Choď na obsah Choď na menu
 


1 alebo 2 andulky, samček alebo samička

6. 4. 2011

 

 

1 andulku alebo 2 ?

Pár anduliek je rozhodne lepšie, než jediný vták, a to hneď s dvoch dôvodov:

1. Jedine párik vtákov môžu rozvíjať svoje vrodené sociálne chovanie. Pozorovanie páru chovateľovi pomáha vtákom porozumieť a odhaľovať tajomstvo ich vzájomných vťahov.

2. Ani pri najlepšej vôli nie je možné sa vyvarovať toho, aby chovateľ občas musel na dlhšiu dobu opustiť domov. Jediný vták sa potom cíti  frustrovaný. V páre sa papagáje necítia osamelé, ale zároveň sa tešia, až sa ich majitelia vrátia a "skupinka" bude opäť kompletná.  Často používaná námietka - pár si vystačí sám, a na človeka sa neupne, je na mieste iba v prípade, že vtáci zostávajú od začiatku odkázaný na seba a sú neustále zavretý v klietke.  Pokiaľ sa ale o papagájoch od začiatku zaujímate, môžu sa stať obidvaja vašimi priateľmi a na viac máte možnosť sledovať ich  vrtošivé súžitie.

 

Samček alebo samička?

V podstate je to jedno pretože:                                                   

Samček:  kľudnejší, lepšie sa dá ochočiť

Samička:  hiperaktívnejšia, všetko chce skúmať.

Obrázok V niektorých prípadoch to je takto ale väčšinou nie. Môže to byť aj naopak. Každá andulka je iná a práve preto sa to nedá ani tak povedať čo je  lepšie. Samička i samček majú rovnaké potreby a tak isto povahou sa inak výrazne nelíšia. Obaja sa na svojho chovateľa väčšinou blízko naviažu, chcú snim byť v kontakte a trpia, keď musia byť príliš často a príliš dlho sami. Samičky sa ale vedia lepšie osamote zabaviť. Dlhé hodiny vydržia ozobávať vetvu z mäkkého dreva a sú pri tom spokojné. Odvôvodniť to iste môžeme spôsobom života, aký riadia vo voľnej prírode, pretože je to práve samička, ktorá s vytrvalosťou zobákom opracováva dutinu stromu  zvolenú k hniezdeniu.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Každy kone a kone a kone!!!?

(inasdodnki47013;" &&??(sfj!, 21. 6. 2017 17:30)

Skoro nikto nemá rád andulky! každy má rad len kone a kone to nikto nemá rad andulky!Do pr**!Ja m mam take nervy že dostanem infarkt!!Tie kone...

hniezdenie

(lucka, 28. 5. 2013 18:56)

chcela by som sa opytat mam dve andulky samicku a samceka,samicka je uz dva dni v budke a dnes som videla ze aj samcek chodi za nou do budky no ked pozrem do budky tak v nej nic neni a preto neviem ci mozem cakat znasku alebo nie dakujem

Moje ndulky

(peťka03, 1. 11. 2012 16:38)

Ja som mala šesť anduliek. Prvá mi uletela, potom som dostala jednu, k nej druhú. Potom som dostala dve andulky naraz. Jedna bola agresívna, druhá inteligentná a milá. teraz mám šiestu. Je veľmi agresívna, ale pekná.

Mená

(Michela Valiová, 11. 5. 2012 16:37)

Ja mám 2 andulky. Jeden sa volá Pipo a druhá sa volá Azorka. To druhé meno - to vyberala moja mladšia sestra. Trvala na tom, aby som ju tak pomenovala :D

BIO

(BIO, 19. 2. 2012 20:28)

Rúbanie lesov je nevratný proces. Je to najvážnejší zásah do lesného prostredia. Prirodzený les sa nedá ničím nahradiť. Napriek uvedenému sa v ťažbe pokračuje a stále sa zvyšuje. Pri súčastnom tempe spolu zo zamorením ovzdušia môžu lesy úplne zmiznúť z povrchu Zeme už za 50 až 90 rokov. Stav prinajmenej alarmujúci. Stromy, ktoré rastú stovky rokov sa ako papier použijú za 3 dni. Nepriateľmi lesov je ďalej odpadové hospodárstvo - ročne v Európe vyhodíme 5 t na obyvateľa, to má za následok ubudnutie 2000 - 3000 ha lesa!!! Prosím vás v mene Božiom, vezmite si to k srdcu a vyvráťte niektore tvrdenia, šetrite papierom, vodou, elektrinou, teda všetkého z mierou!!! Prosím!!!