Choď na obsah Choď na menu
 


hmyz

12. 10. 2010

Hmyz patrí tiež medzi druh živočíchov na našej Zemi.  Sú malé až dakedy neviditeľné.  Sú však potrebné pre nás aj pre živočíchov. Niektoré sú však otravné ako napríklad komáre :

 

Na prvý pohľad vyzerajú hnusne ale oni zato nemôžu ako vyzerajú. Komáre sú tiež rozdelené ako samičky a samčeky. Každý však je iný. Samičky pijú krv a tou aj žijú. Všetky komáre ktoré vám sadnú na pokožku sú samičky. Samčekovia to nikdy nemôžu byť, pretože oni sa živia rastlinnou šťavou. Tento hmyz najčastejšie vidíte v lete, pretože komáre milujú teplo a vlhko a presne vtedy sa rozmnožujú. Je to malý hmyz ktorý má dve pári krídel a 6 pár nôh.

Má aj tykadlá   ktorými komunikuje. Komár prechádza kompletnou metamofózou cez  4 vývojové štádia – vajíčko, larva, kukla a dospelec. Tento proces popísal  Grécky filozof Aristotéles. Larvy i kukly žijú vo vlhkom prostredí alebo priamo vo stojatých vodách. Sú veľké komáre ale aj malé. Najviac sa vyskytuje malých komárov, ktorých sa napr. deti neboja a v pokoji ich zabijú, ale sú veľké komáre z ktorých skôr ide strach  .Komáre sú  otravné a to preto, pretože najmä samičky ktoré sa živia krvou (ako som už písala) pristanú na ľudskú pokožku a svojim cuciakom pichnú do kože a pijú krv. Keď komár odletí, po čase sa na to mieste kde komár pichol vytvorí vyrážka, ktorá po čase začne veľmi svrbieť. Preto aj touto metódou komáre zomierajú.

 

 

Dažďovky :  

Dažďovky sú pre nás tiež veľmi dôležité. No, skôr pre Zem než pre nás, pretože prevzdušňujú pôdu. Vlastne dažďovka žije v zemi  a na povrch sa dostane len keď prší. Dažďovky neznášajú vodu a keby ostali v zemi aj keď prší tak by sa udusili. Prečo? Pretože keď dažďovka jak sa pohybuje pod zemou robí si malé tunely, a keď zaprší tak voda pretečie do zeminy a vojde do tunélika ktorí si dažďovka urobila a sa zadusí. 

Regenwurm1.jpg

 

Dažďovky veľmi ľudia nemajú radi  pretože vyzerajú nechutne. Je to taký stredne veľký červ ktorí nemá ani oči ani ústa.  Meria približne 90-190 mm, v našich podmienkach maximálne 50-80 mm. Najväčšie dážďovky žijú v južnej Amerike a Austrálii dlhé vyše 2 m. Je ich okolo 2000 druhov. Je veľmi citlivá na svetlo, preto je väčšinu času v pôde. Z jednotlivých článkov jej vyrastajú drobné štetinky, ktoré pomáhajú pri pohybe. Má mäkké valcovité telo pokryté vlhkou kožou. Rodí vajíčka, z ktorých sa liahnu malé dážďovky. Dážďovka je hermafrodit a to znamená, že má mužské aj ženské pohlavie, ale nie je schopná samooplodnenia.

 

Patrí medzi obručkavce, pretože ma v strede tela takú obrúčku ktorý sa nazýva opasok - ide o žľaznatý orgán, z ktorého toto kokónové puzdro na vajíčka vzniká. Tak isto sa v nej  ukladá všetka potrava ktorú dažďovka prijíma. Dažďovku keď rozrežete od polky tela dole, tak prežije a postupne  jej tá časť dorastie, ale keď jej odrežete telo od polky na hor, tak zomrie. Keď však už rovno jej porežete obrúčku, tak hneď zomrie pretože ste jej pretrhli ako keby črevo a s tou obrúčkou dažďovka už ďalej neprežije.  Ich telo môže mať 80-200 článkov.

 

 Včela :

Včely sú pre nás veľmi dôležité pretože nám opeľujú kvety. Patria medzi hmyz ktorí ma na konci tela žihadlo. žihadlo po zasiahnutí do kože spôsobí bolesť človeku aj včele. Človek sa z toho môže vyliečiť pretože to nie je až také hrozné, ale včela keď pichne žihadlo tak zomrie. Prečo? Pretože žihadlo je spojené z tráviacou sústavou a keď včela pichne žihadlo tak sa to žihadlo tzv. vysunie a tým sa roztrhne tráviaca sústava a včela zomrie.

Ale však včela nemôže pichnúť len tak z ničoho nič. Pichne len vtedy keď sa cíti ohrozená. Napr. keď vám včela vletí do trička, tak sa cíti ohrozená a vtedy vás môže pichnúť. Keď okolo vás preletí včela, tak sa nemusíte báť. Veľa ľudí alebo detí máva z rukami zo strany na stranu, a tým môže zasiahnuť včela a ona môže zaútočiť.   Je čierno-červenou farbou.

Má na brušku pásiky a na hlave 2 veľké pári očí + 3 malé. Jej telo sa skladá z hlavy, hrude a brušku.  Má 6 párov nôh a 2 pári krídel. Včela je malá a pri rýchlo lete ju ani nespozorujete. 

V úli žije vise 20-80 tisíc včiel. tiež sú tam   samičky a samčekovia, ale majú iné pomenovanie. Sú to trúdy (samčekovia), robotnice (samičky) a ta hlavná je kráľovná (matka). Každá včielka ma svoju vlastnú prácu. Kráľovná znáša vajíčka a nič iné nerobí. Dožije sa 7-8 rokov. Trúdy kráľovnú alebo matku oplodňujú. Je to tak, že jeden trúd kráľovnú oplodní a druhý krát sa už nemôže vrátiť. Takto to ďalej pokračuje. No robotnice majú takú prácu, že iba opeľujú kvety a starajú sa o larvy, ktoré matka ukladá do voskových plastov.  Dorozumievajú sa takzvanými tančekmi. Vyrábajú med ktorí sa kupuje v obchodoch. Včely si môžu úľ urobiť aj v streche, a v takomto prípade prídu odborníci a ten úľ odstránia a vyrobia iný úľ kde sa tie včely presťahujú. 

  

 Mravec :

Mravec je najmenší hmyz na tejto planéte (ak sa nepočítajú baktérie). žijú v mraveniskách. Je to taká kôpka piesku alebo hliny kde mravce žijú. Mraveniská by sa nemali búrať. Väčšina ľudí, detí čí dospelích, búrajú mraveniska zo srandy alebo sa nudia. To ale nie je pekné. Pre nich to veľa znamená a sú smutné keď im zničíte mravenisko. Sú veľmi dôležitý pre náš metabolizmus a preto sa nesmie im búrať mravenisko. Mravce Keď vám nič neurobili tak ich nechajte a predstavte si, keď kopnete do lopty a tá sa odkotúľa a trafí presne také mravenisko, koľko mravcov aj zomrie. Preto sa to nesmie robiť. Určite keď vás mravec kusne tak ste nazlostený a idete ho zabiť alebo niečo také. Tak si uvedomte že ten mravec za to nemôže a on nevie že vás to bolí a kvôli hlúposti ho zabijete. 

 

Mravec nie je neškodný keď sa jedná o typické mravce čierne.  Môžete si ho dať na palec a nič vám neurobí. Je to malý hmyz ale existujú aj veľké mravce ktoré sa na Slovensku ale nevyskytujú. Sú aj mravce červené ktoré kušu. Majú malé hryzáky ktoré keď hryznú do kože tak je to veľká bolesť ale po čase to prejde.

    

Majú 6 párov nôh a tykadlá. Majú malú hlavičku a oči na nej sa ani nevidia voľným okom. Mravce patria medi najusilovnejší hmyz.. Samičky rodia larvy z ktorých sú potom také maličké mušky s krídlami a potom sa z nich stanú mravce. Mravce sa najčastejšie vyskytujú v lese alebo na tráve pod stromom. Často ich môžete uvidieť liezť po stromoch. Mravce majú také chlpaté nôžky ktorými môžu liezť po stenách alebo stromoch. Mravce sa neoplatí zabíjať keď vám nič neurobili. Keď uvidíte mravca vo vašej izbe tak ho nezbíjajte. Len zoberte dajaký zošit aby na to mravec vyliezol, a potom ho vytrepte z balkóna vonku. Môžu prežiť vysoké pády ale zase neskúšajte až z veľkých výšok pretože ja niesom odborník na  mravce .

Mucha :  

Mucha patrí medzi hmyz a určite ju každý z vás pozná. Sú podobné včelám, ale majú obrovské dve oči a v nich ešte kopu drobných. Ona vás vidí viacerými obrazmi ako keby videla vašu tvár alebo inú vec niekoľko krát. Každý ten obraz je ale rovnaký. Muchy sa nedajú zabiť pretože sú dosť rýchle. Aj keď na ňu idete zo zadu mucha vie vycítiť vašu blízkosť a hneď odletí. Mucha by sa nemala nechať loziť po ruke a potom hneď jesť nejaké jedlo, pretože mucha sa živí výkalmi a môže mať na sebe choroby.

 

Mucha je čiernej farby a oči má prevažne červené. Má Tak isto ochlpatené nôžky ale nevidíte ju často na stene hore hlavou. Môže pri lete pristáť na stole, na zemi alebo na vašom jedle. Vôňa jedla ju láka a tak isto aj pitie preto by sa nemali nechávať otvorené fľašky pretože mucha tam môže spadnúť a keďže nevie plávať tak sa zabije. Tak isto aj o jedle. Pristane na jedle a začne po malých kúskoch jesť. Deti si dakedy myslia že je zlatá a nechajú ju jesť ďalej. Potom ju odplašia a začnú dojedať jedlo. Ale to nie je správne. Jak už som hovorila mucha sa živí výkalmi a môže mať na sebe infekcie ktoré po jedle prenesie na človeka a potom ten človek môže mať vážne choroby. Nie však každá mucha môže mať infekcie, ale pre bezpečnosť žiadnej  muche nedovoľte aby sa vám priblížila  k jedlu. 

Chrust :

Chrust je pre mňa zlatý, pretože vám neublíži a je pre mňa krásny. Aj keď na prvý pohľad vyzerá hnusne, je neškodný. Aj mne keď mi ho kamarátka dávala na ruku som sa bála, ale potom som zistila že je to milý hmyz. Má krídla čiže vie lietať. A však nevyzerá tak ako mucha alebo včela. Nemá taký druh krídel ale taký :  Má ako keby ochranu na krídla a pri lete ich otvorí a vysunie do hora. majú 2 pári nôh.  Je to druh malého hmyzu. má dve čierne očká a je takej sivej farby. Ja o chrustoch neviem veľa ale viem že sa vyskytujú aj u nás na Slovensku ale najčastejšie v pralesoch alebo daždových lesoch. Sú to chrobáky ktorí sa podobajú na roháčov až na pár výzorových chybičiek.

 

Vážka :

 

Vážky sú zaujímavé druhy hmyzu. Sú tenké a majú 2 pári krídel a 6 párov nôh.  Sú krásne hlavne svojím sfarbením. Niektoré sú modré niektoré zelené alebo žlté. 

Je to krídlatý hmyz s veľkými krídlami a s hustou a výraznou žilnatinou. Krídla bývajú farebné, ale často sú priesvitné. Na prednom okraji majú malú škvrnu, ktorá sa nazýva "plamka". Majú zvyčajne veľkú hlavu s výraznými očami a masívnym hryzavým ústnym ústrojenstvom. Tykadlá sú veľmi krátke. Nohy sú pomerne dlhé a smerujú dopredu, lebo slúžia k uchopeniu koristi. Hruď je mohutná, lebo obsahuje silné svaly, potrebné pre pohyb krídel. Vážky obľubujú teplejšie stanovištia v okolí sladkých vôd, rybníkov, močarísk, rašeliniská a lesné lúky, ako i okraje lesov a potokov. Pri love však môžu zaletieť aj ďaleko od nich.

Vážky sa vyskytujú na celom svete s výnimkou najchladnejších miest. Počet druhov na svete sa odhaduje asi na 5500. Na území Slovenska je to okolo 80 druhov a na území Česka asi 71 druhov.

 

Súbor:Sympetrum flaveolum - side (aka).jpg 

Ako dravci lovia predovšetkým iné druhy hmyzu: (muchy, komáre a pod.). Väčšina druhov dobre lieta, na krátke vzdialenosti dokážu vyvinúť rýchlosť až okolo 56 km/h. Vážky majú mimoriadne letové schopnosti. V rýchlosti letu a vytrvalosti patria medzi rekordmanov v ríši hmyzu. Dokážu dokonca ovládať každé krídlo samostatne a vedia tak lietať dozadu, zastaviť sa vo vzduchu alebo naraz zmeniť smer letu.

Motýlice a šidielka čakajú na vhodnú korisť na vegetácii, vážky a šidla sa zdržujú vo vzduchu a svoju korisť lovia priamo za letu. Pri love sa orientujú dobre vyvinutým zrakom, lebo niektoré druhy vidia až na niekoľko metrov. Samci niektorých druhov vážok majú svoje teritória, ktoré bránia pred inými votrelcami. Ako potrava im slúži iný hmyz, larvy a lovia aj červy, perloočky a ďalšie drobné vodné živočíchy.

 

Motýľ :

Motýle myslím si že pozná každý. Sú to jedny z najkrajších hmyzov na tejto planéte. Človek by ani nepovedal že je to hmyz. A však je krásny pretože má rôzne druhy farieb na krídlach. Môže tam mať aj rôzne tvary. Motýľe sú mierumilovné a preto ani nevedia ďobnúť do ľudského tela a neobsahuje ani žiadny jed. Motýle majú dve krídla (na jednej strane a na druhej) . Krídla sú pomerne väčšie ako telo. Motýľ ma tykadlá a 6 párov nôh. Sú však ako neviditeľné. 

Motýle sa podobajú moľám ktoré sú tiež hmyz. Ale majú chybu. Mole daktoré vedia zničiť oblečenie ale motýle len sadajú na kvietky. Je ich možno chytiť, ale veľa detí ich chytá za krídla a dávajú ich do nádob alebo škatuliek. To sa nesmie pretože motýle ako po prvé, nemôžete chytať za krídla pretože oni, na krídlách majú  taký prach ktorí je jemný a pomáha mu lietať, a keď motýľa chytíte za krídla, tak mu zmažete ten prach a potom už nebude vedieť lietať. Motýľa majú ako inštinkt lietať a to je to hlavné a bez lietania nevedia prežiť.

Nebudú si vedieť chytať potravu a motýľ  nie je  najrýchlejší hmyz takže sa nevie pohybovať po chodníku alebo po tráve. Motýľ iba z letu pristane na list a tam si oddýchne alebo opeľuje kvietok. Nikdy nechodí po kôre stromov. Je to veľmi zlatý hmyz a niektorí ľudia sa ich boja a zabíjajú ich. To sa nesmie pretože motýle sú mierumilovné a nemôžu človeku nijako ublížiť takže by sa za odmenu nemali ani zabíjať 

 

  

 

 Lienka : 

 

Lienky patria tiež medzi krásne a mierumilovné tvory. Sú maličké, skoro neviditeľné, ale itak ich môžeme nájsť cez leto na stonkách trávy. Sú celé červené a na chrbátiku alebo krídelkách ma zvyčajne 7 bodiek ale môže mať aj osem alebo šesť. Vedia lietať ale vo vzduchu sa veľmi nezdržiavajú. Majú 3 pári nôh ktoré sú malé a tenučké. Lienok sa ľudia dakedy zľaknú pretože patrí tiež medzi hmyz, ale kľudne si lienku môžete dať na prst a ona vám tam len tak bude liezť a nič vám neurobí. Lienky neobsahujú žiadny jed a nemôžu vás nijako hryznúť. Lienka a motýľ patria medzi obľúbený hmyz.. Lienka nemôže mať nijaké iné sfarbenie než červené. Sú aj iné druhy lienok ale to vám nemôžem povedať aké pretože ich presná názov neviem .    

Lienka keď lieta tak sa jej vysunie ako keby chvostík a lieta podobne ako chrust. Má takú ochranu na krídelká ktorú pri lete vysunie nahor a rozprestie svoje maličké priesvitné krídla. Lienka môže liezť po stenách pretože má na nôžkach chlpatú vrstvu ktorá ju pevne udrží na stene. Lienky, deti často nechajú nech vylezú na koniec prstu o hovoria "lienka lienka aké bude zajtra počasie ?" . Je to preto, pretože lienky boli ako označovanie počasia niekedy dávno a takto sa to zachovalo do dnes.  Patria medzi rad chrobákov. Telo je okrúhle a vypuklé, pronótum často prekrýva hlavu. Sú lesklé a hladké, niekedy ochlpené. Článkované tykadlá majú krátke kyjačikovité zakončenia. Vyskytuje sa v rozličných biotopoch od nížin až po horské oblasti. Žije na rozličných rastlinách, na ktorých larvy aj imága prenasledujú vošky. Dospelé imága lienky sa prebúdzajú v prvých teplých jarných dňoch. Spočiatku sa živí aj peľom a nektárom, no keď sa objavia prvé vošky, postupne sa stávajú iba tie jej hlavnou potravou. Denne zožerie až 50 vošiek. Lienky, ktoré zimujú v budovách môžu byť aktívne aj počas zimy.  

 

 Lienka sedembodková

Pavúky :

 

Pavúky mnohý z vás nemajú radi. Sú na pohľad hnusný a nechutný. Majú čudný tvár tela a niektoré pavúky sú aj jedovaté. Aj ja sa bojím zopár pavúkov ale tento druh hmyzu nemôže zato ako vyzerá a tak isto by sa nemal zabíjať. Niektoré pavúky sú chránené. Sú  však jedny z nájnenávydenejších hmyzov . Pavúk má 6 párov nôh a na "ústach"  ma ako keby klepetká ktorými sa vie zahryznúť. Pavúk je známi tvorením pavučín. Vlastne pavúk ma na koncovej strane takú dierku z ktorej púšťa pavučinu a tvorí si taký obrazec ktorý je hrozne tenký a pavúk po tom lezie. Živí sa malými muškami ktoré pri lete sa zamotajú do tej pavučiny a pavúk ich chytí omotá a zje.  

  Pavúk tvorí nejaké takéto sieťky. Tie sa vyskytujú napr. pri blízko položených dvoch stromov, pri otvore komína alebo v nejakom rohu v byte. Niektoré chrobáky sa tomuto hmyzu podobajú nie len výzorom ale aj inštinktom. Pavúk na svete nie je iba jeden, ale je ich mnoho a to sa týka aj druhov. Niektoré sú menšie niektoré väčšie. Napr. taká tarantula. Je to veľký druh pavúka a má  hrubé ochlpatené nohy.  Pavúka väčšinou ľudia zabíjajú a je také porekadlo že keď pavúka zabiješ tak budeš mať nešťastie. V niektorích prípadoch je to pravda. 

       

      

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

vazka meriz

(tereza, 15. 12. 2016 19:55)

Koľko merá važka

Re: vazka meriz

(zqivgaiahzgaizqoh,aqlh,, 15. 12. 2016 19:57)

Aahabqhizbwiw

...

(Tea, 7. 1. 2016 23:37)

Mne sa tato stranka paci ale je tu dost vela chyb napriklad dazdovky a pavuky napatria do triedy hmyz

dazdovky

(;), 8. 4. 2015 16:45)

Zle si napisala o tych dazdovkach nemeria 2 m ale 3 m!Len som ta upozornila aby si vedela.

pavúk

(karolína, 4. 4. 2015 14:57)

Pavúci sú neni moc hrozný.Sú skvôr užitočný.Napriklad ked máte v dome komára aj pavúka pavúk zožere komára.

super

(jozo, 11. 6. 2014 2:53)

super clanok, krasny surhn, chvalim!

lopta

(pp, 19. 3. 2014 9:03)

je to zle

o mne a mojich mačkách

(Gabriela, 15. 4. 2013 18:20)

No bojím sa pavúkov ale horšie je to s tarantulov.
A nemám rada keť mi v škole hovoria:a ty nemáš zvieratko alebo že vraj som
tíračka mačiek lebo mi utiekli to nie je pravda 1 ziedla otráveného potkana
a tú druhá utiekla z frajerom kocúrom asi 30 minút som plakala ale táto stránka je super ani lepšia už ani neegzistuje


pavuky

(tina, 21. 2. 2013 10:33)

tie pavuky sú škarede a nechutne. je s tohoto vobec niaky hermafrodit?

všetko

(damián (učiteľ biologie), 11. 2. 2013 14:20)

Som učiteľ a možem povedať že táto prezentácia je super!!!!!

motil

(adela, 5. 6. 2012 15:09)

fmzdjfzsd

vcela med med med

(nepovem, 16. 2. 2012 8:43)

včela ma 2 oči

: - )

(Administrátorka, 14. 4. 2011 15:42)

Ďakujem. A podľa mňa by sme sa nie len mi dve ktoré robia túto stránku mali zujímať o zvieratká ale každý. Aspoň nech to niekto rieši šo ty hlúpy bezcitný ľudia robia. A keď chceš aj ty pomôcť aspoň trošku hmyzu a chodíš do školy, tak keď niekto bude niečo robiť zle napr. včele ktorá nechtiac vlietne do triedy, tak zakroč a nenechaj to len tak. Uvidíš že sa budeš cítiť lepšie keď zistíš že si zachránila nevinného tvora :)

:-)

(:-), 14. 4. 2011 13:42)

Ten článok sa mi veľmi páči, a aj to, že to píšeš ty a nieje to odkopírované... takže super
A je fajn, že aspoň niekto sa zaujíma o zvieratá a chce im pomôcť.:-)