Choď na obsah Choď na menu
 


Jedna činčila alebo dve ?

18. 12. 2010

Obrázok Musíte si rozmyslieť či chcete mláďatá alebo nie! Tu máte niekoľko bodov na zamyslenie:

  1. Niekedy trvá dlho kým si činčily na seba zvyknú natoľko aby mali spolu mláďatá. Niekedy sa však vôbec nemusí podariť mať mláďatá, takže ak kupujete pár s tým že chcete mladé, porozmýšľajte, či sa s tým bude vedieť každý zmieriť.
  2. Určite by ste mali myslieť aj na to kde dáte mláďatá.
  3. Nemôžete činčile rozkázať kedy a koľko mláďat bude mať.
  4. Aj silné samice potrebujú po starostlivosti o mláďatá odpočinok, čiže musia byť v inej klietke ako je samec.
  5. Keď sa činčila stará o mláďatá alebo len čaká mláďatá, potrebuje byť v samostatnej klietke.
  6. Niekedy sa stane že činčila potrebuje vašu pomoc. Porozmýšľajte, či budete mať v takom prípade dostatok času (niekedy je potrebné mláďatá prikrmovať a to v pravidelných intervaloch. Ak pracujete od rána do večera, bude mať kto nakŕmiť mladé činčilky??)
  7. Najmä v prvých dňoch nesmiete mláďatá chytať (len v prípade že potrebujú dokrmovať) a musíte im aj matke zabezpečiť úplný kľud. Budete to vedieť vysvetliť svojim ďeťom (mladším súrodencom) ??

Obrázok Ak si myslíte že tieto body budete môcť dodržiavať, môžete si kúpiť párik. Môžete si však kúpiť aj dve samice. Dve samce by sa však neznášali. Ak sa dve činčily neznášajú ( je jedno či samice alebo pár) môžete urobiť nasledujúce:

  • Predeľte klietku na dve polovice tak aby sa zvieratá mohli oňuchávať (napríklad mriežkou alebo záhradným pletivom. Dbajte na to aby to bolo z kovu alebo dreva ktoré by zvieratá počas vašej neprítomnosti neprehrýzli. Môže to byť aj silné sklo na ktorom by sa zvieratá neporanili).
  • Každé zviera dajte do jednej klietky a tie postavte vedľa seba
  • Počas výbehu vypustite zvieratá spolu do jeden izby. Ak vidíte že sa už znesú vyskúšajte ich dať do spoločnej klietky. Ak by sa v nej navzájom ohrozovali, určite ešte skúste niečo iné. Ak vidíte že sa ohrozujú aj počas výbehu, skúste iný spôsob.

Ak nič z toho nepomáha, vzdajte to a činčily k sebe ani nepribližujte. Ak majú vaši známi iný typ, môžete ho vyskúšať. Jedince ktoré sa nemajú radi, určite oddeľte. Ak však chcete jedno zviera, venujte mu dvojnásobok času ako by ste venovali páru. Ak chováte viac činčíl, klietka musí byť väčšia, aby sa činčily medzi sebou mohli vyhnúť. Ak už nechcete mláďatá, dajte samca na veterine vykastrovať.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.