Choď na obsah Choď na menu
 


Ako zistím že mám zdravú andulku

6. 4. 2011

Obrázok Najprv sa zastavte tak ďaleko od klietky, aby sa andulky nebáli, a  mohli sa chovať normálne. Pritom ľahko odhalíte chorého papagája, ktorý pred tým bojácne tískal perie tesne k telu. Nemá úplne otvorené oči, má načechrané perie a pôsobí ospalo.

Pokiaľ je andulka ktorú ste si vybrali spokojná a čulá, môžete ju vybrať z klietky.

 

Obrázok Ďalej urobte ďalší kontrólny test :

Kontrola výživného stavu (po oboch stranách musí byť  na hrudi pekne vidno hrudní svaly)

- Oči i zobák musia byť bez akéhokoľvek výtoku.

- Análny otvor musí byť čistý.

- Pomalý si pozrite okolie zobáka a  očí. Keď spozorujete svetlo šedé krivkaté nerovnosti, je to známka prítomnosti roztoče, lupovky (Cnemidocoptes).

- Potom skontrolujte nohy, niekedy môže chýbať nejaký pazúrik a  dokonca aj celý prst. Ani to však nie je nejaké veľké nešťastie, alebo chyba na kráse.

- Pokiaľ má andulka zavretý krúžok, bolo by pri tejto príležitosti  vhodné skontrolovať letopočet - rok narodenia.  To platí hlavne u  svetlo sfarbených samčekov, u nich zostáva sfarbenie zobáka po celý život rovnaké ako u mladého papagája.

Chorá andulka :

 

Ani tá najlepšia starostlivosť nezaručuje, že andulka neochorie. Mikroskopický paraziti môžu byť do chovu privezený prakticky hocikedy.  U ostatných ochorení je najlepšie vyhľadať nejakého veterinára. Prvými príznakmi je menšia chuť k jedlu,  ospalosť a  zmena tvaru trusu.

 

Obrázek “http://papousci.chovzvirat.com/img/forum/otik-5256.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 

Takto môže vyzerať každá andulka keďsa nudí, má zlozvyk, alebo naznačuje prítomnosť ektoparazitov. Ako prví krok nechajte andulku vyšetriť, aby ste vylúčili zdravotné problémy.Z jedálníčka vylúčte akúkoľvek upravovanú stravu z obsahom umelých farbív. V prostredí kde andulka býva udržujte dostatočnú vlhkosť. Andulke podávajte prírodné krmivo.

 


 Nachladenie :  Príznakom je kýchanie, výtok z nozdier... Príčinou nachladenia môže byť že svojim andulkám dávate príliš studenú vodu na pitie, pokles teploty v byte alebo vonku a prievan.

 Úspešná je aj terapia teplom napr. zahrievanie lampou s infračerveným svetlom,  alebo aspoň obyčajnou stolnou lampou, ktorá ohreje miesto kde andulka sedí, na 30 až 33 °C.

 

Problém s trávením : Proso zostáva príliš dlho v kŕmitku, z vonku ich môžete nahmatať ako malé tvrdé guličky. V tomto prípade hrozí nebezpečie zápalu štítne žľazy.

 V ľahších prípadoch postačia 3 hodiny bez potravy jen s harmančekovým čajom na pitie. Po krátkom hlade pôjdete najprv k ľahko stráviteľným sucharom pre vtáky a ďalšie kŕmenie ako pri odchovu mláďat. Zápal štítnej žľazy musí ošetriť veterinár.

 

  Hnačka : Pokiaľ vták ochorie na zápal čreva, posedáva  zvädnuto  na dne klietky, Má hnačku a  od rietkého trusu má zapálený análny otvor.

Čo môžete urobiť: Očistite mu análny otvor, silne zašpinené perie  odstrihnite. Nainštalujte lampu aby bol v teple, podávajte ľahko stráviteľnú potravu, harmančekový čaj, vtáčie uhlie. V takom prípade je návšteva lekára je nevyhnutná.  Najlepšie je však ochorenie predchádzať tým, že svojej andulke budete  podávať iba kvalitnú pitnú vodu a  nenechávajte ju jesť z vášho taniera. 

Vtáčie ochorenie (psitakóza): 

Môže sa prejaviť Obrázokneustupujúcou  hnačkou, ťažkým dýchaním, výtokom z nozdier a  hnisavým zápalom kože.

Čo môžete urobiť: Istotu prinesie vyšetrenie trusu veterinárom.Pri tesnom kontakte s chorou andulkou existuje nebezpečie prenesenie na majiteľa.

Pakostnica(dna):  Pri dne sa objavujú hrudkovité nánosy na kĺboch prstov, ktoré pomaly  strácajú ich pohyblivosť.

 Čo môžete urobiť: Zmenšenie podielu bielkovín v potrave môže môžete spomaliť postup ochorenia.

  Poranenie: Škaredo vyzerajúce rany sa po ošetrení preparátom zastávajúcím krvácaní a antibiotickým zásypom lieči relatívne rýchlo. 

Čo môžete urobiť: U zlomených krídel a končatín zafixuje veterinár postihnutú časť tela obvezom a  pruhom leukoplastu do jej prirodzenej polohy. K vykĺbeniu a natrhnutiu šľachy väčšinou dôjde tak, že sa vták niekde zachytí prerastenými pazúrmi a  zostane visieť. Preto je treba venovať pravidelnú starostlivosť o  strihanie pazúrikov.

Problémy pri vypadávaní peria :
 Pravidelná výmena peria je normálny proces.

Čo môžete urobiť: Proti vypadávaniu peria  je dobré nič nepodnikať, vták by mal mať v tomto období dostatok vitamínov a minerálnych látok a nemali by ste ho príliš zaťažovať a stresovať. (napr. odchytávaním). Vhodné je zvýšenie vzdušnej vlhkosti.

Prerastené pazúry a zobák: Abnormálny rast zobáka Obrázok a pazúrov nie je vlastne ochorenie ale skôr následky chýb, ktorých sa dopustil majiteľ.  O hladké bidielka sa pazúriky dostatočne neobrúsia, zobák by mal rovnako nedostatok príležitosti k obrúseniu. Pravdepodobne tu hraje rolu i dedičná dispozícia andulky, pretože za takých istých podmienok, má  držanie  veľa anduliek normálnu dĺžku zobáka a pazúrov až do konca svojho života.

Čo môžete urobiť: Musíte dávať pozor, aby sa zobák jedného dňa nezačal svojou špičkou takmer zavrtávať do hrudníka a aby sa pazúry kvôli dĺžke nekrútili. Náprava síce nie je ťažká, ale i tak  by  to mal urobiť odborník alebo skúsený chovateľ. Ten andulku pevne chytí a drží v rukavici, ktorá ho chráni pred podnutím. Pozor, vtáka nesmiete otáčať na chrbát! Vhodnými nástrojmi sú ostré klieštiky alebo silné nožničky. Zobák sa skracuje dvoma odstrihmi. Eventuálny krvácaní sa utišuje železnou chloridovou vatou.

Samičky anduliek, ktoré sú v prírode zvyknuté samy si obrúsiť svoj  zobák, nemajú v naši starostlivosti príležitosť k obrusovaniu zobáka týmto prirodzeným spôsobom. Tie i tak nebývajú dosť tvrdé na to, aby slúžili ako ,,obrusovací kameň" ale zato pridávajú bielkoviny. Vtákom môžeme na obrusovanie zobáka dať kúsok tehly.

Obrázok Červení vtáči roztoč: Pokiaľ je vták v noci nekľudný, mláďatá sú slabé alebo umierajú v búdke, vyzerá to na tohto cizopasnika, ktorý pije krv a je aktívny v noci. Cez deň sa roztoč drží ukrytí v špárach a štrbinách, eventuálne ich môžete rozpoznať ako svetlo šedý povlak. Metoda k zisteniu týchto parazitov: Prikryte klietku na noc svetlou šatkou, ráno sú v záhyboch na spodnej strane šatky k rozpoznaniu roztočou ako tmavé červené guličky.

Čo môžete urobiť: Napadnutie roztočou zabránite dôslednou čistotou a výmenou búdky. Prostriedok proti parazitom používajte iba na klietku, nikdy nie na vtáka samotného.

 Vnútorný paraziti: Keď andulka nemá záujem  o potravu a nechuť k pohybu môže to byť známkou toho, že vták je napadnutí  črevnými parazitmi.

 Čo môžete urobiť:  Istotu prinesie až vyšetrenie trusu (získajte ho tak, že pod miesto, kde vták spí, položíte čistý papier. Ten odnesiete k veterinárovi, ktorý urobí rozbor). Jednobunkové kokcidie, ktoré parazitujú v črevách, a vnútorný červy je ľahko dokázať.

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

j

(Adam Mrak, 12. 3. 2016 14:31)

suhlasim