Choď na obsah Choď na menu
 


Mláďatá a párenie

18. 12. 2010

Činčilu je vhodné páriť po dosiahnutí 1 roku. Pohlavne dospelé sú už v niekoľkých mesiacoch ale tehotenstvo by bolo rizikové a samička aj mladé by mohli uhynúť. Drže ich preto oddelene aby nedošlo k nechcenému tehotenstvu. Nepokúšajte šťastie, neustriehnete to.
Činčilie tehotenstvo trva 111 dní. 

 

Cyklus u činčily začína vylúčením voskovej zátky z vaginy. Jedna sa o cca 1.5-2cm dlhy akoby voskový valček bielej alebo žltkavej farby. Len zriedka sa ho podarí nájsť lebo ho väčšinou zjedia. Ďalšiu zátku podobnú tejto vylúčia po úspešnom spárení. Činčila môže mať mladé 4x do roka. Jej cyklus je ako u ženy, každých 28 dní. Počet mláďat môže by od 1-6 ale väčšinou je to 1-4. Samica sa nesmie kúpať v piesku 14 dni po porode!

 

                                     Mali violetci

 

Mláďatá sa rodia ochlpené a s otvorenými očami. Sú hneď zvedavé a čulé.

 

Matka po pôrode zožerie placentu prípadne aj mŕtvo narodený plod. Zabezpečujú jej proteiny dôležité pre tvorbu mlieka. Ak matka odmieta kojiť mláďatá, skúste odstrániť z klietky poličky aby nemala kam vyliezť pred malými. Párenie nastáva okamžite po pôrode. Preto ak nechcete mať ďalšie mladé odstraňte samca pred pôrodom. Po pôrode to zrejme neustrážite. Ak ho budete chcieť dať nazad, riskujete ze samička otehotnie v priebehu dalšieho mesačného cyklu.

 

Nedoporučujem viac ako 2 pôrody do roka.Samičku to veľmi vyčerpáva. Ak budete chcieť mať pár trvalo v klietke a už nie viac mláďat. Samčeka musíte dať vykastrovať.

 

Ak sa narodí viac mláďat a samička nemá dosť mlieka, môžete mladé obmieňaťu bradavky. Najprv necháte 1-2 mladé najesť a po 2 hod obmenite za tie ďalšie. Ak ani toto nepomôže skúste použIť mačacie alebo psie mlieko ktore kúpiť u zverolekára. Práškové mlieko sa mieša s vodou a podáva cez injekčnú striekačku. Nepoužívajte kravské, kozie ani ovčie mlieko! Zvyšte teplotu v izbe aby mláďatá nestrácali na váhe zbytočným udržIavaním sa v teple.Môžete použiť aj vyhrievajúce vankúšiky .

 

                                  Mama dojci

 

Mláďatá musia ostať u matky 12 týždňov. Minimálna váha musí byť 200g.Ak ani po 12 týždňoch nedosiahnú túto váhu, nechajte ich u mamy ešte ďalšie 2 týždne.Po tejto dobe sa musia odstaviť lebo hrozí riziko, že otec naparí malé samičky a samčekovia sa spária s matkou. Príbuzenské kríženie vedie k degeneratívnym ochoreniam a zvieratá sa rodia s deformaciami.

 

                                     Violet boys na vahe

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.