Choď na obsah Choď na menu
 


Klietka

18. 12. 2010

Obrazek

Hneď ako činčilu prinesiete domov jej novým domovom sa stáva klietka. Dajte jej čas na to aby si najprv zvykla na klietku a potom na prostredie okolo klietky. Klietku môžete vyrobiť aj sami ak ste zručnejší. Určite však nevyrábajte klietku z dreva a bolo by lepšie ak by sa činčila nedostala ani k plastovým častiam klietky. Klietky ktoré predávajú v obchodoch majú spodnú časť z plastu. Činčila plast určite bude ohlodávať, môžete jej v tom však zabrániť. Dajte okolo mriežok tesne pri plaste asi 5 cm vysoký plech. Zasuňte ho okolo celej klietky medzi mriežky a plast a pripevnite drôtikom. Činčila sa tak zvnútra ku plastu nedostane a nebude ho môcť ohlodávať. Ak máte zvislé mriežky, môžete plech medzi ne popreplietať a bude držať aj bez drôtikov. Nemá zmysel niečo v klietke pripevňovať látkou, špagátikom, gumičkou, drevom alebo niečím iným čo by činčila mohla ohlodávať. Činčile to môže poškodiť zdravie ale môže dôjsť aj k úrazu.

 Rozmery:

Ideálne rozmery klietky sú: šírka: 100 cm

Výška: 70- 100 cm

Hrúbka: 60 cm

Výška dna: 15 cm

V takejto klietke môžete chovať aj dve činčily, ale ani jednej činčilu už menšiu klietku od tejto nekupujte! Činčilám sa hodia menšie vtáčie voliéry s týmito rozmermi. Vo väčšej klietke alebo väčšej vtáčej voliére môžete chovať aj viac činčíl.

Umiestnenie: 

Klietku by ste mali umiestniť do chladnejšej izby, dbajte však na to aby činčila v zime nenachladla. Musíte však dávať pozor na prehriate činčily. Izba nesmie byť ani príliš chladná, ani príliš teplá. Izba nemôže byť vlhká ani nie veľmi suchá. Klietka môže byť aj na dlážke. Na klietku nedávajte veci ktoré by činčila mohla ohlodať. Najväčší pozor si dajte pri igelite. Ak chcete na klietku umiestniť niečo iné, položte pod to plech alebo drevo. Klietku neumiestňujte na balkón alebo inde vonku. Činčila nie je zvyknutá na naše prírodné podmienky, najmä na vlhkosť vzduchu. V lete by navyše mohla dosať úpal a  v zime zasa nachladnúť.

Vybavenie:

Napájačka:

Mala by byť umiestnená na dobre prístupnom, rovnom, a stabilnom mieste. Nemala by byť príliš vysoko a nesmie byť príliš nízko.

Mala by byť asi 20 cm od dna alebo iného miesta nad ktorým je upevnená. V žiadnom prípade nedávajte vodu do misky alebo inej otvorenej nádobky. Na vodu používajte len napájačku pre hlodavce. Najvhodnejšia je sklenená nádobka z pevného skla a kovové pítko.

Domček na spanie:

V niektorých chovproduktoch môžete kúpiť domček na spanie pre hlodavce, domček však musí byť z dreva. Ak ho nedostanete v obchode môžete si ho vyrobiť sami. Domček musí mať aj otvor- vchod. Domček by mal byť týchto rozmerov: Výška: 20 cm,

: 30 cm

: 40 cm

Ak máte viac činčíl, mali by ste vyrobiť viac domčekov. Domčeky lepte nejedovatým lepidlom, nikdy do nich nezatĺkajte klince ani nič podobné. Nikdy domčeky ani nič v klietke nerobte z drevotriesky. Je pre činčily škodlivá, podobne ako látky, papiere, či guma a plast.

Miska na jedlo: určite musí byť stabilná, činčila ju nemôže prevráti. Najlepšie sú keramické misky z chovproduktov. V núdzi môžete použiť aj misku z veľmi silného skla. Miska by mala byť rovná alebo sa zužovať smerom nahor. Takto je miska stabilnejšia. Je vhodné misku umiestniť na vyvýšné miesto aby sa do nej nedostali piliny. Ak ju necháte na zemi činčila ju úplne zahrabe pilinami. Silnejšie činčily ľahké misku odsúvajú a nakoniec z toho vyvýšného miesta aj zhodia, preto je dôležité dbať na to aby bola miska buď veľmi ťažká, alebo inak zaistená proti pádu. Činčila by si mohla ublížiť, miska by sa mohla rozbiť. 

Banička na piesok:   Činčily sa kúpu výlučne v piesku, preto im musíte tento kúpeľ denne dopriať. Najlepšie by bolo ak by mala činčila nádobu s pieskom stále v klietke, ale pri častom kúpaní narobí poriadne veľa neporiadku. Ak nechcete neporiadok, ale aj napriek tomu chcete mať v klietke piesok, ideálnym riešením bude banka. Okrúhla banka musí mať otvor dostatočne veľký. Samotná banka musí byť tiež dosť veľká, aby sa v nej činčila vedela aj okúpať. Aj činčila určite ocení banku. Môže ju použiť nielen ako kúpeľňu ale aj ako miesto na oddych, najmä v lete. Ak nechcete mať v klietke banku s pieskom, nasypte piesok do samostatnej nádoby mimo klietky. Piesok v klietke však neznamená len neporiadok ale aj znečistený piesok. Ten potom musíte často meniť.

Senníček: senníček musí byť v každej klietke. Dáva sa zvnútra a do vnútra sa dáva seno. Seno musí byť v senníčku aby sa nezašpinilo.

Ostatné: 

Pod týmto pojmom sa myslí mnoho vecí:

  • Kamene:  väčšie kamene môžete dať do klietky na obrusovanie pazúrikov a zubov.
  • Poličky: pod pojmom poličky sú myslené poschodia. Dajte do klietky aspoň dve poschodia, čiže umiestnite poličky v aspoň dvoch výškach. Poschodia môžete urobiť rôzne ale mali by byť v klietke aspoň dve väčšie vyvýšené plošinky. Myslite však aj na to že činčila sa na poschodie musí nejako dostať, a nie vždy na neho alebo z neho môže zoskočiť. Preto do klietky umiestnite aj rôzne drevené chodníčky ktorými pospájate poschodia.

  • Rúry:  Miesto chodníčkov môžete poschodia spojiť rúrami od koberca alebo ich jednoducho vložiť do klietky. Rúry od koberca zoženiete jednoducho: v obchodoch s kobercami zostávajú rúry na ktorých sú navité. Iste vám ich v niektorom obchode dajú, nie však v každom a nie vždy zadarmo. Rúry vyberajte čo najväčšie. Rúra činčile poslúži aj ako úkryt.

  • Vetvy na ohlodávanie:

    Môžete ich umiestniť hoci aj na zem. Vetvy alebo kôry môžu byť z týchto stromov: buk, lieska, vŕba, smrek a postrekom neošetrené ovocné stromy. Nepoužívajte vetvy čiernej bazy!
  • Šišky:

    činčily majú na ohlodávanie veľmi rady šišky najmä zo smreku. Nedávajte činčile šišky s ostňami ani šišky so živicou.

  typ:  Položte poličku najnižšie ako sa dá, činčily pod ňou nájdu úkryt. Je to vhodné najmä ak máte viac činčíl a len jeden domček na spanie. Aj moje činčily to majú v klietke takto urobené a veľmi sa im to páči. Je to navyše aj praktické, na poličku dávam misky na potravu. Tak sa do nich nedostanú piliny. 

Dôležité upozornenie: nikdy do klietky ani do blízkosti klietky nedávajte ostré predmety. Ak potrebujete niečo pripevniť drôtom, dbajte na to aby jeho konce neboli činčile prístupné. Ak používate plech, najprv ho opilníkujte do tupa.!

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

činčila

(peter, 15. 2. 2012 18:07)

chcem si kupit činčilu ale neviem kd poradtemi

ed

(rf, 15. 2. 2012 18:04)

eddddddddddd

činčila

(Soňa, 11. 11. 2011 11:12)

mám bielu činčilu samicu ročnú a sivého samca dvojmesačného pri kontakte ho samica dohrýzla a nedokáže si naň zvyknúť prosím poradiť na email il3064286@gmail.com dakujem všetkým ktorý mi poradia