 

 Egyptská mau :

 

Mau sa v mnohom podobá na mačky, ktorých obrazy sa zachovali na nástenných maľbách alebo zvitkoch v Egypte a skutočne slovo mau v starej egyptčine označuje mačku. Postava aj tvár tohto plemena sú umiernené a srsť má škvrnitý vzor v odtieňoch prirodzenej hnedej farby. Iba oči celkom nezodpovedajú. Staroveké portréty majú oči divého typu, zatiaľ čo moderná  mau má široké, okrúhle oči s vyslovene krotkým pohľadom. Bezbranný výraz je však príťažlivý. Táto podnikavá a spoločenská mačka má tendenciu "víťazne sa usmievať" a má vrodnú sebestačnosť svojich predkov. 

 Habešská mačka :

 

 

Najvýraznejším znakom tohto plemena je divé sfarbenie ovládané jediným zvláštnym génom, prvýkrát zaznamenaných práve u habešských mačiek. Toto sfarbenie, u iných zvierat označované ako aguti, sa nazýva  ticking a spočíva v tom, že na každom chĺpku je niekoľko tmavých priečnych prúžkov. Na tele nie sú žiadne kresby, náznaky sa môžu objaviť iba na čele, na tvári a tmavšie tieňovanie pozdĺž chrbtice.  Na ušiach majú habešanky náznak rysích štetiniek, ktoré, im dávajú pozorný výraz.  Bývajú síce často tiché, ale ani zďaleka nie sú pokojné. Sú viazané na svojich majiteľoch  a vyžadujú si pozornosť a hry. Sú to rodení atléti, výborne sa šplhajú a zvedavo skúmajú čokoľvek. Niekedy sa u nich objavuje vrodená atrofia sietnice, vedúca k slepote, je však menej častá než pri psoch.  

Japonský bobtail :

 

Toto hravé a prítulné plemeno je skutočne príťažlivý spoločník. Predkov japonských bobtailov často zobrazovali starí japonskí umelci a povery hrali dôležitú úlohu pri udržiavaní jeho najvýznamnejšieho znaku, krátkeho, iba 5-8 cm dlhého chvosta. V starom Japonsku bola mačka s rozseknutým chvostom s dvoma špičkami považovaná za preoblečeného démona. Mačky s normálnym chvostom boli preto prenasledované, tie s krátkym chvostom ponechávali na pokoji, vďaka čomu došlo k úspešnému vyšľachteniu japonských krátkosrstých mačičiek. Bobtail sa vyskytuje po celom Japonsku ako slávny Maneki-neko, symbol šťastia.

Chantilly Tiffany :

Chantilly je síce dosiaľ mimoriadne vzácna, ale má výborné predpoklady stať sa domácim maznáčikom. Nie je totiž lenivá ako perzská mačička ani taká nadmieru aktívna ako orientálne mačky. Svoju spokojnosť dáva najavo dôrazným pradením, ktoré znie ako hrkútanie holuba. Ako náhle na vás takto "prehovorí", prepadnete tomuto blaženému zvuku. Hoci prví jedinci tohto plemena sýto čokoládovej farby, dnes sa chantilly vyskytuje v celej palete farieb aj v mnohých pásikavých kresbách. Stredne dlhá srsť dozrieva po dvoch až troch rokoch.  Mačatá potrebujú istý čas, než sa ukážu ich výstavné kvality : farba očí dosiahne plnú intenzitu až po niekoľkých rokoch. Toto spoločenské a nenáročné plemeno nie je až také nové, ako naznačuje jeho súčasná povesť ale časť histórie upadla do zabudnutia. Je to hrozne krásne plemeno. 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

turcinova

(lenka, 19. 2. 2014 16:55)

Zdravim, nevuete mi poradit kto by mi daroval perzsku alebo britsku alebo mivaliu macicku,velmi by som chcela no nemam peniazky dakujem.

Re: turcinova

(Martina, 30. 8. 2015 15:47)

Počúvaj, pekná zdravá perská a či britská nie je lacná,málo kedy ich darujú.

turcinova

(lenka, 19. 2. 2014 16:55)

Zdravim, nevuete mi poradit kto by mi daroval perzsku alebo britsku alebo mivaliu macicku,velmi by som chcela no nemam peniazky dakujem.

ja mam

(nika, 7. 7. 2012 18:41)

aj ja mam velmi rada macky. doma mam dve.

Aj ja som mala

(Anka Š., 6. 3. 2012 19:00)

Ahoj aj ja som mala mainskú myváliu ale dostala som alergiu a museli sme ju dať preč . Dali sme ju dobrím ľudom ktorí ju majú radi. Volá sa Cilka je sivá a zadnú labku ma bielu. Mám ju veľmi rada:D Anka:)

Mačka

(Myšík, 12. 3. 2011 21:44)

nekritizujem, je to dobre napísané len dodávam... Ja mám doma mačku a kým nebola kastrovaná tak to bola strašne neúnavná mačka len behala a chcela sa hrať a to dosť agresívne, teraz je kastovaná a niekedy ešte trošku blbne ale je už o dosť kľudnejšia. Ďalej dodávam že pelech jej treba ale majú radi ak môžu spať blízko pri človeku napr. rovno jemu pri nohách. Mačku je dobre kastrovať aj kvoli tomu že raz za pol roka sa hára a tým sa trápi, trvá to cca 4 dni a je to unavujúce pre ňu a často aj pre majiteľa. Kocúra som ešte namal ale vraj si značkujú územie ak niesu kastovaný... Ak mačkám chcete zaobstarať hračky tak sa vám často neviplatí ich kupovať pretože sa často radšej zabavia s papierikmi, krabicami, šnúrkami a inými vecami ktoré pre nás už nemajú hodnotu... Ďalej by som chcel povedať že ak si kúpite mačku tak to zmení váš život možno aj na 20 a viac rokov, ona bude kráľovná vášho bytu ale uvedomíte si že ste sa do nej zamilovali a bez nej byť nemôžete... Mať mačku je krásne, robí vám starosti a niekedy sa na ňu nahneváte keď na vás z tmy pre zábavu vyskočí, ale inokedy by ste pre ňu urobili čokoľvek na svete.

mnau

(Administratorka, 11. 10. 2010 15:29)

Áno ešte uvidíme ale myslím si že by sme to tu mohli dať :D

mnau

(mnau mnau, 11. 10. 2010 15:19)

ano dobre dakujem a este ze ci by ste tu nedali o rase ze aka je o nu starostlivost a ci sa hodi k ludom, detom ci je bytova alebo ci musi mat priestor a......... ?

mnau mnau

(Administratorka, 9. 10. 2010 12:39)

áno budeme tu dávať ešte rôzne rasy mačičiek. Postupne tu budeme pridávať ešte pár zaujímavosti :D.

mnau mnau

(mnau , 7. 10. 2010 15:45)

je to pekne az velmi a chcela by som sa spytat ze vy tu k maciciky a nieco o nich este budete davat niake rasy ?