Choď na obsah Choď na menu
 


História andulky

6. 4. 2011

 HistóriaObrázok

 

Ako žiju andulky v prírode

 

 

 

 Obrázok

Obrovský austrálsky kontinent  je domovom anduliek  i ďalších druhov papagájov.

Prirodzené životné prostredie

Andulky obývajú prevažne suché oblasti austrálskeho vnútrozemia, kde rastu  iba nízke kríky a tvrdé traviny. Hladaním zdrojom potravy je trojzub (sphinifex).

Podnebie v Austrálii je suché a horké. Cez deň  môže teplota vystúpiť až na 40 °C. V tieni, v noci občas klesá teplota až k nule. Tieto veľké teplotné výkyvy andulky bez problémov znášajú  vďaka tomu že  v noci spí pritulené k sebe a vzájomne sa zahrievajú.  Pokiaľ  ale začne byť teplota  v zinmom období v dané oblasti  i cez deň cítelne nízke, potom andulky v celých skupinách svoje stanovištia opúšťajú a hľadajú teplejšie miesta.  V oblasti prirodzeného  prostredia anduliek neexistujú pravidelné obdobia dažďov. Časť zimy obvykle poprší, ale sú i roky, kde na zem nepadne ani jedna kvapka. V takých dobách  sa andulky nemôžu rozmnožovať  a ich počet  rapídne klesá. Dlhotrvajúce sucho niekedy skupinky vyženie  až do  pobrežných oblastí,  kde však nevedia nájsť vhodné podmienky k hniezdeniu.  

Obrázok Na tomto obrázku môžete vidieť ako samička posudzuje dutinu a rozhoduje o tom, či chce práve tu priviesť na svet mláďatá.

 

Obrázok

Andulky s modrým operením sa občas objavia aj vo voľnej prírode. Ich šanca na prežitie je ale minimálne, pretože sa ľahko stávajú korisťou nepriateľov.

 Obrázok

 

 

 

Dnes nemusí mať nikto zlé svedomie, pokiaľ sa rozhodne chovať doma andulky. Tieto papagáje sa v ľudskej starostlivosti rozmnožujú tak úspešne, že stačí pokryť dopyt a v obchodoch sa už zo žiadnymi andulkami chyťenými z voľnej prírody nestretnete. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Odkial pochádzajú andulky

(Liliana, 24. 5. 2015 20:48)

Andulky pochádzajú z Austrálie.