Choď na obsah Choď na menu
 


Ako si má činčila zvyknúť na vás a na vašu ruku ?

18. 12. 2010

ObrazekKaždý človek má iný názor na to ako si činčilu správne ochočiť. Musíte však pri tom mať veľkú trpezlivosť a nesmiete nič vzdávať. Všetky kroky robte pomaly.

  • Najpr činčila musí zisti´t že sa vaších rúk nemá prečo báť a najľahšie jej to ukážete pomocou rúznych pochúťok pre činčily. Začnite najprv len zvonku. Vezmite si napríklad nelúpaný arašid a prestrčte ho cez mriežky. Počkajte až si ho činčila z vašej ruky vezme sama. Pritom sa jej potichu prihovárajte, najlepšie menom ktoré ste pre ňu zvolili- tak si naňho lepše zvykne.
  • Keď sa už činčila nebojí brať si pochúťky od vás cez mriežku, vyskúšajte dvierka otvoriť a ponúknuť jej pochúťku najprv len z prstov.
  • Keď sa už činčilá osmelí vzať si od vás potravu, položte si ju na dlaň. Ak sa vám aj toto podarí, môžete si dať potravu aj na inú časť ruky. Ak sa činčila už nebojí vziať si ju, zvykla si na vaše ruky ale ešte chvíľu potrvá kím sa činčila prestane úplne báť.
  • Potom už môžete priložiť ramená na mriežku klietky, tak si činčila zvykne na vaše ramená, parfum a oblečenie.
  • Potom sa snažte činčile ponúknuť pochúťku a nenápadne si ju vzia´t na ruky. Teraz by mala pokojne sedieť vo vašej náručí. Ak tomu tak nieje, pustite ju naspäť do klietky. Ak vám pokojne sedí v náručí, pohlaďte ju a pustite naspäť do klietky. Mala by do nej skočiť sama. Dávajte veľký pozor aby vám pri tom neutiekla.
  • Ak ste všetky kroky zvládli, často ich opakujte. Tým sa medzi vami a činčilou upevní vzťah. Činčilu si pred tým ako ju pustíte voľne sa prebehnúť ochočte.
  • Výbeh: činčilu treba každý deň nechať prebehnúť v izbe, kde odstránite všetky káble a všetko na čom by sa činčila mohla poraniť alebo ohlodávať. Zatvorte všetky okná a dvere. Nenechávajte činčilu samú a už vôbec neotvárajte dvere a nikoho nevpúštajte dnu kím si nieste istý že je činčila dstatočne ďaleko od dverí. Mohlo by dôjsť k úrazu. Činčilu potom samozrejme musíte dostať späť do klietky. Nehádžte po nej plachty ani iné predmety pretože tým by ste stratili jej dôveru a činčilu by ste úplne vyľakali. Tiež zabráňte tomu aby sa vás činčila bála alebo pred vami utekala. Najlepšie by bolo nalákať ju na pochúťku a potom zodvihnúť ale nemusí to fungovať. Môžete jej však priniesť napríklad banku s pieskom alebo rúru či dom na spanie ale predmety treba dôkladne striedať pretože činčila čoskoro zistí o čo vám ide. Ak ju vypustíte v tej istej miestnosti ako je klietka, všetko si tým uľahčíte. Nechajte činčilu samú vyjsť aj vojsť.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.