Choď na obsah Choď na menu
 


Nebezpečenstvo pre činčilu

18. 12. 2010

            Čo je pre činčilu nebezpečné?

Pre činčilu je veľa vecí vo vašom domove nebezpečných, v niektorých prípadoch aj smrteľne. Preto si musíte dávať pozor na činčilu pri výbehu. Najlepšie bude ak činčilu necháte voľne pobehovať len v jednej izbe, aj to len s vaším dozorom. Musíte však dávať pozor aj na to, čo je v blízkosti klietky. Činčily sú veľmi zvedavé a radi všetko ochutnávajú, preto musíte na to čo činčila robí dávať pozor aj vy.


Nebezpečenstvo pre činčilu predstavuje:


Zle zatvorená klietka: činčila z nej ľahko ujde a tým jej dávate možnosť robiť čokoľvek bez vášho dozoru, napríklad vyjsť na balkón a skočiť z neho. Preto vždy dávajte pozor či ste klietku dobre uzavreli a zatvárajte dvere do miestnosti s klietkou. Ak činčilu pustíte, zabráňte jej v tom aby vyšla na balkón.


Kúpeľňa: kúpeľňa znamená pre činčilu zdroj nebezpečenstiev spojených s vodou a chemikáliami. Vždy zatvárajte dvere do kúpeľne. V kúpeľni sa nachádza množstvo chemikálii ktoré môžu činčilu už vo veľmi malom množstve otráviť. Takáto otrava môže pre zvieratko ako je činčila znamenať smrť, alebo v lepšom prípade zažívacie problémy. Zabránite tomu veľmi jednoducho: zatvorte dvere do kúpeľne a všetky ostatné chemikálie alebo lieky odstráňte z dosahu činčily.

V kúpeľni sa však nachádza aj vaňa, toaleta alebo iné nádoby s vodou. Činčila vodu na svojej srsti neznáša a práve preto sa ani nikdy nekúpe. To že by spadla do vody by pre ňu mohlo znamenať šok, ktorý by mohol mať aj trvalé následky alebo by mohol jednoducho znamenať smrť. Ak by ste si nevšimli to že sa vaša činčila dostala do vody alebo by sa odtiaľ sama nedostala, určite by sa v hlbšej vode utopila a to určite nechcete preto nádoby s vodou prikryte alebo k nim činčilu nepustite. Nepúšťajte činčilu na podlahu ktorú ste umývali chemikáliami a ešte neuschla a nepustite ju ani na zle umytú podlahu na ktorej sa nachádzajú ešte zvyšky saponátov.


Dvere: vždy keď je činčila pustená, dávajte pozor na dvere do skrine alebo na vchodové alebo iné dvere. Činčila vám môže ujsť, môžete ju zavrieť do skrine, alebo jej môžete ublížiť privretím do dverí. Ak činčila behá, pustite ju len do jednej izby a zostaňte tam s ňou. Dvere neotvárajte, skrine a okná zatvorte. Najmä ak máte drevené dvere, zvýšte pozornosť. Činčily sa pri nich často zdržiavajú, pretože na nich majú chuť. Zvýšte pozornosť aj pri iných dverách do izby. Činčila si určite časom všimne že je tam východ a tak pri nich bude stáť a čakať kým ich otvoríte a ona môže utiecť.


Káble: veľmi veľký pozor musíte dávať najmä pri kábloch. Činčila ich bude s radosťou ochutnávať a to môže spôsobiť smrteľný elektrický šok. Pri výbehu všetky káble odpojte z elektriny a činčile zabráňte v ich ohlodávaní.


Škodlivé materiály: Činčile určité materiály škodia: textil, plast, guma, igelit, veľa papiera, umelá hmota. Činčily tieto materiály s radosťou ochutnávajú aj keď je to pre ne škodlivé- zviera si neuvedomuje že to škodí. Mnohí ľudia hovoria že zviera žerie to čo je pre neho vhodné, ale nie je to pravda, dobrým príkladom toho sú činčily. Pri zjedení tohto materiálu hrozí činčile upchatie alebo iné tráviace ťažkosti. Upchatie môže skončiť smrťou, preto je nutné aby ste činčile nedovolili ohlodávať tieto materiály. Určite žiadne takéto materiály neklaďte do blízkosti klietky, klietku nepokrívajte igelitom. Na spodok klietky určite nikdy neklaďte pod podstielku igelit s tým že sa potom bude klietka ľahšie čistiť. Podobne je na tom aj nevhodne spracované drevo: napr.: drevotrieska, morené drevo lakované alebo farbené drevo, konáre stromov ošetrené postrekom... Po ohlodaní týchto typov driev hrozí činčile otrava a tak by ste ohlodávaniu týchto driev mali zabrániť. Nevyrábajte preto klietku alebo iné doplnky z takýchto driev.


Jedovaté rastliny: Je treba dávať pozor aj na izbové rastliny ktoré môže činčila ohlodať. Mnoho z nich môže byť jedovatých a vy o tom ani nemusíte vedieť. Ak seno sušíte, dajte pozor na to aké rastliny sušíte, či sa medzi nimi nenachádzajú aj jedovaté rastliny. Pri rezaných kvetoch je to podobné- činčila nemá čo ohlodávať rezané kvety ani izbové rastliny, preto ich odstráňte z jej dosahu a do klietky nevkladajte kvetináče. Aj zemina by mohla uškodiť. Pri ohlodaní nebezpečných rastlín by mohla mať činčila v lepšom prípade zažívacie ťažkosti, inak by mohla na otravu aj zomrieť. Dajte si pozor aj na kaktusy a iné rastliny s ostňami- hrozí zranenie. Nenechajte sa zviesť faktom že činčila v Andách kaktusy bežne ohlodáva.

Popolník: plný popolník ihneď odstráňte z dosahu činčily. Mohla by zjesť popol a to by spôsobilo otravu tabakom alebo popolom.


Kuchyňa: v kuchyni činčile hrozí viac nebezpečenstiev: popálenie sporákom, zažívacie ťažkosti pri ohlodaní rôznych zbytkov alebo nevhodných typoch ovocia alebo zeleniny, zašpinenie olejom, pád do mís, hrncov, skok na rozpálenú panvicu a pod. Zabráňte činčile prístup do kuchyne.


Radiátor: Takisto činčile hrozí že sa popáli na radiátore, alebo iných tepelných spotrebičoch, fénoch, kulmách, žehličkách... Preto je nutné aby ste všetko čo sa dá vypli a čo sa nedá vypnúť pozorne sledovali či sa k tomu činčila neblíži. Zabránite tým rôznym popáleninám.


Iné zvieratá: Treba dať pozor aj na to s akými zvieratami sa činčila stýka a tie zvieratá ktoré by jej mohli ublížiť zavrieť do inej izby. Najmä mačka, pes a iné zvieratá s ostrými zubami a pazúrmi je nutné od činčily oddeliť aby ste zabránili kusancom alebo poškriabaniu.

Ak teda chcete aby vaša činčila mala bezpečné bývanie a výbeh je treba prihliadnuť na možné nebezpečia a činčilu ochrániť. Iba tak si môžete zvieratko naplno užívať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.