Choď na obsah Choď na menu
 


Činčili a iné domáce zvieratká .

18. 12. 2010

  Činčily a iné domáce zvieratá spolu radšej nechovajte. Je dosť náročné chovať ich spolu v jednej miestnosti nieto v jednej klietke. Môžu z toho vyplývať rôzne problémy najmä stres, zranenia zažívacie poruchy, nebezpečné infekcie.

Výnimočne sa zvieratá môžu znášať. Zvieratá ktoré sa neznášajú je nutné okamžite oddeliť. Pred tým než sa rozhodnete chovať činčilu s inými zvieratkami sa uistite že nemôže zviera ktoré už máte( prípadne kupujete) rušiť kľud činčily počas dňa.

Vtáky: Vtáky väčšinou cez deň čvirikajú, spievajú a škriekajú. Ak ich budete chovať v jednej izbe s činčilou, budú rušiť kľud ktorý činčila potrebuje cez deň, zasa naopak(pokiaľ nechováte sovy J ) budú rušiť činčily kľud vtákom. Nesmiete ich nechať spolu v jednej izbe no to neznamená že ak máte činčily mnemôžete mať v inej izbe aj vtáka. Dávajte však určite pozor na to aby sa činčile neusadil vták na klietku. Činčila v tej chvíli prepadne panike. Radšej zatvárajte dvere do izby kde chováte činčily pokiaľ vták lieta. Dvere by však mali byť zatvorené celý deň aby nemohlo činčilu naojaz nič rušiť. 

Pes: Pes ktorý pobehuje okolo klietky a vytrvalo šteká ide činčile na nervy. Musíte uznať že keby vás niekto neprestajne otravoval tiež by vám to išlo na nervy. Pomkiaľ máte psa musíte si naozaj dobre premyslieť či je dostatočne vycvičený na to aby dal činčile pokoj. Určite sa činčila zľakne pokiaľ pes počas hry položí labky na mriežky jej klietky alebo bude štekať. Môžete však chovať činčily so psom v prípade že do miestnosti ku činčilám pes mať prístup nebude.

Mačka: S mačkou je to podobné ako so psom. POZOR: pri hrách sú mačkine pazúry naozaj ostré a činčile by mohli ublížiť , najviac sú ohrozené veľké oči činčily. V mačke sa hocikedy môže prebudiť inštinkt lovca a nato by mohla činčila doplatiť životom. Radšj nepúštajte svoju mačku k činčilám.

Iné hlodavce: Chovať činčilu v jeden klietke je obtiažné. Väčšinou je hlavným problémom denná a nočná aktivita. Zvieratko ktoré paráve naopak v noci spí a cez deň je aktívne by určite činčilu vyrušovalo. Príliš hlučné a príliš aktívne zviera by mohlo činčilu zabiť. Taktiež by sa zviertaká navzájom mohli nakaziť rôznymi bakteriálnymi chorobami. Najdôležitejšm problémom je však rozdielna strava. Činčila si stopercentne vyberie čokoľvek iné len nie tú stravu ktorú potrebuje. Zo zásady bude jesť to čo jej chutí. Nechovajte preto radšej činčilu so žiadeným iným hlodavcom.

Morča: Činčila morča väčšinou znesie. Zo skúsenosti viem že väčšinoa morčiat len v klietke polyhuje. Aj tak si však dajte pozor pretože v niektorých prípúadoch môže morča činčile ubližovať napríklad jej vykusávať srsť. Činčila však morča dokonca akceptuje ako spolubývajúceho, ako som však spomínala, morča činčilu nemusí. Určite vo veľkej klietke naozaj morča na činčilu nemá. Morčatá nevedia poskakovť po vetvách, po vyššie položených poličkách... najväčším problémom je tu však potrava: Činčile totiž veľmi chutí potrava pre morča, čo jej môže priviesť rôzne zažívacie problémi. Ak sa však činčila s morčaťom neznáša určite ich oddeľte.

Králiky: U králikov je podobný problém ako u morčiat s potravou. Je tu však ešte jeden problém so samcami králikov. Samec králika totiž každé zviera pokladá za sexuálny objekt. Prudké pokusy o sexuálne spojenie s činčilou ju môžu vydesiť. Samičky králika v čase falošnej gravidity sú nevypočítateľné so svojimi pudmi stavať brloh. Navyše králiky majú silné zadné nohy a už boli prípady kedy činčilu zajac odkopol a tá potom zomrela. Ak teda nechcete činčile zaobstarať takúto bolestivú smrť  nechovajte králika s činčilou.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.