Choď na obsah Choď na menu
 


Čistota

18. 12. 2010

ObrazekAby bola vaša činčila zdravá a aby mala v klietke čisto, treba sa o ňu pravidelne starať. Rôzne veci treba čistiť rôzne často. Činčily sú v podstate celkom čistotné zvieratá. Nikdy sa nevymočia na poličku, pri výbehu, ani na inom mieste ako sú piliny. Niektoré činčily močia len na jedno miesto. S výkalmi je to však u väčšiny činčíl presne naopak. Ak činčila urobí potrebu pri výbehu, nezazlievjte jej to. Je to len preto že sa trochu prebehla.

Krmítko: Krmítko každý deň opláchnite horúcou vodou a nechajte osušiť.

Napájačka: Napájačku musíte čistiť každý deň, inak môže začať plesnivieť, alebo sa v nej môžu začať tvoriť riasy ktoré môžu byť pre činčilu smrteľné. Takúto napájačku vyhoďte. Dbajte aj na pítko (časť z ktorej činčila pije). Zvyknú sa v ňom usádzať čiastočky potravy. Napájačku čistite kefkou na fľaše.

Poličky a vetvy na šplhanie: Ak sú omočené alebo inak znečistené, je treba ich umyť horúcou vodou. Dbajte pri tom na to aby sa na vetvách a poličkách netvorili plesne.

Senníček: zvyčajne činčile pri vyťahovaní sena zo senníčka nejaké seno aj vypadne na podlahu a znečistí sa. Takéto seno alebo inú potravu odstraňujte vždy ak je to treba.

Piliny: Každý týždeň je potebné vymeniť piliny v klietke a plastovú časť umyť horúcou vodou a nechať vyschnúť. Nepoužívajte čistiace prostriedky.

Domček na spanie: V domčeku na spanie stačí meniť piliny raz za mesiac pretože činčily majú radi svoj vlastný zápach. Ak je podstielka v domčeku na spanie veľmi znečistená, piliny vymeňte, ale ak nie, vymeňte le znečistené alebo mokré miesta.

Poličky: Raz za týždeň vyčistite poličky od trusu a šupiek z jedla. To isté urobnte aj v domčeku na spanie a na iných znečistených miestach. Ak je treba, očstite aj mriežky klietky od srsti.

Piesok: Ak je pisok znečistený od trusu, stačí ak ho preosiete a prisipete čistý piesok. Ak je piesok viac znečistený trusom alebo inak, treba ho vymeniť. Meniť piesok by ste mali zhruba každé 2 až 4 týždne a baničku vypláchnuť horúcou vodou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.