Choď na obsah Choď na menu
 


Zdravie

18. 12. 2010

Činčila je pomerne zdravé zvieratko.K najčastejším problémom patria zápcha, hnačka, kozí chrbát   ( hrb ), zápal oči a pleseň.

 

Zápcha:
Prejavuje sa malými a okruhlými alebo tenkými a pretiahnutými bobkami. Bobky majú byť tvrdšie, tmavé, valčekovitého tvaru so zaoblenými hranami. Pripomínaju ,,burizony,,. Zápchu liečime zvýšeným prísunom hrozienok 3-4 denne po dobu 3 dni.Ak zápcha nepovoli treba vyhladat zverolekára. Miesto hrozienka môžete skusit aj kusok sušenej slivky o velkosti zodpovedajúcej 3-4 hrozienkam.

 

Hnačka:
Bobky sú mazlavé a mäkké. Rozmazávajú sa po poličke. V tomto prípade treba vybrať granule a kŕmiť po dobu 3 dni len senom a vodou. Nepodávať žiadne pochúťky. V prípade hnačky je dobré použiť sušené čučoriedky.4-5ks denne po dobu 3 dni. Ak hnačka neprestáva, vyhľadajte zverolekára.

 

                                  zdrave bobky

 

                                           Zdravé bobky.

 

Kozí chrbát:
Zviera je podvyživené .Vyhľadajte zverolekára.

 

                        kozie zada

 

Zápal oči:
Prejavuje sa zahnísanými očami, ktoré si zviera neustále škrabe. Používate nevhodnú alebo príliš prašnú podstielku, seno alebo príliš jemný piesok. Skúste ich zmeniť .Ak stav neustupuje vyhľadajte zverolekára.Ako vhodné očné kvapky sa osvedčili Cyplox. Zahnisané oči môžu byť začiatkom prerastania zubov do očných kanálikov. Táto choroba je dedičná a nie je vhodné aby sa takéto zviera parilo a priviedlo na svet potomstvo. Malo by byť sterilizované .

 

                                 kvapky proti zapalu

 

Pleseň:
Príčinou je často nakáza od iného zvierata alebo príliš vlhké prostredie.Činčila musí byť  v suchu.
Prejavuje sa v prvotnom štádiu vypadánou srsťou okolo oči a nosa. Srsť neskôr začne vypadávať aj zo zvyšnej časti tela.Lieči sa pridaváním liečvého prasku FUNGISTOP do pieskového kúpeľa činčily, prípadne ho môžete aplikovať štetcom priamo na postihnuté miesto.Ak má jedna činčila pleseň, použite Fungistop aj u ostatných.Pleseň sa totižto extrémne rýchlo síri a je prenosná aj na cčoveka. Spôsobuje nepríjemné svrbenie.Dodržujte teda prísnú hygienu.

 

                                  fungistop

 

Vyhrýzavánie srsti:
Dôvodov môže byť niekoľko.Zviera sa necíti dobre, je mu smutno, nudí sa alebo je neurotické. Skúste obmeniť stravu a vyrobte pre zvieratko nejake zaujímave hračky z dreva alebo papiera aby zahnalo nudu.Niekedy pomôže aj kúpa partnera. To zvieratko rozveseli.Výhryzávanie srsti je dedičné.Takéto jedince by nemali mať potomstvo a mali by byť oddelene od ostatných, pretože sa to môžu od nich naučiť. Chronický hryzáči srsti by mali byť sterilizovaní.

   Zdravá činčila :

                          

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.